Kerítésen innen
Kipécéz? Pikkel? Beköptek? – mi alapján választ a NAV?

Állandó beszédtéma a vállalkozók között, hogy mi alapján dönti el a NAV-dolgozó, hogy melyiküknél vizsgálódik. Vannak visszatérő tévhitek, de igazság szerint, senki nem tudta a választ. Eddig!
Az adóval sumákolók sarkallják a NAV-ot a folyamatos fejlődésre
Dr. Csüllög Balázs adójogász szerint
A közérdekű bejelentések nyomán indult eljárások száma elenyésző, és az elektronikus, személyes, valamint telefonon történő névtelen bejelentések benyújtásának 2016-os megszűnését követően mintegy felére csökkent a közérdekű bejelentések száma. A statisztika alapján egyébiránt az ilyen bejelentések nem is működtek túl hatékonyan, pusztán 30 százalékuk bizonyult végül alaposnak, részben megalapozottnak
-írja a kamaraonline.hu.
A jó hír mellett, miszerint nem vált bevett szokássá, hogy feljelentgetjük egymást, megtudhatjuk, mégis mi alapján választanak:
Jóval jelentősebb a szerepe a NAV egyre több adatból táplálkozó kockázatelemzési és kiválasztási rendszerének, amely azonosítja az adókötelezettségek teljesítésével összefüggő kockázatokat majd ezek alapján indít el folyamatokat az adófizetési kockázatok kizárására. Mára egyértelműen e komplex rendszer vált meghatározóvá az ellenőrzésre történő kiválasztás szempontjából. A kiterjedt adatbázisok tartalma és összefüggései alapján a NAV azonosítja az adókötelezettségek teljesítésével összefüggő kockázatokat és ezek alapján indít el folyamatokat az adófizetési kockázatok kizárására.
A kockázatosnak ítélt adózók ellenőrzésének mihamarabbi megindítása az elvárás.
A NAV folyamatosan fejleszt, nem akar lemaradni…
A helyzet az, hogy akarva-akaratlanul azok az alanyok késztetik szünet nélkül tanulásra a szervet, akik az átverésükön ügyködnek.
Az elmúlt években fokozottan érzékelhető tendencia, hogy az időről-időre megújuló adóelkerülési módokkal szembeni fellépés érdekében az adóhatóság folyamatosan fejleszti, bővíti adatbázisait.
Támogató eljárás
A támogató eljárás azt a hozzáállást hivatott kifejezni, hogy a NAV a jogkövető magatartást tanúsító adózókkal partneri viszony kialakítására törekszik. A támogató eljárásban való részvétel az önkéntességen alapul, ennek során a kockázatelemzés eredményeként feltárt ellentmondások feloldása a cél. Az adóhatóság kapcsolatfelvételt kezdeményez, feltárja a hibákat, hiányosságokat, amelyre vonatkozóan javaslattal él, önellenőrzésre és az esetleges mulasztások pótlására hívja fel az adózókat. Az új jogintézmény a múlt hibáinak orvoslása mellett a jövőbeni problémák kiküszöbölését is célozza.
(forrás)
Szerző
Friss
- Balaton-átúszás vihar okán elnapolva!
- Uborkaszezon helyett ráerősít a ‘kovászos’ választás kampány – Juszt László a 30. héten is kérdez
- 14 éves kor alatt tilos a belépés a Rudas és a Széchenyi Gyógyfürdőbe – Van ötlete, hogy miért?
- A MÁV-nál megállt az idő – A 2025-ös nyári leállások háttere
- Rendkívüli hőség csapott le Magyarországra – pokoli forróság, özönvízszerű viharok várhatók
- 4 csillagjegy döntéskényszerben – Határidő: szeptember hava
- Szijjártó Péter és a Budapestről ellopott, felbecsülhetetlen értékű tárgy, amit a ‘hóna alatt’ New Yorkból hoz haza
- Orbán Viktor kérése „munkavacsorál” vele Ilie Bolojan román kormányfő Bukarestben
- Hivatalos: megjelentek a felvételi ponthatárok
- Posványoson talán elhangzik majd az igazi kampánynyitó