Ez a nap
Ha adóról van szó, a gyerek is felnőtt
A nyári munkát vállaló diák a közteherviselés szempontjából felnőttnek számít, bejelentésére, adózására – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalók esetében – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az államnak ez a pénz is kell
A diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a 15 éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szak- vagy középiskolába járnak. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, amit a NAV-nál lehet igényelni a 19T34-es nyomtatványon.
A munkavégzésről szóló megállapodás előtt célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján, az „Adatbázisok” rovatban. A be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél ugyanis kockázatos munkába állni – figyelmeztet az adóhivatal.
A diákmunkával szerzett jövedelem – néhány foglalkoztatási formát kivéve – adóköteles. A személyi jövedelemadó mértéke 15 százalék, amit a munkaadó adóelőlegként von le a bruttó jövedelemből. Ha munkaviszonyban vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgozik a tanuló, egyéni járulékot is fizetnie kell, amelyet szintén a munkáltató von le.
A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2020. január 31-ig, amire szükség lesz a NAV által készített személyi jövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.
A diáknak meg kell kapni a minimálbért
Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – az alapbért, a munkakört, a munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó – munkaszerződéshez, amely csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz.
A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben, vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 149 000 forint – ismerteti közleményében az adóhatóság.
Ha a diák egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgozik, nem kötelező a szerződést írásba foglalni.
A diákok foglalkoztatásáról bővebb információ olvasható a 72. számú információs füzetben, itt.
(Forrás: MTI)
https://varosikurir.hu/diakmunka-diakmunkasbol-sincs-eleg/
Szerző
Friss
- Veszélyben a bankszámlája – Időben szólunk
- Dübörgünk! – Rákosdubaj felhőkarcolója telibe találja a leszálló repülőket
- Ki, hogy… Orbán például így…..
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….