Magyar jégkorong-válogatott: 15,8 másodpercre a világelittől

A magyar válogatott nem jutott fel a budapesti divízió I/A-s jégkorong-világbajnokságon, miután a szombati zárómérkőzésen kétgólos előnyét eladva, szétlövés után 3-2-re kikapott a brit együttestől.

A játéknap előtti 24 lehetséges variáció kettőre szűkült: amennyiben Jarmo Tolvanen szövetségi kapitány együttese rendes játékidőben győz, úgy a kazahokkal együtt kivívja a feljutást, míg brit pontszerzés esetén a harmadik vonalból érkezett szigetországiak és a korábban a szlovénokkal rendkívül kiélezett meccset vívó olaszok lehetnek ott jövőre az A csoportban.

Sokáig úgy tűnt, a magyar keretből könyökproblémái miatt ezúttal is hiányozik majd Sofron István, ám végül ő is mezt húzott. A kapuban változatlanul Vay Ádám állt.

A találkozó előtt kifestve, mezekben, sálakban, énekelve érkeztek a drukkerek, s bár mintegy nyolcszáz brit szurkoló buzdította sajátjait, a lelátó nagy része piros-fehér-zöldben pompázott.

Két perc elteltével emberelőnybe került a magyar együttes, s élt is a lehetőséggel: Bodó Christopher pofozta közelről a pakkot a brit kapuba.

Nem sokkal később Garát Zsombornak kellett a büntetőpadra ülnie, de sikerült kivédekeznie a hátrányt. A csaknem teljesen megtelt lelátóról – a tornán csúcsot jelentő 7870 néző volt a Papp László Budapest Sportarénában – folyamatosan szólt a britek szurkolása, ám ez csak nagy ritkán szűrődött át a lelkes magyarok hangzavarán. Ebben a periódusban a britek kísérleteztek többet, ám a nagyobb védéseket Ben Bownsnak kellett bemutatnia. A kiegyenlített harmad végét megnyomta a magyar együttes, de a szünet előtt nem változott az eredmény.

A második húsz percben is rendkívül koncentráltan kezdtek a magyarok, felfogásukon érződött a csapat vb-mottója, az „Itt és most”. A találkozó felénél a brit kapu elmozdulása miatt kellett rövid szünetet tartani, majd magyar fór kavarta fel a kevés helyzet okozta „állóvizet”, a drukkerek tovább bíztatták a válogatottat. A két percben nem tudott betalálni Jarmo Tolvanen együttese, de uralta a játékot, s többször is csak kevés hiányzott a nagy helyzet kialakításához előnyben és azonos létszámnál is. Technikai kisbüntetés nyomán újabb magyar fór következett, s bár a nézőtérről szólt a „Harcoljatok!”, ezúttal sem érkezett a gól, míg a túloldalon Vaynak kellett nagyot védenie. A harmad végén lelassult a játék, a szünet előtti három percben emberelőnybe kerültek a britek a játék késleltetése miatt, de a hátrányt különösebb izgalom nélkül kivédekezte a házigazda.

Így egygólos magyar előnnyel fordultak a felek a záró felvonásra

Alig két perccel később már 2-0 állt az óriáskivetítőn: Hári János kényszerítőzött Erdéllyel, aki közelről nem hibázott.

A játékvezetők hosszasan visszanézték az esetet, mert a pakk Erdély jobb válláról került a kapuba, ám végül megadták a találatot. A gól nem fogta meg a briteket, sőt, magukra találva szinte letáboroztak a magyar kapu előtt, ezt időnként veszélyes magyar kontrák szakították meg.

Az utolsó tíz perchez közeledve a nagy védéseket bemutató Vay Ádámot éltette a publikum, ám Robert Dowd lövésénél kiszolgáltatott helyzetben már ő sem tudott menteni, így szépítettek a britek. Stipsicz Bence kiállítása alatt öt a négy ellen támadhattak a szigetországiak, ám sikerült ezt kivédekezni.

A vb utolsó öt percét újabb Vay-védés vezette fel, a szurkolók pedig az egész csarnokban felállva bíztatták az együttest. A hajrában mindkét csapatnál sok volt a technikai hiba, a tét rányomta bélyegét a játékra. Három és fél percen belül Varga Arnoldot küldték ki akadályozásért, kisvártatva pedig Hári végezhetett el büntetőt, ám a kapus védett. Ez „meccskorong” volt. Zengett a „Harcoljatok!”, a magyarok pedig mindent beleadva kivédekezték a hátrányt.

Az utolsó percben kapus nélkül támadtak a britek,

s 15,8 másodperccel a vége előtt egyenlítettek Robert Farmer góljával. Bár a hátralevő időben volt helyzete a házigazdának, nem tudta értékesíteni. A vb első három a három elleni hosszabbítása következett, ez pedig a britek és olaszok feljutását jelentette. A magyarok hajszál híján hazai pályán vívták ki, hogy 2009 és 2016 után újra az A csoportban szerepeljenek.

Vay Ádám, miután alapjátékidőben 2-2-re végződött a divízió I/A-s jégkorong-világbajnokság Magyarország-Nagy-Britannia mérkőzés – MTI Fotó: Kovács Tamás

A ráadásban a magyarok sorra dolgozták ki a helyzeteket, de nem éltek velük. A szétlövésben Erdély, Sarauer Andrew, Sebők Balázs, valamint Hári is hibázott, Bodó értékesítette lehetőségét, míg a túloldalt Farmer, Ben O’Connor jól célzott, Liam Kirk és Dowd próbálkozását hárította Vay, így a britek nyerték a párharcot.

Az első két helyen zárt brit és olasz válogatott feljutott a 16 csapatos elitbe, amelynek küzdelmeit Pozsonyban és Kassán rendezik, az utolsó lengyel csapat pedig 2019-ben a divízió I/B-ben szerepel majd.

A britek azt a bravúrt vitték végbe, hogy két év alatt két osztály ugrottak, és most 24 év után szerepelhetnek ismét a legjobbak között.

A szombaton zárult kaunasi divízió I/B vb-ről a házigazda litvánok jutottak a divízió I/A-ba.

Divízió I/A jégkorong-világbajnokság, 5. forduló:

Nagy-Britannia – Magyarország 3-2 (0-1, 0-0, 2-1, 0-0, 1-0) – szétlövés után
Gól:Dowd (51.), Farmer (60.), illetve Bodó (4.), Erdély (42.)

Kazahsztán-Lengyelország 6-1 (2-0, 2-1, 2-0)
Olaszország-Szlovénia 4-3 (1-1, 2-2, 1-0)

6. (és kiesett) Lengyelország 3
Pontazonosságnál egymás elleni eredmény rangsorolt.

Vay a legjobb kapus, Sebők az álomcsapatban

Vay Ádám lett a legjobb kapus a szombaton zárult budapesti divízió I/A-s jégkorong-világbajnokságon, amelynek álomcsapatában helyet kapott a magyar válogatott csatára, Sebők Balázs is.

A minden idők talán legszorosabb és legkiegyenlítettebb divízió I/A-s világbajnokságán a versenyigazgatóság döntése nyomán a legjobb védő a brit Ben O’Connor, a legjobb csatár pedig a szlovén Jan Urbas lett. A vb legponterősebb játékosa a kazah Roman Sztarcsenko volt, aki hat gólja mellett két asszisztot jegyzett.

A média képviselőinek szavazatai alapján a torna legértékesebb játékosa a brit Brett Perlini volt, míg a torna álomcsapatában a kapus Vay, a két védő O’Connor és a szlovén Sabahudin Kovacevic, a három csatár pedig Perlini, Sztarcsenko és Sebők lett.

Tolvanen: a britek tudtak még jobbak lenni

Jarmo Tolvanen, a magyar válogatott szövetségi kapitánya szerint a tornagyőztes britek az egész heti jó teljesítményüknél is jobbak tudtak lenni a divízió I/A-s jégkorong-világbajnokság szombati zárómérkőzésén.

„Remek hangulatú, de őrült torna volt, bármelyik mérkőzésen megtörténhetett bármi. Ahogy minden csapatnak, nekünk is voltak jó és rossz pillanataink egyaránt” – értékelt a szakvezető. – „Nagy-Britannia az egész tornán jól teljesített, s ma este sajnos bebizonyították, hogy tudnak még jobbak lenni.”

Az MTI kérdésére, hogy miért nem kért időt az utolsó két percben az ismétlődő brit rohamok megszakítására, azt felelte: „mivel vezetett a csapat, az volt a helyes, amit tettem. Előnyben semmiképp nem volt szabad ellőni az időkérést.”

A saját sorsáról elmondta, egyéves szerződése lejár, két-három hét pihenés után meglátja majd.

A válogatott jövőjéről úgy fogalmazott, a mostani torna egy út első lépése volt, és sok ígéretes fiatal van a csapat közelében, akik a mostani játékosokhoz hasonló szép pillanatokkal örvendeztethetik majd meg a szurkolókat.

„Egészen hihetetlen, ami történt. Nem kezdtünk jól, de utána már úgy játszottunk, ahogy tudunk. A védekezésre koncentráltunk, próbáltuk fizikai irányba vinni a játékot, és káoszt teremteni a kapu előtt” – értékelt a vb-győztes, tavaly még egy osztállyal lejjebb szerepelt britek szövetségi kapitánya, Peter Russell. Leszögezte, szerencse nélkül nem lehet megnyerni egy ilyen kiélezett összecsapást, s ez ezúttal mellettük állt.

„Őrületes, ami történt velünk a héten. Azért jöttünk ide, hogy jót játsszunk és jól érezzük magunkat, s ez megvalósult, jó meccseink voltak, és aranyérmet nyertünk. Nagyon ritkán, de az álmok valóra tudnak válni… Szürreális érzés, egyelőre nem tudunk mit kezdeni vele” – fejtette ki.

A rendes játékidőben büntetőt hibázó Hári János szerint érezhető volt, hogyha a kétgólos hátrányban lévő ellenfél lő egy gólt, akkor nagyon szoros lesz a vége.

„Ez egy ilyen vb volt, nem volt szerencsénk. A kipattanók, a lecsorgók minden ellenfelünknek befelé mentek” – hangsúlyozta a támadó. Hozzátette: abban az esetben persze, ha a végén azt a 15,8 másodpercet letudják kapott gól nélkül, akkor a meccs végén egészen máshogy és másról beszélhettek volna.

„Így elrontani egy ilyen jó meccset” – kesergett Sebők Balázs, aki az egész vb-t tekintve a magyarok legjobbja volt. A csatár kiemelte: kétgólos előny után számára érthetetlen okból a magyar csapat elkezdett „pánikolni”, amivel felhozta az ellenfelét.

„Nem is értem. Ilyen kevéssel a siker, a feljutás előtt hogyan tudtunk elbukni” – nyilatkozta Galló Vilmos, aki azt is hangsúlyozta, hogy „ráadásul mindez hazai pályán, ilyen fantasztikus szurkolás előtt” történt meg velük.

„Olyan szerencsétlenül alakult ez az egész. Az utolsó tíz percben sokkal egyszerűbben kellett volna játszanunk” – árulta el Szirányi Bence. A szintén védő Stipsicz Bence hozzátette: a harmadik húsz percben nagyon sokat volt a játék a magyar harmadban, ami „megbosszulta magát”.

A második magyar gól szerzője, Erdély Csanád elmondta: a találkozón mindkét csapatnak voltak helyzetei, és ahogy a magyarok, úgy a britek is nyerhettek volna már a rendes játékidőben, ami végül 2-2-vel zárult.

„Persze az, hogy így alakult a vége, hidegzuhanyként ért minket” – árulta el. A csatár szerint végre egyszer nekik „klappolt a többi eredmény”, és így az utolsó mérkőzésen csak és kizárólag a saját kezükben volt a sorsuk.

„Nekem új ez az érzés, hogy ilyen közel voltunk a feljutáshoz, de nem jött össze. Biztos időre lesz szükségem, amíg feldolgozom” – nyilatkozta Erdély.

Vas János úgy fogalmazott: a hoki gyors játék, bármikor gól születhet, akár még olyan gyenge lövésből is, amiből szépítettek a britek.

„Ádinak azonban ettől függetlenül is jár a gratuláció, nagyon jól védett egész végig” – utalt Vay Ádámra, a magyarok kapusára a csapat rutinos kapitánya. Hozzátette: sajnos az első gól után a britek lendületbe jöttek, a végén pedig szerencséjük is volt az egyenlítésnél.