Kerítésen innen
Az „elmúlt hét év” tette fizetőssé az egészségügyet – de nem „bőszül” a magyar
Emlékezetes, hogy a 300 forintos vizitdíj mennyire felbőszítette a magyarok zömét. Ma visszanézve nevetséges az akkori ellenzék – ma regnáló – keltette hisztéria, hiszen aki normális és gyors egészségügyet és ellátást akar, sokkal mélyebben kell a zsebébe nyúlnia. Most még sem bőszül senki.
A hit nem ismeri a „miért”-et
A Heti Világgazdaság „Portré” rovatában Kincses Gyula egészségpolitikussal készült interjú. Kincses munkájára 1990-től valamennyi kormányzati ciklusban igényt tartottak, legalábbis 2010-ig. Egy rövid ideig a Gyurcsány-kormány államtitkára is volt.
Elmondta, hogy politikai karrierjének akkor lett vége, amikor kilépett az MDF -ből, és megalakították a Magyar Demokratikus Néppártot:
„többé egyetlen pártba sem léptem be. Amikor Kóka János SZDSZ-elnök megkérdezte, vállalnám-e az egészségügyi államtitkárságot, az volt a kikötésem, hogy semmiképp sem lépek be a pártba. Azt válaszolta, hogy szakpolitikust keresnek, nem politikust. Ez a feltételem máig nem változott: sehova sem lépek be, de bármelyik pártnak – már amelyik igényt tart rá – szívesen segítek.”
Így sikerült összeszerveznie, hogy tíz ellenzéki párt együtt határozza meg, mi az a közös minimum, amit az egészségügyben vállalhatónak tartanak:
„Egyáltalán nem volt haszontalan összerakni egy ilyen dokumentumot. Egymás véleményének megismerése hasznos tanulási folyamat volt minden résztvevő számára. Hogy ebből mi lesz, mi lehet, nagyban függ attól, hogy a világ merre tart. Bevallom, e tekintetben egyáltalán nem vagyok optimista.”
Rétvári Bence, az emberminisztérium államtitkára, azonnal utalt Kincses előéletére, mondván, az ellenzék fizetőssé akarja tenni az egészségügyet:
„Szilárd véleményem, hogy az a reform volt az utolsó esély arra, hogy megakadályozzuk, az egészségügy kettészakadását gazdag-és szegényellátásra. Persze lehet szemrebbenés nélkül a jót rossznak mondani. Ám a számok azt mutatják, hogy a vizitdíj bevezetésekor a lakosság a saját zsebéből jóval kevesebbet fizetett a járóbeteg-ellátásra, mint 2010 után. Tehát nem a tízpárti konszenzus tenné fizetőssé az egészségügyet, hanem az „elmúlt – hét év” tette azzá. Ráadásul a folyamat teljesen spontán, vadkapitalista módon alakul, ami tovább súlyosbítja az esélyegyenlőtlenséget.”
Egy esetleges ellenzéki választási siker esetén nem vállalna államigazgatási posztot:
„Bevallom, valójában arra vágyom, hogy legyen egészségügyi ombudsmani hivatal. Megalakítását és vezetését szívesen el is vállalnám.”
https://varosikurir.hu/megbecsules-helyett-kormany-megfelemliti-az-egeszsegugyiseket/
https://varosikurir.hu/egeszsegugy-jatke-szamok/
Szerző
Friss
- Ki, hogy… Orbán például így…..
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani