Connect with us

Kerítésen innen

Voltak itt helyek! – Ellopott múlt: a Gellért….

Gellért,
Megosztás

Az elmúlt év nagy vesztessége, sok más mellett, hogy ismét elloptak egy darabot Budapest múltjából, ezt most éppen Gellért szállónak hívták, igen csak hívták, mert még a neve is megváltozik a Tiborc István féle „múltmegőrzés” során.

A Gellért nemcsak a mi múltunk

A szecessziós stílusban épült szállóhoz kapcsolódott Európa első belvárosban helyet foglaló gyógyfürdője és „spa”-ja. A Gellért egészen addig, azaz 2021 decemberéig folyamatosan, bármilyen körülménye is uralkodtak falai között, az úgy nevezett „fentebb stílt” képviselte a magyar szállodaiparban.

A felújítás után azonban már nem mint a magyar kultúra megbecsült öröksége, hanem mint egy kínai cég franchise-nak a része várja majd  a nagyon nagy pénzű, mert, hogy az árai a csillagos égben lesznek, ne legyen kétségünk, külhoni vendégeket, ezzel is tovább növelve Magyaroroszág „főcsaládjának” portfólió-értékét.

A New York palota nyomdokain

Gellért

Az 1894-ben épült négy emeletes palota kezdetben mint bérpalota működött, ám ahogy mondani szokás „nem ezért” szerettük, hanem a földszinten működő a palota nevét viselő kávéház miatt, aminek kulcsait állítólag molnár Ferenc és barátai konflissal vitték a Dunához, hogy belevessék ezzel jelezve, hogy a hely akárcsak egy igazi otthon 0-24-ben várja vendégeit. A New York hamar a pesti élet és művészet egyik kedvenc helye lett, ahol a költők, írók és újságírók valódi márvány asztalokon álmodhatták papírra gondolataikat.

A csillogásnak igazán még a világháború sem tudott gátat szabni, de amit az nem tett meg, megtette Rákosi elvtárs és prűd köre akik elítéltek mindent, így a kávéházi életet is, amit ők maguk polgárinak címkéztek.

Ebből a mélyütésből már nem volt vissza út és presszók korát végig vegetálta kávéház , amely   a rendszerváltás után be is zárt. A „ház”  egészen 2000-ig kereste a jövőjét amit végül is egy olasz fejlesztőcégben látt meg, amely szállodává alakította az épületet, felújította a kávéházat, ám az árak a nyitás óta távol tartanak szinte minden magyart.

Vissza Gellért térre

Alighanem a New York palota sorsa vár Buda egyik kulturális örökségére is. Gyönyörűen csillog majd a Duna partján, de mi -akárcsak régi filmek giccses jeleneteiben- csak a kirakatüveghez szorított „pofival „tudunk belefeledkezni a látványba, mert ezt a szerepet szánják nekünk önként vállunkra vett uraink.

Tévedés ne essék, bárcsak összesen ez a két épület lenne a példa, de nem. Járják végig az Andrássy utat, ott is úgy váltakoznak a tulajok, hogy minden Mészárosra egy külföldi legalább jut.

Kapcsolódó

Szerző