Connect with us

Kerítésen túl

Az EP a neofasiszta és neonáci csoportok európai betiltását kéri

Megosztás

Az Európai Parlament aggodalommal figyeli a fasizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet terjedését, egyre elfogadottabbá válását.

Europai_Parlament-tortent
Megosztás

Az Európai Parlament aggodalommal figyeli a fasizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet terjedését, egyre elfogadottabbá válását, ezért a neofasiszta és a neonáci csoportok betiltására szólítja fel az Európai Unió tagállamait – szögezi le az uniós parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásában.

Hiányzik a határozott fellépés

A képviselők 355 szavazattal, 90 ellenszavazat és 39 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásukban felhívták a figyelmet a határozott fellépés hiányára a rasszista és idegengyűlölő nézeteket valló és terjesztő csoportok ellen. A szankciók hiánya álláspontjuk szerint hozzájárult az idegenellenesség fokozódásához Európában.

Véleményük szerint a társadalom egészét érintő, de elsősorban a fekete európaiakat, az afrikai származásúakat, a zsidókat, a muszlimokat, a romákat, a nem uniós állampolgárokat, a szexuális kisebbségek tagjait és a fogyatékossággal élőket célzó erőszakos cselekedetek számának növekedéséhez az is hozzájárul, hogy egyes tagállamokban büntetlenséget élveznek a szélsőjobboldali csoportok.

A képviselők a gyűlölettel összefüggésben elkövetett bűncselekmények kivizsgálását végző rendőri egységek felállítását javasolták, valamint felszólították a tagállamokat arra, hogy ténylegesen tiltsák be az újfasiszta és neonáci csoportokat, illetve a nácizmust és a fasizmust magasztaló és dicsőítő valamennyi alapítványt vagy egyesületet.

Egyértelműen el kell ítélni a gyűlöletbeszédet

Aggasztónak találták azt is, hogy egyes tagállamokban a politikai vezetők, pártok és bűnüldöző szervek, valamint a neofasiszták és neonácik összejátszásáról lehet hallani. Az EP ezért felszólította a tagállamokat, hogy egyértelműen ítéljék el és büntessék a politikusok és pártok gyűlölet-bűncselekményeit, gyűlöletbeszédét. Ezek a tettek ugyanis közvetlenül elfogadhatóvá teszik és ösztönzik a gyűlöletet és az erőszakot – mondták.

Az állásfoglalás végezetül felszólította a tagállamokat és a nemzeti sportegyesületeket – elsősorban a futballegyesületeket –, hogy lépjenek fel a főként stadionokban tapasztalható rasszizmus, fasizmus és idegengyűlölet ellen. A képviselők ezt a felelősök elítélése és megbüntetése révén, illetve az iskolákkal és civil szervezetekkel együttműködve, a fiatal szurkolókat célzó pozitív nevelési programok által javasolták elérni.

Az oktatás szerepe

Véleményük szerint az uniós tagállamoknak olyan programokat is indítaniuk kellene, amelyek segítik az erőszakos neofasiszta és neonáci csoportokból kilépőket. A képviselők hangsúlyozták továbbá az oktatás szerepét abban, hogy a fiatalok rendelkezzenek a vonatkozó történelmi ismeretekkel. Kiemelték, hogy egyértelműen el kell utasítani a múltbéli fasiszta rendszereket, valamint a holokauszt hiteles történetének ismeretét nem szabad természetesnek tekinteni.

Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében arról tájékoztatott, hogy „teljes meggyőződéssel, de nehéz szívvel” szavazta meg a határozatot.

Soha többé fasizmust!

„Tragikusnak tartom ugyanis, hogy majdnem hét évtizeddel a fasiszták és nácik okozta világégés után Európa legfőbb törvényhozásában a fasiszta téveszmék szülte gyilkos erőszak ellen kell felemelni a szavunkat” – fogalmazott. Hozzátette: minden valódi demokrata, szocialista egyik legfontosabb politikai jelszava: soha többé fasizmust!

Az NVB elfogadta a szélsőségesség elutasításáért gyűjtött aláírások ellenőrzéséről szóló jelentést

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) csütörtöki ülésén elfogadta a szélsőséges nézetek megállítását célzó európai polgári kezdeményezés aláírásainak ellenőrzéséről szóló jelentést és igazolást állít ki arról, hogy mintegy 4500 hiteles aláírás gyűlt össze. A sok érvénytelen aláírás miatt az NVB a rendőrséghez, valamint az adatvédelmi hatósághoz fordul.

Az „Állítsa meg a szélsőséges nézeteket!” elnevezésű európai polgári kezdeményezés szervezői azt akarják elérni, hogy az Európai Bizottság készítsen törvényjavaslatot a szélsőséges nézetek negatív következményeinek megelőzése és csökkentése érdekében, különösen az egységes piacon.

Az Európai Bizottság múlt év júniusában regisztrálta a polgári kezdeményezést, annak szervezői augusztusban adtak le a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) 41 668 elektronikusan gyűjtött aláírást.

Több mint 41 ezer szignóból 4523 volt érvényes

Az aláírásokat az NVI ellenőrizte és megállapította, hogy az egy éven belül gyűjtött aláírások közül 4523 volt érvényes.

Az ülésen elhangzott: a szokásosnál sokkal kevesebb (21) volt a többes aláírás miatt érvénytelen aláírás, ugyanakkor az átlagosnál sokkal több (37 122) esetben volt eredménytelen az aláírás azonosítása. A tapasztalatok szerint 10-20 százalék körül szokott lenni az érvénytelen aláírások száma, ehhez képest itt körülbelül 90 százalék volt. A legtöbb esetben azért volt érvénytelen az aláírás azonosítása, mert a választópolgár által megadott okmányszám nem egyezett a nyilvántartásban szereplővel.

Az Európai Parlament tájékoztatása szerint a szervezők legalább öt tagállamban kezdeményezték az aláírások ellenőrzésére irányuló kérelmük visszavonását, mert a szerverről technikai hiba miatt sérült adatokat exportáltak. A Nemzeti Választási Irodához ilyen jelzés nem érkezett.

Az NVB igazolást állít ki a hiteles aláírások számáról, ezt megküldi a magyarországi kezdeményezőknek, akik továbbítják azt az Európai Bizottsághoz.

Bűncselekmény gyanúja

Rádi Péter, az NVB elnökének javaslatára az érvénytelen aláírások nagy aránya miatt a bizottság bejelentést tesz a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál jogosulatlan adatkezelés miatt, és büntetőfeljelentést tesz a rendőrségen a választás rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt.

Az európai polgári kezdeményezést a lisszaboni szerződés hozta létre, s mint jogintézménynek az a célja, hogy az Európai Unió polgárai is kezdeményezhessenek uniós jogalkotást az Európai Bizottságon keresztül. Ennek sikeréhez a brüsszeli testületnek el kell fogadnia, hogy a kezdeményezés uniós kompetenciába tartozik, ezt követően egy év áll rendelkezésre, hogy legalább hét uniós tagállamban összesen legalább egymillió aláírás gyűljön össze.

Egy-egy tagállamban az adott ország európai parlamenti képviselői mandátumszáma 750-szeresének megfelelő aláírásnak kell összegyűlnie a kezdeményezés érvényességéhez, ez Magyarország esetében 15 750 szignót jelent.

(Forrás: MTI)

https://varosikurir.hu/liel-levitan-sakk-rasszizmus/

 

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük