Az alábbi hír semmi mást nem bizonyít, hogy mint azt hogy egy kis ország is lehet űr nagyhatalom, még ha űrhajósai nem is utazgat oda-vissza a mindenségbe, azért még a költő sora szórendjét megbolygatva, a mindenséggel mérheti magát.
Vicc a „rég múltból”
A Keleti pályaudvarra befut Moszkva felől a vonat, és egy ballonos hajol ki az ablakon, aki oda járt iskolába. Mikor észrevesz egy hordárt, kiabálni kezd neki:
– Hordár! Hordár! – a hordár odamegy, mire a férfi mondja neki. – Még hordár! Még hordár! A hordár odahívja még néhány kollégáját, de a férfi csak rázza a fejét és mondja. – Nem elég! Még hordár! Még hordár!
A hordárok gondolják, hogy itt valami zsíros munka lesz, az összes hordár odahívják a Keletiből. – Nem elég! Még hordár! Sok hordár!
Elhívják a Nyugatiból és a Déliből is a hordárokat, sőt még Ferihegyről is mindet. Mikor már több száz hordár tolong a vonatnál, a férfi elégedetten tekint körbe, és elkiáltja magát:
– Budapesti hordárok! Hozom nektek a moszkvai hordárok üdvözletét!…
És ami nem vicc
Ez a vicc jutott eszembe, amikor megtudtam, hogy Farkas Bertalan meghívására várhatóan csaknem félszáz űrhajós érkezik Budapestre, a Nemzetközi Űrhajós Szövetség (Association of Space Explorers – ASE) 33. kongresszusára. A Szövetség jelenlegi elnöke az az orosz Oleg Kotov, aki a századik orosz űrhajósként több mint fél évet töltött a Nemzetközi Űrállomáson. Az űrmisszó során két űrsétát is megtett, emellett társa volt az egyik első űrturistának, a magyar származású Charles Simonyinak is. A november 1-5. között tartó rendezvény jelentős lépés az űrkutatás népszerűsítése, és az abban egyre jelentősebb szerepet vállaló magyar egyetemek, kutatóintézetek, vállalkozások számára.
Nem először Budapesten
A rendezvényt 1986-ban is Budapesten tartották, és azóta többek között Washington, Peking, Moszkva, Tokió is helyszíne volt. A közlemény kiemelte, hogy Magyarország erőn felül teljesít az űrkutatásban, a közelmúltban több belföldi fejlesztésű űrtechnikai eszköz szerzett nemzetközi elismerést.
A 2020-ra tervezett kongresszus a járvány miatt került át idén őszre. A vendégek szakmai és ismeretterjesztő programokon vesznek majd részt, mindenszentek napján fát avatnak az elhunyt űrhajósok emlékére a budapesti Városligetben, majd ellátogatnak több vidéki városba, ahol az űrkutatás iránt érdeklődőkkel találkoznak.
Forrás
A programokról a rendezvény honlapja tájékoztat.
Kapcsolódó
Újabb lendületet kap a magyar űrprogram?!
Pingback: Orbánék, semmit nem szégyellenek! - Mutatajuk mi az egyik legfőbb gondjuk, miközben éppen ránk dőlni készül az ország - Városi Kurír