Banánköztársaság
Bauer Tamás: nem egy DK van, hanem kettő
Gyurcsánynak igaza van! Ezúttal abban, hogy rosszul tették azok az ellenzéki politikusok, akik eleget tettek a Fidesz meghívásának, és részt vettek a tihanyi Tranzit rendezvényen – kezdte közösségi oldala bejegyzését Bauer Tamás egyetemi tanár, közgazdász.
Gyurcsánynak igaza van! Ezúttal abban, hogy rosszul tették azok az ellenzéki politikusok, akik eleget tettek a Fidesz meghívásának, és részt vettek a tihanyi Tranzit rendezvényen – kezdte közösségi oldala bejegyzését Bauer Tamás egyetemi tanár, közgazdász.
Gyurcsány helyesen hivatkozik arra, hogy a Fidesz kívül helyezte magát a demokratikus normarendszeren, és nem helyes olyan benyomást kelteni, mintha a Fidesszel való vita valami olyasmi lenne, mint amikor egy demokráciában (mint ami Magyarországon is volt 1990 és 2010 között) ellenzékiek kormánypártiakkal vitatkoznak.
Nagyon pontosan írja:
„Rendszerváltó pártok csak egy dologról tárgyalhatnak a rendszerkívüliekkel. A demokratikus, szabad és tisztességes választásokról, annak feltételeiről. Semmi másról. Mert ha bármi másról tárgyalnak, akkor beemelik a Fideszt abba a demokratikus diskurzusba, ahol nekik már nincs helyük.”
Igen, ez helyes különbségtétel
Ugyanakkor az nem véletlen, hogy az MSZP, a Párbeszéd vagy most már a Momentum politikusai részt vesznek a Fidesz szervezésében sorra kerülő vitákon, és csak a DK tartja magát távol azoktól. Gyurcsány ugyanis 2010 óta következetesen azt képviseli, hogy a Fidesz szembefordult a demokratikus rendszerrel, önkényuralmi rendszert épít – napjainkra már nagyjából fel is építette azt –, és ezért nem a kormány ellenzékeként, hanem a rendszer, a felépített önkényuralmi, állampárti rendszer ellenzékeként kell vele szemben fellépni. (Ez Kis János 1990-es distinkciójának visszafordítása: Kis akkor az SZDSZ kongresszusán azt mondta, hogy eddig a rendszer ellenzéke voltunk, a demokratikus választás után a kormány ellenzéke leszünk. Akkor a demokráciába léptünk át az állampárti önkényuralomból, az elmúlt tizenkét évben pedig az ellenkezője történt.)
Az MSZP, az LMP sosem tisztázta ezt a különbségtételt,
a kiválás óta a Párbeszéd sem, a Momentum politikusai pedig mindmáig nem tisztázták ezt a maguk számára (ezért is különböztetik meg magukat leginkább generációsalapon a többi párttól). Igaz, ők a jelenlegi Országgyűlés megalakulásakor tettek egy fontos rendszerellenzéki gesztust (a parlamenti tisztségek elutasítását), amit a többi párt, köztük a DK nem vállalt. Ennek a rendszerellenzéki gesztusnak azóta a Momentumnál sem volt folytatása.
Márpedig ezt a megkülönböztetést meg kell tenni a politika minden területén.
Ezért van igaza Gyurcsánynak, amikor helyteleníti más ellenzékiek részvételét a Fidesz rendezvényén. (Ahogy természetesen az is felháborító, amikor Tusnádfürdőn, a Fidesz kultikus rendezvényén jelennek meg.) Itt akár meg is állhatnék, de hozzá kell tennem még valamit. Gyurcsánynak nemcsak az MSZP, a Párbeszéd vagy a Momentum képviselőivel és Márki-Zay Péterrel szemben van ebben igaza, hanem – bármily meglepő legyen is – párttársával, Gréczy Zsolttal szemben is.
Hogyhogy, hát nem ugyanazt mondják? Nem bizony.
Gréczy a Klubrádióban Bolgár György kérdéseire válaszolva, majd az ATV-ben az Egyenes Beszédben próbálta elmagyarázni, hogy miért nem helyesli a DK a Fidesz rendezvényén való részvételt. De mivel indokolta? Mi volt a baja a Fidesszel, ami miatt nem helyes elmenni a Fidesz rendezvényére?
Gréczy kizárólag arra hivatkozott, hogy sok tekintetben válság van, száguld az infláció, ellehetetlenülnek az önkormányzatok és intézményeik vagy az iskolák, és ezért Orbán a felelős. Az önkényuralomról, a jogállam lebontásáról, a mindennapos jogsértésekről, a kisebbségek diszkriminációjáról, a nemzetközi egyezményeket sértő menekültellenes politikáról, a parlamenti ellenzék előjogainak megszüntetéséről a tizenhat perces interjúban – az egyoldalú médiahelyzet kivételével – nem esett szó.
Holott nem a válsághoz vezető gazdaságpolitikai hibák, és nem is a szolidaritásellenes társadalompolitika az, ami miatt nem szabad leülni vitatkozni fideszesekkel
Válságba demokraták is vihetnek egy országot, sőt nem egyszer vittek is: az Antall-kormány 1994-re vagy a Medgyessy- és Gyurcsány-kormány 2006-ra. Ezek azonban – minden hibájuk mellett – demokratikus kormányok voltak, amelyek azonban felelőtlen gazdaságpolitikát folytattak, ami súlyos megszorításokat tett szükségessé. Legyen világos: demokratikus rendszerekben demokratikus kormányok és ellenzékük között is lehetnek mélyreható különbségek, amelyek azonban nem zárhatják ki, hogy tisztességes vitákat folytassanak egymással a parlamentben is és a médiában is. Akkor is, ha egy elhibázott gazdaság- és társadalompolitikának súlyos következményei lehetnek. Ez nem ok az elzárkózásra a vitától.
A mai magyar helyzetben másról van szó…
Orbán és csapata felszámolta a demokráciát, önkényuralmi rendszert épített helyette, és ezért nem helyes politikusaival vitára leülni. Úgy látszik, a különbséget nemcsak más ellenzéki pártok politikusai nem látják, de Gréczy és más DK-s politikusok sem tisztázták a maguk számára.
Ha figyelembe vesszük ezen az ügyön túllépve a DK vezető politikusainak mindennapos parlamenti politizálását és médiabéli megjelenéseit, akkor meglepő megfigyelést tehetünk. Nem egy DK van, hanem kettő.
Az egyik Gyurcsány, aki ebben az ügyben is és sok más ügyben is rendszerellenzéki álláspontot képvisel. Amit viszont Arató Gergelytől, Barkóczi Balázstól, Gréczy Zsolttól, Varju Lászlótól és a többiektől nap mint nap hallunk a parlamentben és a médiában, az nem megy túl a kormányellenzékiségen. Ez a másik DK, amely egyre kevésbé különböztetheti meg a hatpárti választási szövetség többi pártjától. Ezért nem tudott Gréczy meggyőzően érvelni ebben az ügyben Gyurcsány álláspontja mellett.
- Ágoston László: nem lehet könnyű ma erdélyi Fidesz-szavazónak lenniMegosztás Ágoston László énekművész, a Moltopera vezetője, zenei menedzser, marketing tanácsadó és blogger. A 2017-ben elhunyt T. Ágoston László író fia. A 2018-as országgyűlési választásokat követően hagyta el Magyarországot, jelenleg az Egyesült Királyságban, Bristolban él. Közösségi oldalán gondolkodott el arról, hogy Orbán Viktor Fidesz-vezér és magyar miniszterelnök pénteken gyakorlatilag sorsközösséget vállalt George Simionnal, aki esélyes a román elnökválasztás… További információ: Ágoston László: nem lehet könnyű ma erdélyi Fidesz-szavazónak lenni
- Az idő fogságában, avagy a baloldaliak dilemmájaMegosztás „Sem utódja, sem boldog őse… Sem rokona, sem ismerőse Nem vagyok senkinek, Nem vagyok senkinek. Vagyok, mint minden ember: fenség, Észak-fok, titok, idegenség, Lidérces, messze fény, Lidérces, messze fény.” Ady sorainál jobban aligha írható le Dobrev Klára és a baloldali lelkületű szavazók jelenlegi dilemmája. A folytatás pedig még pontosabb: „De, jaj, nem tudok így… További információ: Az idő fogságában, avagy a baloldaliak dilemmája
- Vásárhelyi Mária: Orbánéknak a kettős állampolgárság ügye nem szolgált mást, mint voksvásárlástMegosztás „Én, személy szerint soha nem értettem egyet azzal, hogy a határon túl élő magyarok szavazati jogot kapjanak Magyarországon. Nem azért mert nem voltam világéletemben százszázalékig szolidáris a magyar kisebbségekkel, hanem mert úgy gondolom, hogy egy ország jövőjéről azok döntsenek, akik ott élnek, ott fizetnek adót és akik együtt élnek majd ennek a döntésnek a… További információ: Vásárhelyi Mária: Orbánéknak a kettős állampolgárság ügye nem szolgált mást, mint voksvásárlást
- Szanyi Tibor: vissza a babaruhát! – Érthetően devizahitel-ügybenMegosztás Sokadszor írom le ezt a felszólítást, ugyanis a devizahitelek hosszú történetében bőven volt alkalmam ilyesféle rendezést javasolni. Jogi nyelven ez az eredeti állapot helyreállítását jelenti, azaz a szűkebb értelemben vett ügylet semmis, azt vissza kell csinálni, aztán ha van egyéb rendeznivaló is, az már egy másik, kártérítési eléjárás kérdése. Április 30-án ezt mondta ki… További információ: Szanyi Tibor: vissza a babaruhát! – Érthetően devizahitel-ügyben
- ‘Szoboszlai és Hende, a két alkotmánybíró-jelölt’ – Hétvégi ‘Havasságok’….Megosztás Havas Henriktől megszokhattuk már, hogy biztos kézzel forgatja a szatíra fegyverét. Tőle mindenki megkapja a magáét, aki csak -legalábbis szerinte- megérdemli. Az vitathatatlan, hogy a mögöttünk álló hétvége bővelkedett témában. Lássuk, mit választott közülük a „tanár úr”! „Nézek én futballt, csak magyart nem…. Mindjárt vasárnap este nyolc óra van, hármasban vacsorázunk. Velem szemben a… További információ: ‘Szoboszlai és Hende, a két alkotmánybíró-jelölt’ – Hétvégi ‘Havasságok’….
Szerző
Friss
- Ágoston László: nem lehet könnyű ma erdélyi Fidesz-szavazónak lenni
- A szint, amikor egy nyomorult használt zsebkendőért kell ‘lehajolnia’ a kormány-propagandistáknak….
- Az idő fogságában, avagy a baloldaliak dilemmája
- Mi az a „jó-féle” dopamin?
- Vásárhelyi Mária: Orbánéknak a kettős állampolgárság ügye nem szolgált mást, mint voksvásárlást
- Kedden, szerdán Budapesten ne megszokásból közlekedjen! – Bringás reggeli és Tour de Hongrie
- Elégedett volt a kórházi ellátással? Ekkora ajándékot adhat hálapénz helyett büntetlenül orvosának, és a nővéreknek…
- Orvlövésztorony, géppuskafészek, bunker és aknamező – HM megrendelésre hadiparkot is építenek Balásy Gyula cégei
- Szanyi Tibor: vissza a babaruhát! – Érthetően devizahitel-ügyben
- ‘Szoboszlai és Hende, a két alkotmánybíró-jelölt’ – Hétvégi ‘Havasságok’….