Connect with us

Kerítésen innen

Minek a kormánynak a repülőtér? Hogy veszteségessé tegye? A Malévval is milyen kiváló munkát végeztek… – véli a Ryanair vezére

Megosztás

Kitalálja, kiről mondta Gulyás Gergely, hogy „…ha valaki egy ír kocsmában töltötte a gyermekkorát, ahol túl fiatalon túl sok alkoholhoz jutott, akkor – úgy látszik – ennek felnőttkorban is nyoma marad…”? Azok tippelnek jól, akik Michael O’Leary Rianair-vezérre voksolnak. Újra belehet lökni az agytekervényeket, a légitársaság feje újra „beszólt” a magyar kormánynak.

Megosztás

Kitalálja, kiről mondta Gulyás Gergely, hogy „…ha valaki egy ír kocsmában töltötte a gyermekkorát, ahol túl fiatalon túl sok alkoholhoz jutott, akkor – úgy látszik – ennek felnőttkorban is nyoma marad…”? Azok tippelnek jól, akik Michael O’Leary Rianair-vezérre voksolnak. Újra belehet lökni az agytekervényeket, a légitársaság feje újra „beszólt” a magyar kormánynak.

Ami a szívén, az a száján…..

A szabadszájú Ryanair-vezér a magyar Forbesnak a légiipar jelene és jövője mellett beszélt olyan aktuális ügyekről is, mint ferihegyi repülőtér visszaállamosítása – vezette fel a Michael O’Leary riportot a portál.

„Üzleti tárgyalások zajlanak. Ha az adásvétel létrejön, akkor annak minden részlete nyilvános lesz: vevők, tulajdonrész, vételár”

– jelentette ki csütörtökön a kormányinfón kérdésre reagálva a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér állami felvásárlására vonatkozóan a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A hvg.hu kérdése arra is vonatkozott, hogy elégedett lenne-e a kormány egy kisebbségi tulajdonrésszel a reptérben, ugyanis a Budapest Airport német főtulajdonosa azt nyilatkozta, hogy

a vételi ajánlatban az állam jelezte: nincs a birtokában a szükséges összeg az adásvételhez.

Gulyás közölte:

„Azt meg tudom erősíteni, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az állam kizárólagos vevő lesz”

– majd hozzátette: nem lenne helyes további részleteket megosztania, amíg tartanak a tárgyalások, annyit azonban elárult, hogy a potenciális vevők, akik az állam mellé belépnének a tranzakcióba, többen vannak. Azt is elmondta, hogy

a repülőteret egészében vásárolnák fel, ám hogy a vevők között milyen lenne a tulajdoni arány, az még a tárgyalások függvénye.

„Minek? Hogy veszteségessé tegye?”

Az O’Leary-vel készült Forbes-interjúban rákérdeztek, mit szól ehhez a tervhez:

„Minek? Hogy veszteségessé tegye? A kormányok általában nagyon rossz tulajdonosai a reptereknek és légitársaságoknak. Láthatjátok, hogy a Malévval is milyen kiváló munkát végeztek. Az állami tulajdonost gyakran sarokba szorítják a szakszervezetek és a hosszú távú infrastrukturális beruházások helyett rövid távú szavazatszerzési céllal hoznak rossz döntéseket. Én odamegyek a Boeinghoz és rendelek 150 gépet másfél milliárd dollárért, egy kormány, ha akarja se tehetne hasonlót, mert a közpénzre vigyáznia kell. A lényeg, hogy az üzleti célú utaztatást a magánszektor sokkal eredményesebben tudja üzemeltetni, mint az állam.”

-felelte O’Leary. Nagy Márton a minap ezzel szemben éppen arról beszélt, hogy a befektetők is látják, hogy az állam milyen jó gazdája lenne a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérnek.

„A magyar kormány sokkal jobban tudná fejleszteni a repülőteret, a befektetők is látják, hogy a kormány másfajta szemléletben többet tud ebből kihozni”

mondta a gazdaságfejlesztési miniszter.

„A budapesti repülőtér egy stratégiai eszköz, ezért magyar kézbe kell kerülnie. A kormány elkötelezett, hogy visszavásárolja, mindegy, ki a tulajdonos”

A tárcavezető szerint az előkészítő megbeszélések már folynak a Budapest Airport tulajdonosával az értékesítés feltételeiről és az árról, az üzletet az év végére le lehet zárni. A miniszter lényegében azt állította, hogy a Budapest Airport tulajdonosa (a főtulajdonos a német Avialliance) el akarja adni a céget:

a megegyezés mindkét szereplő számára fontos.

Az Avialliance nem erősítette meg, hogy szándékában állna eladni a Budapest Airportot, közlésük szerint

az Avialliance hosszú távon érdekelt befektető, amelynek érdeke a reptér és a régió fenntartható fejlesztése.

A cég megerősítette viszont, hogy a kormány ismét bejelentette vételi szándékát,

„Bár az adásvételt nem a részvényesek kezdeményezték, az Avialliance és társtulajdonosai forrásaikat szem előtt tartva kötelesek minden vételi ajánlatot figyelembe venni”

– mondja a főtulajdonos. A teljes riportot a Forbes nyomtatott magazinjában találja.

Emlékeznek?

A Malév 170 milliárd forint adósságot hagyott a háta mögött. Vagyonának értékesítéséből néhány milliárd forint folyt be. Mivel a dolgozók követelésének minden más hitelezőnél előrébb való, de a Malév vagyona ennek a kifizetésére sem volt elegendő, a cég munkatársai átlagosan a nekik járó pénz felét kapták meg. A légitársaság egyik hitelezője sem kapott egyetlen fillért sem – írtuk 5 éve.

Szerző