Kerítésen innen
Megtartják a „becsület napját” a szélsőjobbosok – eltörölte a bíróság a rendőrségi tiltást
A Városmajorban rendezik meg a szélsőjobboldali demonstrációt – derült ki a Népszavának adott rendőrségi tájékoztatásból. Eddig két rendezvényt tiltott be a rendőrség, amit február 8-án, a Kapisztrán téren szerettek volna megtartani az úgynevezett becsület napja alkalmából.
Mi történt?
A Fővárosi Törvényszék a portál kérdésére közölte, hogy a honlapjukon fellelhető két tiltó határozatot nem támadták meg a bíróságon.
Létezik azonban egy harmadik bejelentés is. Első körben a Budapesti-Rendőr-főkapitányság (BRFK) ezt a rendezvényt is megtiltotta, ám ebben az esetben a határozatot megtámadták a törvényszéken. A kereset nyomán a bíróság hatályon kívül helyezte a rendőrségi tiltást.
A rendőrség alátámasztotta az értesülést
A BRFK tájékoztatása szerint Budapest rendőrfőkapitánya megtiltotta azt a gyűlést, amit egy magánszemély a XII. kerületi Csaba u. 5. szám alatti parkba (Városmajor) február 8-ra jelentett be.
A nem megnevezett bejelentő felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő.
A Fővárosi Törvényszék a felülvizsgálati kérelmet alaposnak találta, a tiltó határozatot hatályon kívül helyezte, amellyel szemben további jogorvoslatnak helye nincs:
„ezen döntés alapján a rendezvény megtartható”.
A Fővárosi Törvényszék a rendőrségi tiltás hatályon kívül helyezésekor arra jutott, hogy a BRFK a
„rendezvény előzetes megtiltásához szükséges törvényi feltételek körét illetően adós maradt egyes feltételek alátámasztásával”.
Mivel a bíróság hangsúlyozta, hogy az ítélet
„nem jelenti a bejelentett rendezvény engedélyezését, csak a támadott rendőrségi határozat jogszerűsége kérdésében való állásfoglalást”,
a portál szerette volna megtudni: a rendőrségnek – más érveket felsorakoztatva –
módja van-e ugyanarról a rendezvényről másodszor is tiltó határozatot hozni, amit a Fővárosi Törvényszék akár megalapozottnak is találhat?
Ha nincs ilyen jogi lehetősége a rendőrségnek, akkor hogyan kell értelmezni azt a megállapítást, hogy a törvényszék ítélete „nem jelenti a bejelentett rendezvény engedélyezését”?
A válasz
A Fővárosi Törvényszék jogi hivatkozásokat tartalmazó válasza megállapította, hogy a bíróságnak ebben az esetben a határozat megváltoztatására, avagy annak hatályon kívül helyezése mellett a hatóság új eljárásra kötelezésére nincs módja, mert ilyen döntési lehetőséget a törvény nem biztosít a számára. Ezért nem jelenti a Fővárosi Törvényszék konkrét ügyben hozott ítélete a bejelentett rendezvény engedélyezését, csak a
„támadott rendőrségi határozat jogszerűsége kérdésében való állásfoglalást”.
Arról, hogy a rendőrség
„hogyan kíván eljárni a Fővárosi Törvényszék ítéletét követően, a törvényszék nem tud tájékoztatást adni”.
Egymásra mutogatnak, de nem tiltják be
Mindebből az a benyomásunk alakult ki -írta a Népszava- hogy rendőrség és bíróság a másikra hárítja a felelősséget, miközben fajvédő szervezetek törvényesen vonulnak közterületen. A jogi helyzet valóban nem egyszerű. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) álláspontját idézve:
előre vélelmezett cselekményekre hivatkozva jogszerűen nem lehet betiltani az eseményt.
Az ügyészségnek azonban mindenképpen akadna dolga. Hiszen
a párizsi békeszerződések értelmében Magyarországon nem működhetnének neonáci, újnyilas szervezetek.
A szombatra meghirdetett szélsőjobboldali demonstráció és a hasonló szellemiségű Kitörés emléktúra elleni tiltakozásul több antifasiszta tüntetés is szerveződik.
Szerző
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek