A Magyar Alvás Szövetség 2018 márciusának idusán alakult és most látták elérkezettnek az időt, hogy óraátállítás ügyben különvéleménnyel éljenek.
Tik-tak
A szervezetet nyitottnak és a folyamatos fejlődésre felkészültnek tervezték, annak tagja lehet a szövetség által meghatározott feltételek alapján bármely egészségügyi és civil szervezet, intézmény, magánszemély. A magyarországi társadalmi szervezet véleményezte az Európai Parlament óraátállítással kapcsolatos felhívását is.
Az óra átállítás Európai Unióban és világszerte több mint 60 országban alkalmazott, gazdasági ágazatra gyakorolt hatása ismert és meggyőző. A Magyar Alvás Szövetség emberi szervezetre vonatkozó hatását illetően azonban az egészségkutatásoknak azokkal az irányzataival ért egyet, amelyek szerint a nyári időszámítás (Daylight Saving Time) alkalmas az emberi bioritmus megzavarására.
Ez szabályozza azokat biológiai funkciókat, amelyek napszakos változást mutatnak, például a vérnyomás értékek, a pulzusszám, a testhőmérséklet és a glükokortikoid hormonok szintje. A tapasztalatok szerint a biológiai óra kismértékű ingadozása is felboríthatja az alvás-ébrenlét ritmusát, és hatással van az egészségre is, mindaddig, amíg a szervezet nem alkalmazkodik a változásokhoz. Az óraátállításnak hosszú távú egészségkárosító hatása tudományosan nem bizonyított, azonban okozhat kellemetlenségeket.
A Magyar Alvás Szövetség
az európai vélemény nyilvánítások kapcsán olyan nemzetközi és nemzeti állásfoglalások, javaslatok és intézkedések szükségességére is felhívja a figyelmet, mint a gyermekek és fiatalok kora reggeli kényszer ébresztése (bölcsődei, óvodai, iskolai korai műszakkezdés) káros hatásai, az elalvásos közlekedési balesetek megelőzése, valamint a kora délutáni pihenés (a mediterrán országokban gyakorlatnak számító szieszta) életmódra gyakorolt egészségügyi következményeinek a kérdéskörei.
Az elmúlt évtizedben elért itthoni ténykedéseket a World Sleep Society kiemelkedőnek tartja, ezért elsőként kaptuk meg Kelet-Közép-Európából a Distinguished Activity Award elismerést. Kapcsolatunk a 65 országot összefogó világszervezettel aktív, a legutóbbi alvás világkonferencián, Prágában pedig intézményünk regionális koordinátori megbízást kapott a tevékenység nemzetközi kiterjesztésére,
közölte G. Németh György c. egyetemi docens, a World Sleep Day Hungary Programiroda igazgatója.
Szerinte az alvást mint nélkülözhetetlen élettani folyamatot egyre inkább erősítik a szaktudományok; a nemzetközi trendek a betegségek és zavarok gyógyításán túl a megelőzésre hívják fel a figyelmet, amely nélkülözhetetlen a mindennapi sikeres tevékenységekhez.