A kormány a főváros nélkül is meg tudja rendezni az atlétikai vb-t, mivel a Nemzetközi Atlétikai Szövetség a kormánnyal állapodott meg a rendezésről – ezt mondta az ATV Híradójának a nemzetközi jogász. Lattmann Tamás szerint ugyanakkor a főváros kilátásba helyezett vétójának lehet olyan politikai hatása, hogy a szövetség újragondolja a szerződést.
A kormány a főváros nélkül is meg tudja rendezni az atlétikai vb-t, mivel a Nemzetközi Atlétikai Szövetség a kormánnyal állapodott meg a rendezésről – ezt mondta az ATV Híradójának a nemzetközi jogász. Lattmann Tamás szerint ugyanakkor a főváros kilátásba helyezett vétójának lehet olyan politikai hatása, hogy a szövetség újra gondolja a szerződést.
Karácsony bekeményített
Karácsony Gergely nemrég jelentette be, hogy megvétózza a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezését, mivel szerinte a kormány a Fudan-törvénnyel nem tartotta be ígéretét a Diákvárossal kapcsolatban.
„Mindenképpen el kell választani egymástól a politikai és a jogi valóságot”
– ezt Lattmann Tamás nemzetközi jogász mondta híradónak az ügyről.
Karácsony kénytelen lesz jól sáfárkodni a semmivel
A rendezvényről ugyanis a magyar kormány, a Magyar Atlétikai Szövetség és a Nemzetközi Atlétikai Szövetség között született szerződés, ebbe a főváros lényegében nem tud beleszólni. Ugyanakkor született egy politikai megállapodás is a főváros vezetése és a kormány között, ezt Budapest fel tudja mondani, de nincs olyan jogi eszköz a kezében, amivel közvetlenül meg tudja akadályozni a rendezést.
„Lehetséges politikai hatása lenne ennek a lépésnek, hogy maga a nemzetközi szövetség, azt mondva és megállapítva, hogy nincs meg a támogatás a szervező város részéről, újragondolja az atlétikai vb-t, de a szerződést akkor is az állammal, a kormánnyal kötötte”
– tisztázta Lattmann.
Van már precedens
A sportközgazdász szerint az atlétikai világbajnokságok történetében egyszer fordult elő az, hogy egy város visszalépett. London elnyerte a 2005-ös rendezési jogot, de a kormány drágának találta a szerződésben foglalt stadionépítést, ezért másik várost javasoltak. Ezt a szövetség nem fogadta el, végül egy új pályázati folyamatot indítottak, és Helsinkiben rendezték meg a vb-t.
„Vannak a megasportesemények történetében olyanok, hogy beugrók vannak, valaki elnyer egy pályázatot, és bármilyen ok folytán, de a bármilyen az legtöbbször – most mondok egy számot – 95 százalékban azért van, mert az anyagi források nem állnak rendelkezésre”
– magyarázta Dénes Ferenc.
A szakember hozzátette:
nem szokott előfordulni, hogy valahol politikai okokból mondjanak vissza rendezést.
A Miniszterelnökségi Sajtóiroda híradóval ismét azt közölte:
Karácsony Gergely politikai akciója csak az általa okozott budapesti közlekedési káoszról és soha nem látott méretű dugókról akarja elterelni a figyelmet.
Hozzátették:
a kormány tartja magát ahhoz, hogy a Fudan Egyetemről a budapestiek népszavazáson döntsenek, ha a beruházás feltételei ismertek lesznek.
A főváros az ATV megkeresésére, a főpolgármester legutóbbi Facebook-bejegyzésére emlékeztetett, amelyben azt írta, hogy a kormány megszegte a Budapesti Diákváros Programról szóló megállapodást, amikor bejelentette, hogy a területen magyar közpénzből egy kínai elitegyetem campusa épülne- fejeződik be az atv.hu cikke.