Kerítésen innen
Áldás vagy átok az Airbnb? Tiltsuk be vagy hagyjuk békén? – Ügydöntő népszavazást tartanak Terézvárosban
Az Airbnb is azok közé a dolgok közé tartozik, amiről merőben más a véleménye ugyanannak az illetőnek, ha utazása alatt szeretne olcsóbb árfekvésben szálláshoz jutni, vagy, ha a házban, ahol lakik valaki -esetleg több valaki- így kíván kiegészítő pénzforráshoz jutni. Mindenesetre Terézvárosban lehetőséget ad a polgármester, hogy helyben dönthessen, aki bele kíván szólni és annak foganatja legyen.
„Ügydöntő szavazást tartunk az Airbnb-ről”
-vágott közösségi oldala bejegyzésébe Soproni Tamás, Terézváros polgármestere.
„Hiszem, hogy vannak olyan kérdések, amelyekben jó, ha közösen és közvetlenül döntünk. Ilyen eset az is, ha egy olyan jelenség szabályozását tervezzük, amely szinte minden társasházat érint Terézvárosban. Ma 1468 legális rövid távú szálláshely üzemel a kerületben, amely közel 8%-a az összes lakásnak.
A rövid távú szálláshelykiadás mindenkit érint, és mindenkit máshogyan. Van, akinek a megélhetést jelenti, másnak olcsó szálláshelyet, sokan gyűlölik, mert zavarja otthonuk békéjét, mások észre sem veszik, hogy váltogatják egymást a lakók szomszédukban.
Áldás vagy átok az Airbnb? Tiltsuk be vagy hagyjuk békén?
Mindkét oldalon állnak érvek: rengetegen dolgoznak rövid távú szálláshelyeken házigazdaként, takarítóként, az önkormányzat tavaly 670 millió idegenforgalmi adót szedett be az ilyen típusú szállláshelyektől, ugyanakkor rengeteg problémát okoznak az itt élőknek, és részben ezek hatására ürülnek ki a belvárosi kerületek. Ahhoz, hogy a lakók a lehető legtájékozottabb döntést hozhassák, svájci mintára minden háztartásban eljuttatunk egy kiadványt, amely tartalmazni fogja a teljes tiltás mellett és ellen szóló érveket, illetve szakmabelieket és lobbistákat is megszólaltatunk egy konferencia keretében.
A szavazást az Országgyűléstől 2020-ban kapott felhatalmazás alapján bonyolítjuk, amely lehetőséget biztosíttot arra (és csak arra) az önkormányzatoknak, hogy megszabják, hány napra adható ki egy évben egy szálláshely.
A törvény értelmében
sem különbséget nem tehetünk a jó (a társasházban lakókkal együttműködő) és a rossz szálláshelyek között, sem valódi eszközt viszont nem kaptunk ahhoz, hogy ellenőrizzük, egy lakást épp 60, 75 vagy pl. 130 napra adhatnak ki egy évben, ezért a voksoláson a teljes tiltás, illetve a között dönthettek, hogy maradjon-e minden a régiben.
A szavazáson feltett pontos kérdés így hangzik majd:
,,Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások kiadását airbnb-típusú szálláshelyként?”
Erre a kérdésre válaszolhattok szeptember 2-a és 16-a között
Online és személyesen is lehet majd szavazni a 16 éven felüli, állandó vagy tartózkodási hellyel rendelkezőknek.
Szemben a nemzeti konzultációkkal és a budapesti lakógyűléssel, a kérdés valódi, az eredmény pedig ügydöntő lesz: a terézvárosiak többségi akaratát a törvényi felhatalmazás alapján végrehajthatjuk és végre is hajtjuk.”
Friss
- Három éves gyerek alkoholmérgezése
- Nagy fordulat jön? – Orbán elzavarhatja propagandagépezetének vezetőit
- Orbán Viktor: váratlan békemissziós akciók jöhetnek
- Időjárás: szélviharok özönvíz-szerű esők – Hova lett a simogató „aranyősz”
- Orbán megüzente Iványi Gábornak, hogy „közelebb kellene jönni a tűzhöz (…) egy közös fotóért kiemelt támogatást adna a munkáinkhoz. Nem mentem”…
- Juszt-matek a 37. hétre: 80 milliárd + napi 400 millió, azaz 36.4 milliárd = tesók között 116.4 milliárd forint
- Dr. Honvédő? – Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelentette: a felsőoktatásban elsőként a Debreceni Egyetemen választható a honvédelem tantárgy
- A Göd-ÉRT Egyesület a soros – A Lánczi-féle Szuverenitásvédelmi hivatal „egyedi vizsgálja” a tevékenységét
- Megműtötték a háromszoros magyar olimpiai bajnokot – A Los Angeles-i olimpia még messze van
- Az e-rolleresek dupla annyi baleset okozói, mint elszenvedői