Connect with us

Ez a nap

Több mint 100 milliárd forintra bünteti Brüsszel Magyarországot

meszaros
Megosztás

Az Európai Unió illetékesei az ellenőrzés alkalmával huszonkilenc vizsgált projektből huszonnégyben találtak bírságolni valót.  Mészáros Lőrinc projektjei miatt például több mint húsz milliárd forint áll majd a számlán.

A 24.hu most részletesen ismertette az érintett ügyeket, illetve azt, hogy melyik miatt, mennyi büntetést kell fizetnie Magyarországnak.

Jobban jön ki Magyarország, ha a 10 százalékos átalánybüntetést választja – véli a 24.hu kormányközeli forrása. Ez amolyan diszkontajánlatnak fogható fel, a tagállamok, ha lehet, ezt választják, mert macerás a projektek egyenkénti vizsgálata és biztos, hogy azokból végül összességében nagyobb büntetés jön össze.

Az Európai Bizottság pedig megállapította: éppen csak működik a közbeszerzések ellenőrzési rendszere, és az átvizsgált minta alapján úgy találta, az uniós támogatásokból minden tizedik eurót indokolt megvonni Magyarországtól.

Nem csak egyedi, hanem egy sor rendszerszintű hibát is azonosítottak,

emiatt sokkal több szerződés érintett, így várhatóan a támogatásvesztés is sokkal nagyobb lesz. Különösen kínos ez annak fényében, hogy 2015-ben már erős figyelmeztetés érkezett Brüsszelből. A közbeszerzések ellenőrzési rendszerét vizsgálva akkor minden harmadik-negyedik eljárásban találtak súlyos szabálytalanságot. A hiba rendszerszintű volt, és Brüsszel a hibaarány alapján akár le is állíthatta volna valamennyi operatív program finanszírozását. A helyzet azóta romlott, hiszen most 29-ből 24 projektben találtak kivetnivalót.

Az összesen 972 milliárd forintos szerződési értékű minta oroszlánrészét, több mint felét infrastruktúrafejlesztés, út-, vasút-, illetve vízügyi beruházások közül válogatták össze. A gyorsan, nagy pénzek leakasztására kiváló terület mellett azonban maga az uniós forrásokat menedzselő csúcsszervezet, a közbeszerzés ellenőrzést felügyelő Miniszterelnökség három projektje is górcső alá került:

  • közbeszerzési és jogi szakértői tanácsadás: 4,8 milliárd forint,
  • kommunikációs tevékenység  (3 részben): 5,1 milliárd forint,
  • kommunikációs tevékenység (2 részben): 6,5 milliárd forint.

A két brutális kommunikációs projekt és a szokatlanul méretes tanácsadói megbízás összértéke 16,4 milliárd forint, és mind a három szabálytalannak találtatott. A kommunikációs tendereken a  korábbi udvari PR-mágus, a minap váratlanul kiebrudalt Csetényi Csaba érdekeltségei futottak be, a tanácsadó konzorciumban pedig az akkori kancelláriaminiszter, Lázár János holdudvarához sorolt Ész-Ker Kft. és a Bajkai István Fidesz-alapító nevével fémjelzett SBGK Ügyvédi Iroda is megtalálható.

Kezdettől hadakozik az Európai Bizottság a nagy összegű, évekre szóló keretmegállapodások ellen, mint amilyen az összesen 420 milliárdos viziközműprojekt, és ami miatt legalább 25 százalékos büntetést helyeztek kilátásba nem is olyan régen. A magyar kormány azonban nem tett le a keretmegállapodásokról.

Persze Orbán haverja is túlságosan jól járt

Az auditorok jelentésében nem szerepel ugyan a túlárazás szó, de azért a vizsgált projektek listáján minden elemnél gondosan feltüntették a becsült és a szerződéses árat. Összességében közel 70 milliárd forinttal lett magasabb a vállalási ár a közbeszerzési felhívást kiírók által belőttnél. A többlet zömmel az út- és vasútépítésekből jött össze. A felcsúti multimilliárdos, Mészáros Lőrinc R-Kord Kft.-je és a családi csoporthoz tartozó V-Híd Zrt. két projektje is bekerült a mintába, a Püspökladány-Ebes, valamint a Szántód-Kőröshegy-Balatonszentgyörgy, illetve a Fonyód-Kaposvár vasútrekonstrukciója. Közös bennük, hogy az eredetileg becsültnél jóval drágábbak lettek: előbbinél 12,5 milliárddal, az utóbbinál 16,8 milliárddal srófolták fel a vállalási árat.

(Forrás: 24.hu)

Kapcsolódó:

Az uniós támogatások negyedét bukhatja az Orbán-kormány

Kockázat nélkül nyúlhatók le az uniós támogatások

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük