Kiemelt hírek

Magyar csoda Malmőben!

A magyar férfi kézilabda-válogatott 24-18-ra legyőzte Izlandot az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság csoportkörének harmadik, utolsó fordulójában, szerdán Malmőben, ezzel a középdöntőbe jutott.

Jól kezdte és jól is fejezte be az első félidőt a magyar válogatott,

két gyors góllal és Mikler védéssel kezdődött a találkozót, majd hat perc után megszületett az első izlandi gól is. A mieink a jó kezdés után egyre több hibával játszottak, megakadt a támadójáték, sokáig nem tudtunk gólt lőni, két büntető is kimaradt. Sok eladott labda és pontatlan lövések jellemezték a játékunkat, míg ellenfelünk egy 6-0-ás szériát produkált. A védekezésünk továbbra is jól működött, Mikler ma is jó napot fogott ki, még hetest is védett. A szünetre sikerült közelebb zárkózni, mínusz háromra jött vissza a magyar csapat.

A folytatásban megtaláltuk Bánhidit, három gólt szerzett egymás után, sikerült visszajönni egy gólra, Mikler pedig ismét hetest hárított. A 41. percben az egyenlítésért támadhattunk, Győri passza után újra Bánhidi volt eredményes. Mikler megint hetest fogott, a labda azonban az ellenfélhez pattant ki, másodszorra már nem hibáztak az izlandiak.

A 48. percben ismét vezetett a magyar válogatott,

Szita lőtt két nagyon fontos gólt, majd Bóka indulhatott meg és góllal fejezte be a lerohanást, így már hárommal vezettek a mieink és a másik oldalon ismét ott volt Mikler, aki elképesztően nagyot védett.

A skandinávok teljesen megzavarodtak, míg a mieink elképesztő végjátékot produkáltak, Székely is lehetőséget kapott a végén, aki hetest fogott, Mikler pedig szenzációs mutatót hozott össze, 44%-os hatékonysággal védett, összesen 14-szer hárította az izlandi próbálkozást.

Izlandot végül hattal verték meg a magyarok, mindössze hat gólt kapva a második felvonásban.

Férfi Európa-bajnokság, csoportkör, 3. forduló:

Izland-Magyarország 18-24 (12-9)
Malmö, játékvezetők: Andreu, Ignacio.
Izland: Gustavsson, Hallgrimsson (kapusok), Arnarsson, Elisson, Gislason 1, Gudjonsson, Gudmundsson 1, Gunnarsson 1,  Jonsson, Kristjansson 2, Kristjánsson, Palmarsson 4, Petersson 3, Sigurdsson 4, Smarason 1, Thrastarson 1.
Magyarország: Mikler, Székely (kapusok), Balogh 2 (1), Bánhidi 8, Bóka 4, Fekete, Győri 3, Hornyák 1, Ligetvári 1, Máthé, Nagy 1, Rosta, Sipos, Szita 4, Tóth, Ubornyák.

A szigorú védekezés volt a siker kulcsa

Gulyás István szövetségi kapitány szerint a magyar férfi kézilabda-válogatott a második félidőben mutatott szigorú védekezésének köszönhetően győzte le hat góllal Izlandot.

“A letámadások nem jöttek a két kettes pozícióból, be voltunk szorulva, Máthé Dominikon előnyt szerzett az ellenfél. Bal kettőből kellett volna feljönni középre, de nem jöttünk, így az izlandiak tovább tudták játszani a labdát. Ez változott meg a második félidőben mindkét oldalról, az izlandiak nagyon be lettek csapdázva középre, és ezzel nem tudtak mit kezdeni” – elemezte szakmailag a szerdai meccset Gulyás István.

Fotó: Nebojsa Tejic / kolektiff

Hozzátette, a szünet után a védekezésük nagyon szigorú lett,

így Mikler Roland is nagyobb biztonságban érezte magát a kapuban, mert nem voltak tiszta lövések, ez volt a siker kulcsa.

A kapitány úgy folytatta: támadásban az első félidőben jó néhány labdát elszórtak, nem azt játszották, amit megbeszéltek.

“A cél az volt, hogy ha kijönnek nyitott védekezésre, csináljunk egy-egyet, provokáljunk szabálytalanságot, akkor visszaállnak, és jöhetnek a kettő-kettők orrvérzésig a két beállóra.”

Hozzáfűzte, nehéz dolguk volt, de játékosainak ezúttal is a helyén volt a szívük, és főleg a második félidőben nagyon taktikusan kézilabdáztak.

Gulyás elárulta, beszéltek a meccs előtt arról, hogy az izlandiak képesek elhúzni, ugyanakkor képesek elszórni a labdákat.

“Mondtuk a játékosoknak, hogy ne törjenek össze, jöjjenek vissza szépen, szisztematikusan, gólról gólra.”

Az edző kifejtette, a korábbi meccseken, és ezúttal is ragaszkodtak hozzá, hogy Máthé Dominik játssza végig az első félidőt védekezésben is, bármennyire is nehéz, és ha a támadásokra nem is tud annyira koncentrálni.

“Nagyon keveset védekezett a közelmúltban, de muszáj, mert ez már nem az ifjúsági vagy a junior korosztály, nem cserélgethetünk össze-vissza. Tudtuk, hogy nehéz lesz, valahogy tartani kell magunkat az első félidőben, és utána a másodikban Balogh Zsolt már megoldotta a feladatot, illetve akkor már be tudtuk küldeni Ligetvári Patrikot a kettes helyre védekezni” – mondta Gulyás István.

Szita Zoltán elmondta, az első felvonásban nem találták az izlandiak játékának ellenszerét, nagyon kapkodva kézilabdáztak a nyitott védelem ellen.

“A második félidőben közelebb mentünk hozzájuk, próbáltuk nem azokat a félfaultos lövéseket erőltetni, hanem tényleg ziccerig játszani, és ez működött” – tette hozzá a lengyel Wisla Plock balátlövője, aki nyolc lövésből négy gólt szerzett.

Balogh Zsolt. Fotó: Anze Malovrh / kolektiff

Balogh Zsolt úgy fogalmazott, a rossz első félidő után olyan teljesítményt nyújtottak, amely valószínűleg mindenkit meglepett. Őket is.

“Az benne volt, hogy visszajövünk a meccsbe, de hogy a végére ilyen sima lesz, azt nem is tudom elhinni” – mondta a Tatabánya jobbátlövője, aki öt kísérletből kétszer volt eredményes.

Bánhidi Bence elárulta, a szünetben arról beszéltek, hogy hinniük kell magukban.

“Az volt a legfontosabb, hogy úgy menjünk ki a második félidőre, hogy ez meglehet, és meg tudjuk csinálni. Majdhogynem az életünkért játszottunk és meg is csináltuk”

– lelkendezett a MOL-Pick Szeged beállója, aki tíz lövésből dobott nyolc góljával a mezőny legeredményesebb játékosa lett.

Győzelemmel búcsúztak az olimpiai bajnok dánok

Az olimpiai és világbajnok Dánia 31-28-ra legyőzte Oroszországot a férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének utolsó mérkőzésén, szerdán Malmőben.

Mivel a magyarok korábban nyertek az izlandiak ellen, az utolsó meccs előtt már biztos volt, hogy az oroszok mellett a dánok sem juthatnak tovább a középdöntőbe.

A Telekom Veszprém dán irányítója, Rasmus Lauge Schmidt négy góllal járult hozzá a győzelemhez. A dánok 2000 óta nem végeztek a tizediknél rosszabb helyen az Európa-bajnokságon, most azonban nem jutottak a legjobb 12 közé.

E csoport:

Dánia-Oroszország 31-28 (12-15)
Magyarország-Izland 24-18 (9-12)

A végeredmény: 1. (és továbbjutott) Magyarország 5 pont, 2. (és továbbjutott) Izland 4, 3. Dánia 3, 4. Oroszország 0

A középdöntő II. csoportjának állása: 1. Norvégia 2 pont (34-28), 2. Magyarország 2 (24-18), 3. Szlovénia 2 (21-19), 4. Svédország 0 (19-21), 5. Portugália 0 (28-34), 6. Izland 0 (18-24)

A középdöntő I. csoportjának állása: 1. Horvátország 2 (31-23), 2. Spanyolország 2 (33-26), 3. Ausztria 2 (32-29), 4. Csehország 0 (29-32), 5. Németország 0 (26-33), 6. Fehéroroszország 0 (23-31)

A magyar csapat a középdöntőben pénteken a világbajnoki ezüstérmes Norvégiával, vasárnap Szlovéniával, kedden a legutóbbi kontinenstornán ezüstérmes Svédországgal, szerdán pedig Portugáliával találkozik.

Az első két helyezett az elődöntőbe jut, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.