Kerítésen innen
Szia, Uram! „Ócó” lélegeztetőmasina érdekel? – Fillérekért árverezteti a külügy a méregdrágán vett, haszontalan lélegeztetőgépeket!
A lélegeztetőgép-suskus legújabb fejleményére Gelencsér Ferenc momentumos politikus hívta fel a figyelmet, aki egy hirdetményre bukkant, ami karácsony előtt, december 20-án jelent meg a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus árverési rendszerében. 749 darab lélegeztetőre keresnek vevőt, a végrehajtást a Külügyminisztérium kezdeményezte.
A lélegeztetőgép-suskus legújabb fejleményére Gelencsér Ferenc momentumos politikus hívta fel a figyelmet, aki egy hirdetményre bukkant, ami karácsony előtt, december 20-án jelent meg a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus árverési rendszerében. 749 darab lélegeztetőre keresnek vevőt, a végrehajtást a Külügyminisztérium kezdeményezte.
Így lesz 10 millióból némi kormánysegítséggel 13.000.- forint
„A végén akár 13.000 forint is lehet majd egy lélegeztetőgép ára, amiknek annak idején több, mint 10.000.000 forintért vette darabját a külügyminisztérium.
Az állampárt botrányosan drága és szakmailag is indokolhatatlan lélegeztetőgép-beszerzési bizniszének az egyik fő nyertese volt a TMT Technics Kft., amelynek a tulajdonosa dr. Tóth László. Tóth a Magyar Judo Szövetség elnöke is volt, már ezen pozíciójában is sikkasztás és hűtlen kezelés miatt folyt vele szemben eljárás. Cége 2019 végéig szerény, de biztonságos nyereséget termelt. Azt az évet 114 milliós árbevétel mellett 21 millió forint adózott nyereséggel zárta, amelyet Tóth osztalékként fel is vett. Eddig ez egy kényelmes helyzetnek tűnhet.
2020-ban aztán az optikai eszközök gyártásával foglalkozó kis cég megütötte a főnyereményt, fürkészőként és portyázóként több, mint 1000 darab lélegeztetőgépet tudott felhajtani, amit el is adott az államnak – ezért nagyságrendileg 13 milliárd forintot kaszált, tehát a gépek darabját több mint 10 millió forintért adta el.
2020-ban hirtelen hatalmas, négymilliárdos tartozás jelent meg a cégnél, „papíron” pedig majdnem 6 milliárd forintos eszköz-forrás állományuk volt, illetve az a furcsaság, hogy néhány hónap beszámolója 2019 év végétől 2020 tavaszáig eltűnt.
Egészen mostanáig nem is lehetett sokat hallani a rejtélyes cégről
2023. december 20-án azonban a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus ingó árverési rendszerébe árverésre került fel a TMT Technics Kft. tulajdonában álló 500 darab, valamint 249 darab, összesen tehát 749 darab lélegeztetőgép, valamint egy doboznyi és négy zacskónyi „alkatrész”.
A lélegeztetőgépek becsült értéke 1,3 millió forint – darabonként!
Tehát a 749 darab lélegeztetőgép megvásárolható most mindössze 323 millió 700 ezer, valamint 650 millió forintért, összesen tehát nem egészen 973 millióért.
Már csak egy kérdése maradt: ki a végrehajtást kérő?
Kinek tartozhat ez az utolsó információink szerint egyébként jó anyagi helyzetnek örvendő vállalkozás?
A végrehajtást kérő nem más, mint a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a követelése pedig 4 milliárd forintnyi előleg, amit a minisztérium a Kft.-nek korábban megfizetett, és most szeretné visszakapni, feltehetően, mert nem kapott érte semmit. Vajon ez az a követelés, amivel kísértetiesen hasonló összeget a vállalkozás 2020 óta a könyveiben tartozásként nyilvántartott?
És most itt van majdnem 750 darab AEONMED Shangrila 510S típusú lélegeztetőgép, amik megmaradtak. Vajon miért? Az eszközök a végrehajtó szerint összesen (!) 973 millió forintot érnek. Ha akad rájuk vevő. Ugyanis a lélegeztetőgépek jogilag be sem léptek Magyarország területére, azok ugyanis jelenleg vámárunak minősülnek, Cegléden találhatóak egy zárgondnok vámáru raktárában. Szabad forgalomba hozataluk az árverési vevő feladata lesz, annak költségei őt terhelik. A gépek elszállítása csak a szabad forgalomba hozatalt követően lehetséges. Még egyszer: le sem vámolták ezeket a lélegeztetőgépeket.
„a vámérték nem egyenlő a kikiáltási árral”
És a végrehajtó a hirdetményében azt is megjegyzi, hogy „a vámérték nem egyenlő a kikiáltási árral.” Tehát feltételezhetően a vámot a számlán eredetileg szereplő összeg után kell majd megfizetni, és nem a végrehajtó által feltehetően a valós értékhez közelítő kikiáltási ár után.
De, ha nem túl nagy az érdeklődés a gépek után, akkor 2024. február 11-e után a 749 darab lélegeztetőgépre akár már összesen 9 millió 737 ezer forintért hozzá lehet jutni. Lélegeztetőgépenként tehát akár TIZENHÁROMEZER forintért!!! Plusz egy kis vám. És talán ÁFA. Meg az egyebek.
Félek, nem lesz túl nagy a verseny.
De néhány feszítő kérdés még itt marad velünk
- Miért fizetett ki a külügy 2020-ban 4 milliárd előleget lélegeztetőgépre egy olyan kisvállalkozásnak, amely optikai termékeket gyártott, és a saját tőkéje 2019 év végén összesen 60 millió forint volt?
- Mit tett a külügy 2020 és 2023 között, hogy ezt a 4 milliárd forint felelőtlenül és könnyelműen elutalt közpénzt visszaszerezze?
- Mi lett a TMT Technics Kft. 2022. január 26-án még meglévő 1,9 milliárd forintos tartalékával?
- Azt már lefoglalta a végrehajtó? Vagy időközben valahova az is elpárolgott?
- Miért nincs a TMT Technics Kft.-nek a 2022. üzleti évre vonatkozóan leadott beszámolója?
- Tettek-e az illetékes szervek ennek a helyzetnek a megszüntetése vagy szankcionálása érdekében bármit is?
- Ha még ezen az áron sem lesz vevő, és lehet, hogy nem lesz, végül esetleg 10 millió forintért sem kell senkinek a 749 darab lélegeztetőgép, akkor hogyan térül meg a külügy által minden jogi és pénzügyi garancia nélkül elutalt 4 milliárd forintnyi előleg?
- Ki a felelős ezért a veszteségért?
- Mennyi „előleg” lóg még kint a levegőben, amit a külügy 2020-ban szétszórt?
- Mennyi lélegeztetőgép rothad raktárakban, eszi őket a penész és az enyészet?
- Mennyit fizetett ezekért a magyar állam
- Mennyibe kerül az őrzésük?
És végül a legkínzóbb kérdés:
mennyit ér valójában egy ilyen lélegeztetőgép? Mert a végrehajtó, aki nyilván szakértelem és kellő információ birtokában értékelte fel a készletet, csak gépenként 1,3 millió forintra becsülte az árukat. Mi pedig jóval 10 millió forint fölött fizettünk értük.
Önök szerint is megérte?
Valakinek biztos. Az egyik legaljasabb dolog háború, tragédia és katasztrófa környékén nyerészkedni. A koronavírus pusztítása katasztrófális volt. Az állampárt és a haverok pedig még ezen is képesek voltak nyerészkedni. Itt a bizonyíték, hogy miért láttuk, hogy Olaszországnál több mint tízszer, Németországnál pedig ötvenszer magasabb egységárat fizettünk a gépekért. És, hogy a megvásárolt mennyiség miért haladta meg jelentősen a szakértők legrosszabb forgatókönyve szerint szükséges mennyiséget is” – zárta posztját Gelencsér Ferenc.
Friss
- Mészáros Lőrinc Győzike nyomdokában – Ön szerint mi köti össze őket?
- Gyermekbántalmazási ügybe bukott bele az egyházi vezető
- Mélytorok: lépésről lépésre, tégláról téglára mutatjuk meg Magyar Péter igazi arcát – befutott a második videó
- Akinek fád napja van, mindenképpen olvasson bele Semjén Zsolt közszolga gondolataiba
- Vitézy Dávid: Lázár János rombolási miniszter bosszút akar állni
- Gázolt a vonat Győrnél -Tűzoltók segítették az utasokat
- Magyar Péter: ehhez mit szólsz, Tóni? Átvertek, ehhez nem kell másfél milliárd forintos szoftver
- Karácsonyi boltzár – Továbbra is a Lidl az úttörő
- Korai havazás – Nyakunkon a tél
- Wladár Sándor szerint óriási sportdiplomáciai siker, hogy hozzánk költözik a World Aquatics szervezete