Connect with us

Kerítésen innen

Ha a NAV-ügyvéd elment volna a tárgyalásra…., de nem így tett, 100 milliót bukott (buktunk) az állam

Vidéki prókátor olvasata az 'USA-ból kitiltott szakonyfalui puritán parasztgyerek' mosdatására indított hadjáratról
Megosztás

Érdemes lett volna a NAV erre tartott jogi képviselőinek elbattyogni a bíróságra, ugyanis távolmaradásuk cirka 300 millió forintba került a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak és a költségvetésnek, vagyis mindannyiunknak.

Az úgy volt….

A „kályhához” visszamenve, az történt, hogy Varga Mihály három éve különleges luxusjárművekről posztolt a Facebook-oldalán.

„Hamarosan olyan Lamborghini, Bentley és két Porsche kerül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) árverésén kalapács alá, amelyeknek tulajdonosai több milliárd forintnyi áfát csaltak el”

– írta a pénzügyminiszter, külön hangsúlyozva, hogy az árverésből származó bevételeket adócsökkentésekre fordítják. Az autókat egy győri adócsaló bandától foglalták le, melynek vezetője azzal került be nem sokkal korábban a hírekbe, hogy egy Lamborghini Aventadorral ment maszkokat osztani a helyi kórházba a koronavírus-járvány idején. Ezt az autót is elárverezték 2021-ben, másik hárommal együtt:

  • az Aventador 71 millió forintért,
  • egy Bentley Continental 56 millió forintért,
  • egy Porsche Panamera 20 millió forintért,
  • egy Porsche Cayenne pedig 6 millió forintért kelt el,

azaz összesen 153 millió forintot kasszírozott az állam.

Hiába jött a jelzés, a dolog ment a maga „hátranyilazós” módján….

A baj csak az, hogy az autókat a vádlottak csak bérelték egy német flottakezelő cégtől, az A.B. Dienstleistungs GmbH-tól, amelynek nem volt köze a bűncselekményekhez, és

hiába jelezték a németek a magyar hatóságoknak, hogy kérik vissza az autókat, mégis elárverezték azokat.

A német cég perelt, és jogerősen nyert is a NAV ellen a Fővárosi Ítélőtáblán: 233,7 millió forintot és négy évre visszamenőleg késedelmi kamatot ítélt meg a bíróság, azaz

mintegy 300 millió forintot kell kifizetnie az adóhatóságnak.

Ebben hatalmas szerepe volt annak, hogy a NAV megmagyarázhatatlan mulasztást követett el:

alperesként nem adott be ellenkeresetet, és jogi képviselője a hivatalos kézbesítés ellenére nem jelent meg a tárgyalásokon, ezt pedig a polgári perjog szerint a bíróságnak úgy kell tekintenie, hogy az adóhatóság a felperes követelését nem ellenzi vagy vitatja.

Happy and nincs? Nincs!

Ha a NAV képviselője megjelent volna a tárgyaláson, és csak annyit mond, hogy »ellentmondok a felperes keresetének«, akkor nagy valószínűséggel megnyerik a pert

– kommentálta a 24.hu-nak a német cég ügyvédje, Horváth Lóránt, aki azt gyanítja, hogy nem egyszerű hanyagságról van szó.

„Életszerűbbnek tűnik számomra az a teória, hogy az alperesek magasabb szinten egyeztettek egymással és előzetesen felmérték a bíróság várható ítéletét, valamint annak következményeit. Gondolhatták, hogy a németek teljes pervesztésnél nem fognak megállni, elmennek akár nemzetközi fórumokig is az igazukért, ahol feltehetőleg nyertek is volna, valós precedenst teremtve ezzel azoknak, akik hasonló helyzetbe kerülnek a jövőben. Egyszerűbb volt csírájában elfojtani az ügyet, ily módon kifizetni a sértettet, még ha a duplájába is kerül az államnak, és első fokon elfogadni egy számukra kedvező indokolással rendelkező ítéletet”

– fejtette ki az ügyvéd, aki hangsúlyozta:

jobban járt volna az állam, ha nem értékesíti az autókat, mert így több mint százmillió forintot bukott.

NAV-reakció

A portál megpróbálta szóra bírni a Pénzügyminisztérium erre tartott munkatársait, de a cikk megjelenéséig nem válaszoltak. Az adóhatóság ugyanakkor azt közölte:

„Az ítélettel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem ért egyet, ezért felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. A kérelem elbírálása jelenleg folyamatban van”.

Szerző