Connect with us

Kerítésen innen

Drámai adatok — A kormány sikeresen visszarúgta a nyugdíjasok életszínvonalát a 2010-es szintre

A szokásos ma reggeli piac- és élelmiszerbolt körutam során ilyen lehangoló miliőt talán még sosem láttam. A gazdagréti termelői piacon lézengtek az emberek, a szokásos tömeg helyett talán, ha 15-20-an voltak. Sorban állás sehol, kivéve a maszek hentest, akinek kitűnő készítményei vannak elfogadható árakon - írta le tapasztalatát a közösségi oldalon egy szombati vásárló.
Megosztás

Azt, hogy az inflációkövető nyugdíjemelés egy kudarcos zsákutca és éppen ezért csődöt is mondott, naponta érzik a bőrükön a nyugdíjasok. Most viszont laptársunk számokkal is bizonyítja.

Múltba cövekelt nyugdíjak

Összesítésünk szerint míg 2010-ben a nagybevásárlást még 14 914 forintból meg lehetett úszni, addig idén erre az eddig eltelt hónapok átlaga alapján már 21 499 forintot kellett költeni.

A növekedés mértéke 44,1 százalékos, ami egyébként jócskán meghaladja a teljes fogyasztói kosár alapján számolt kumulált inflációt – írta a Privátbankár fogyasztói kosár elemzésére hivatkozva az mfor.

A Privátbankár árkosár értékének és éves árindexének alakulása az elmúlt 10 évben:

nyugdíj

Átlagosan a fogyasztói árak 10 év alatt 30,7 százalékkal emelkedtek a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján. (Igaz, ebben az olyan ritkán vásárolt termékek is szerepelnek, mint a személyautó vagy háztartási nagyberendezések.) Vagyis a KSH fogyasztói kosarában legnagyobb súllyal szereplő alapvető élelmiszerek az átlagosnál jobban drágultak az elmúlt 10 évben.

Ennek az emelkedésnek a súlyát akkor lehet igazán felmérni, ha a magyarok fizetőképességét, jövedelmi helyzetét is megvizsgáljuk. Kérdés ugyanis, hogy a fizetések milyen mértékben tudták lekövetni az árkosár-érték változását. Az átlagos nettó bér mellett megnéztük még a minimálbér és az átlagos nyugdíjak 2010 óta bekövetkezett változását is.

2010-ben a kormányváltás botot dobott az addig sem száguldó kerék küllői közé

A társadalom legidősebb rétegét illetően fontos megjegyezni, hogy a kormány 2010-es hatalomra kerülése után megváltoztatta a nyugdíjszámítás metódusát. A béremelkedés ütemét is figyelembe vevő svájci indexálás helyett kizárólag a várt inflációhoz kötötték az évenkénti nyugdíjemelés mértékét. Ha a tényleges adat ezt meghaladja, akkor novemberben kiigazítják a nyugdíjakat, ami reálértékű változatlanságot jelent. Abban az esetben pedig, ha a kormány a költségvetés tervezése során túlbecsüli az inflációt és a tényleges adat annál alacsonyabb lesz, akkor minimális reálszintű értéknövekedést könyvelhetnek el a nyugdíjasok, derül ki a továbbiakban a cikkből.

Egy drámai gondolatkísérlet (csak erős idegzetűeknek)

Gondolatkísérlet gyanánt kicsit csavartunk egyet a történeten és kibővítettük az árkosár-felmérésben szereplő fogyasztói kosarat egy olyan tétellel, ami elsősorban a nyugdíjasok költésében meghatározó. A Központi Statisztikai Hivatal háztartások színvonalát vizsgáló statisztikáiból kigyűjtöttük, hogy az egyes években mennyit költött egy aktív és egy nyugdíjas háztartás egészségügyre, majd az ebből számolt havi összeggel módosítottuk az árkosár-értéket és így is megnéztük az egyes jövedelmi kategóriák vásárlóerejét.

Hogy a nyugdíjasok egészségügyi kiadásai mennyivel nagyobb tételt jelentenek, azt a számok egyértelműen alátámasztják.

Míg egy aktív háztartás havi 2232 forintot költött ilyen célra 2010-ben, most már 4285 forintra rúg ez a tétel. A nyugdíjasok esetében a 10 évvel ezelőtti 6943 forint mostanra 11 522 forintra emelkedett.

Vagyis majdnem háromszor többet kiadást jelent az egészségügy számukra, mint egy aktív személynél.

(A szerk.: A KSH adatbázisában 2018-ra vonatkozik a legutóbbi adat, ám cikkünkben már 2020-as adatokkal számolunk, ezért a tavalyi és az idei év egészségügyi kiadásait a tavalyi 3,4, valamint az idei évre várt 2,8 százalékos infláció figyelembe vételével határoztuk meg.)

Összefoglalva tehát az látszik,

hogy a bérek és a nyugdíjak vásárlóereje közötti olló nemcsak egyre szélesebbre nyílt az elmúlt 10 évben, de a társadalom alacsonyabb jövedelemmel rendelkező rétege gyakorlatilag semmit nem tudott előrébb lépni egy évtized alatt sem, amennyiben a legfontosabb fogyasztási termékeiket tartalmazó kosarat vizsgáljuk – írja szemlézett cikke végén Székely Sarolta.

(Olvassa el a teljes cikket az mfor-on megéri!)

Ebből következik:

nyugdíj

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük