Kerítésen innen
EBESZ megfigyelők: durván lejt a Fidesz felé a választási pálya
A Népszava megszerezte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási missziójának most kiadott időközi jelentését.
A Népszava megszerezte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási missziójának most kiadott időközi jelentését.
A hivatalos kampányban az állami tisztviselők kampánytevékenységét a jogszabályok semmilyen módon nem korlátozzák, ahogy az állami források kampánycélú felhasználását sem
-emelték ki, hozzátették
a Nemzeti Választási Bizottsághoz benyújtott több ügy is hivatali pozícióval és a kampányforrásokkal való visszaélésről szólt, de ezen ügyek egyikében sem állapított meg jogszabálysértést az NVB.
Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) február 24-én Választási Megfigyelési Missziót hozott létre
A Jillian Stirk által vezetett misszió egy budapesti székhelyű, 14 tagú szakértői csapatből, illetve 18 hosszú távú megfigyelőből áll, akiket március 5-én küldtek ki az ország nyolc különböző pontjára. A misszió tagjai 18 EBESZ-résztvevő államból érkeztek. Az ODIHR arra kérte a részt vevő államokat, hogy küldjenek kétszáz rövid távú megfigyelőt a választás napján történő eljárások és események megfigyelése céljából.
Ez a korábbi választásoktól eltérően úgynevezett teljes körű választási megfigyelői missziót jelent
-írta a szabadeuropa.hu.
16 oldalon keresztül taglalják….
Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának Jillian Stirk nagykövet által vezetett szakértői missziója február 24-én kezdte meg budapesti munkáját. Február elején a küldöttség az rtl.hu-nak részletesen elmondta, miért vesznek részt a magyar választásokban nagy erőkkel.
Csapatuk március elején egészült ki további 18 hosszú távú megfigyelővel, és további kétszáz megfigyelőjük érkezhet még néhány nappal a szavazás előtt.
Összefoglalva
Az EBESZ friss időközi jelentésének legfontosabb, az államot elmarasztaló megállapítása, hogy korábbi ajánlásait nagyrészt nem követte érdemi lépés,
„ideértve azokat, amelyek az állami forrásokkal való visszaélésre és az állami és pártpolitikai szerepek összemosódására, valamint a kampányfinanszírozás átláthatóságára vonatkoztak”.
A jelentés fontosabb megállapításai:
- A választási szervek eddig minden jogszabályi határidőt betartottak, a technikai előkészületek folyamatban vannak. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) döntéseinek tervezeteiről szóló érdemi vitákra „ritkán került sor, mielőtt a politikai pártok által delegált tagok elkezdtek részt venni az NVB munkájában”. (A korábbi pártdelegáltak mandátuma ugyanis lejárt a választás időpontjának meghirdetésével, az újak később kezdték el a munkát, addig csak az állami delegáltak döntöttek.)
- A misszió tagjaival találkozó szereplők bíznak abban, hogy a választási szervek képesek a választások lebonyolítására, de „ellenzéki pártok aggályaikat fejezték ki a kormányzó többség által kinevezett személyeknek a választási szervekben jelentkező túlsúlyával kapcsolatban”.
- A külföldön szavazókat megillető szavazati jog egyenlőségére vonatkozó korábbi ODIHR-ajánlásokat nem követték érdemi lépések.
- Több megkérdezett aggályait fejezte ki amiatt, hogy a lakóhely közelmúltban törvényben módosított definíciója „a szavazók stratégiai utaztatásához vezethet a billegő körzetekben a választás napjának közeledtével”. (Ahogy mi is megírtuk, tavaly óta már nem az a lakóhelye valakinek, ahol életvitelszerűen él, hanem az a cím, ahol az állam hivatalosan kapcsolatot tarthat vele. Így törvényessé váltak a kamulakcím-bejelentések, amelyek segítségével – a Kúria által is elismerten – lehetővé vált külföldi kettős állampolgárok bejelentése a választásokra, hogy ne csak a pártlistákra, hanem egyéni jelöltekre is szavazhassanak. Az ukrajnai szervezett utaztatások különösen Szabolcs megyében voltak jellemzők.)
- „Többen aggályaiknak adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy néhány párt a saját jelöltjei támogatása érdekében visszaélt személyes adatokkal és aláírásokat hamisított” – írja a jelentés. Számos ilyen ügyben nyújtottak be panaszt a Területi Választási Bizottságokhoz és a NVB-hez.
- Többen kifogásolták, hogy „a kormányzati tevékenység összemosódik a kampánytevékenységgel, vagy kampány céljából visszaélésszerűen használják.” Az ellenzéki pártok kifogásolták a plakáthelyek elosztásában tapasztalható nagymértékű egyenlőtlenséget – amit egyébként bármely járókelő láthat.
- A jogszabályban nem térnek ki a harmadik felek által végzett kampánycélú pénzköltésekre. Ezek az eddigi megfigyelések alapján aktív szerepet játszanak a kampányban.
- „Az ODIHR korábban megfogalmazott ajánlásaival ellentétben a törvény nem követeli meg a kampányköltések nyilvánossá tételét a választás napja előtt. A népszavazásra fordítható kampányköltések legmagasabb összege nincs meghatározva, és azokra semmilyen közzétételi vagy beszámolási kötelezettség nem vonatkozik” – írja a jelentés. Ez megkönnyíti a kormány számára, hogy jelentős összeget fordítson a népszavazási kampányra.
- „Az Európa Tanács és az ENSZ emberi jogi tisztviselői aggályaiknak adtak hangot a korlátozó médiajogi környezet, a médián belüli tulajdonviszonyok fokozódó koncentrációja, valamint a kormányzati reklámok által uralt reklámpiac torzulásai miatt.” A misszió által megkérdezett több szereplő is kifogásolta a közszolgálati médiában tapasztalható rendszerszintű politikai elfogultságot.
- A március 15-i adatok szerint az NVB 49 ügyet bírált el, amelyből 21-et érdemi vizsgálat nélkül elutasított.
Azok a nemzetközi megfigyelők, akiket a Nemzeti Választási Iroda nyilvántartásba vett, jogosultak a választási eljárás valamennyi szakaszát ellenőrizni. Március 15-ig hat szervezet összesen 287 megfigyelőt regisztrált. (forrás)
„…nem ám…”!
Az információk szerint a hétfő délután a kormánynak eljuttatott jelentés nagyon hamar a kormánymédiánál és influenszereinél landolt:
este a Hír TV már az Alapjogokért Központot idézte, amely elfogultsággal vádolta a nemzetközi szervezetet.
A Fideszhez közeli Alapjogokért Központ elsőként reagálva azt írta, hogy
a jelentés megalapozatlan állításokat fogalmaz meg a magyar választási rendszerrel kapcsolatban.
Szerző
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
- 10 000 ember az ünnepi asztalnál – idén is lesz krisnás Karácsonyi Szeretetlakoma a Népligetben
- Mit keresett Magyar Péter Lévai Anikó ölében? – Megoszlanak a vélemények az Orbán családban…
Pingback: Április bolondjai vagyunk mindannyian - A honi hidegháború következménye - Városi Kurír
Pingback: Már érkezett 64 ezer levélszavazat, és még csak egy hét múlva lesz a választás - Városi Kurír