Connect with us

Kerítésen innen

Hungarikum! Így bukik 3 milliárdot, -3.000 milliót- bokacsattogtatva egy kormány, ha kicsit is ad magára!

Megosztás

Igen, újra a lélegeztetőgépek, vagy valami azokhoz hasonlóról van szó. Ahogy arról beszámoltunk, a suskus legújabb fejleményére Gelencsér Ferenc momentumos politikus hívta fel a figyelmet, aki egy hirdetményre bukkant, ami december 20-án jelent meg a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus árverési rendszerében. 749 darab lélegeztetőre keres vevőt a kormány, a végrehajtást a Külügyminisztérium kezdeményezte.

Napi hungarikum: előre Fideszre ikszelt szavazási kisokost dobálnak be a postaládákba
Megosztás

Igen, újra a lélegeztetőgépek, vagy valami azokhoz hasonlóról van szó. Ahogy arról beszámoltunk, a suskus legújabb fejleményére Gelencsér Ferenc momentumos politikus hívta fel a figyelmet, aki egy hirdetményre bukkant, ami december 20-án jelent meg a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus árverési rendszerében. 749 darab lélegeztetőre keres vevőt a kormány, a végrehajtást a Külügyminisztérium kezdeményezte.

Eljött a nagy nap: ócsó lélegeztetőmasina érdekel?

„Tizenharmadik nap. Befutott a keleti portyázók újabb szállítmánya”

– ezzel a címmel rakott ki győzedelmes hangvételű videót a Facebookra Orbán Viktor 2020. április 24-én, a Covid-járvány elején. A kisfilmben a miniszterelnök példamutatóan könyököt érintett kézfogás helyett, mosolygós kínaiakkal szelfizett, és elégedetten szemrevételezte az egyebek mellett lélegeztetőgépekkel dugig pakolt repülőt:

„De jól néz ki!”

– állapította meg.

Messze nem volt ennyire diadalmas pillanat, amikor csütörtök reggel egy ceglédi vámáruraktár bemutatótermében kipakoltuk a csillogós terítőre egy több mint három éve rendelt, soha nem használt kínai lélegeztetőgép alkatrészeit – kezdte beszámolóját az árverés helyszínéről a Telex.

Még csak vámkezelve sem voltak

„Ez egy speciális terület, nem egy szotyiraktár”

– mondta a raktározást végző szövetkezet egyik munkatársa, aki azt is elárulta:

egyáltalán nem szokványos, hogy valaki 3-4 évig parkoltatja náluk az árut. Ide csak addig kerülnek a termékek, amíg a vámkezelés zajlik. Valamiért azonban ezt a 749 lélegeztetőgépet nem vámkezelték, így ezek soha nem is jutottak el egyetlen kórházba vagy mentőautóba se.

A kínai gyártmányú AEONMED Shangrila 510S típusú transzport-lélegeztetőgép arra szolgál, hogy lélegeztetett, többnyire intubált betegeket átmeneti ideig, szállítás közben lélegeztessenek vele. A szállítás történhet kórházon belül, például sürgősségi osztályról intenzívre vagy műtőbe, vagy kórházak, épületek között mentővel. A Telex által megkérdezett, névtelenséget kérő aneszteziológus orvos szerint

ez a típus jelentősen kevesebbet tud egy valódi intenzíves lélegeztetőgépnél, előrehaladott Covid-betegek hosszabb távú, órákon, napokon át tartó lélegeztetésére nem alkalmas.

A ceglédi raktárban porosodó lélegeztetőket

2020-ban még 10 millió forintos darabáron rendelte meg a Külgazdasági és Külügyminisztérium. Jelenleg ennek töredékéért, darabonként kb. 1,3 millióért árverezik őket, és ha február 26-ig nem kelnek el, akkor akár már 13 ezer forintért is meg lehet majd szerezni darabját.

A kormányzat gyakran azzal érvel, hogy a Covid elején még senki nem tudhatta, mi következik, és jól tettük, hogy bespájzoltunk. Igaz, a szakemberek már 2020-ban felhívták a figyelmet, hogy lélegeztetőgépből fölösleges túl sokat venni, mert szakképzett személyzetből már a járvány előtt sem volt elég.

Hab a lélegeztetőgépen….

A „fürkészek és portyázók” nem a magyar állam hivatalnokai, hanem pályázat nélkül kiválasztott haveri magáncégek voltak, akiknek zsíros üzletet jelentettek a Covid-beszerzések. Az egyik ilyen cég a TMT Technics Kft. is, amelytől 1000 darab lélegeztetőt rendelt a Külügyminisztérium. A beszerzéshez 4 milliárd forint előleget kapott a cég, de a szerződés nyilvánvalóan nem teljesült, ezek a berendezések ragadtak a ceglédi raktárban, most már több mint három évre.

Most a minisztérium az árveréssel próbálja meg visszaszerezni az előlegként kifizetett pénz kevesebb mint egynegyedét, 973 millió forintot

– derül ki a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar által közzétett két hirdetményből, amiket Gelencsér Ferenc, a Momentum nemrég lemondott elnöke tett közzé a Facebookon.

A végrehajtó becslése alapján azonban a gépek jóval kevesebbet érnek a szerződésben kialkudott árnál, ezért az üzleten legjobb esetben is minimum 3 milliárdot bukik az állam.

Szerző