Kerítésen innen
Na jó, az Erasmus kétséges, de „narancs”-diplomát lehet szerezni Szamarkadban vagy Moszkvában is
Mit kell azzal bajlódni, hogy hazacsábítsa a magyar kormány azt a sokszázezer fiatalt, akik úgy gondolták, hogy “kerítésen kívül” keresik a tanulás, az életkezdés, vagy éppen kicsit “benőttebb fejlággyal” a családjuk boldogulását? Sokkal egyszerűbb módszert ötöltek ki: nem hajtják végre az unió Erasmus-programjának feltételeit, mindezt elhallgatják az emiatt hátrányt szenvedő srácok elől, akiknek így lehetőségük sincs kipróbálni a külföldi diákéletet. Azaz mégis: mehetnek Szamarkadba vagy Moszkvába….
Mit kell azzal bajlódni, hogy hazacsábítsa a magyar kormány azt a sokszázezer fiatalt, akik úgy gondolták, hogy “kerítésen kívül” keresik a tanulás, az életkezdés, vagy éppen kicsit “benőttebb fejlággyal” a családjuk boldogulását? Sokkal egyszerűbb módszert ötöltek ki: nem hajtják végre az unió Erasmus-programjának feltételeit, mindezt elhallgatják az emiatt hátrányt szenvedő srácok elől, akiknek így lehetőségük sincs kipróbálni a külföldi diákéletet. Azaz mégis: mehetnek Szamarkadba vagy Moszkvába….
Nagyvilág helyett Oroszország….?
Mi -a nép- semmit sem tudtunk arról, hogy „kerítésen kívül” sem nézik jó szemmel azt, hogy az egyetemek kuratóriumában „élthosszig” beültetett fidesz-potentátok ülnek, de az alapítványi egyetemek már orosz, valamint üzbég ösztöndíjlehetőségeket reklámoztak a diákjaik számára – írta a Magyar Hang. Ahogy arról beszámoltunk:
Ez ám az álommeló! – mondhatnánk (?), hiszen nem csak kötetlen, de úgy tűnik senkit nem érdekel különösebben, hogy a kuratóriumokba beültetett politikusok hány óra ráfordításáért veszik fel kiegészítő milliós bérüket -hiszen nem főmelóban űzik, amit űznek!- és mit követelnek meg tőlük érte. Lássuk Varga Judit esetét….. A kormány 2020 júniusában hozta létre az Universitas Miskolcinensis Alapítványt (UMA), amelyre rábízta a Miskolci Egyetemet. A modellváltásnak nevezett folyamat részeként – a többi közérdekű vagyonkezelő alapítványhoz (kekva) hasonlóan – az UMA élére is egy fideszes vezető került: a miskolci születésű, a városi egyetemen végzett igazságügyi miniszter, Varga Judit – foglalta össze a tudnivalókat az Átlátszó.
Persze nem Ő az egyetlen politikus, aki ilyen módon jut több befolyáshoz és persze egy „kis” plusz pénzhez.
Az Unió bekeményített
Levelet írt az Európai Bizottság, amelyből kiderül, hogy búcsúzhatnak az Erasmustól a fideszes irányítás alatt álló alapítványi egyetemek. Nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. Az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai december végén levélben értesítették erről a testület szolgálatait és a pénzek kezelésével megbízott nemzeti hatóságokat.
Fidesz-fifika – nekünk legyen -van!- mondva…
A Miskolci Egyetem hallgatóinak karácsony előtt pár nappal (!) ajánlottak szamarkandi és moszkvai ösztöndíjlehetőséget. A lehetőség híre a Neptun informatikai rendszeren keresztül érkezett. Az üzenetben az alábbi bónuszokkal csábították a szamarkandi
„Silk Road” International University of Tourism and Cultural Heritage egyéves mesterpogramjára a magyar diákokat (az intézmény egyébként az ország első olyan egyeteme, ahol angol nyelven folyik az oktatás): retúr repülőjegy turistaosztályon; havi 500 USD értékű ösztöndíj; havi 100 USD értékű kollégiumi lakhatási támogatás; 100 USD értékű utazási támogatás az Üzbegisztán ősi városaiba történő látogatásra, évente két alkalommal.
Az üzbég állami ösztöndíj az üzenet szerint összesen öt magyar hallgató számára teszi lehetővé, hogy 2023-ban kezdjék meg mesterszintű tanulmányaikat – két diákot már most februárban várnak, hárman pedig szeptembertől tanulhatnak Szamarkandban.
Van máááásik!
A másik decemberi üzenet így szólt:
„Platonov Valery, az Orosz Nagykövetség tanácsosa levélben tájékoztatta a Kulturális és Innovációs Minisztériumot arról, hogy az orosz fél lehetőséget biztosít külföldi állampolgárok számára, hogy különböző szintű és időtartamú programok keretében a szövetségi költségvetés terhére, tehát ösztöndíj alapon, oroszországi egyetemeken tanuljanak. Az orosz nyelv ismerete nem előfeltétele az oroszországi egyetemre való felvételnek. Abban az esetben, ha a felvételiző nem beszél oroszul, lehetősége van arra, hogy egy tanéven keresztül az előkészítő karon a nyelvet tanulja, majd ezután kezdje meg a választott szakirányú képzést. A 2023/24-es tanévben Magyarország számára 44 hely biztosított. Az ösztöndíjas képzésre a felvételi eljárást a budapesti Orosz Kulturális Központ az Oroszországi Föderáció Magyarországi Nagykövetségével együtt bonyolítja le.”
Január ötödikén újabb levél érkezett a Neptun adminisztrátorától, amelyben azt közölték a diákokkal, hogy megnyílt a regisztráció lehetősége az education-in-russia.com weboldalon. Az ösztöndíjas képzésre érdeklődőknek február elsejéig kell kitölteni a jelentkezési lapot, majd e hónap végéig várják az orvosi dokumentumok és más szükséges papírok hiteles fordításait – írta a portál.
Egyetem-reakció
„Bízik az Erasmus+ és Horizont Európa források körül kialakult helyzet mielőbbi megnyugtató rendezésében” a Budapesti Corvinus Egyetem, de azért felkészült arra, hogy ez mégsem így lesz – derül ki az intézmény csütörtöki közleményéből. Ezért, mint írják,
„szükség szerint a fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány támogatásával” biztosítják a 2024/25-ös tanévre a hallgatói kiutazások költségeit.
Emlékeztetnek arra, hogy a Corvinus az Erasmus+-program lehetőségeit leginkább kihasználó egyetemek közé tartozik:
„nagyjából 500 diák gazdagodott uniós támogatással külföldi tapasztalatokkal, és ezzel versenyelőnyt szereztek a későbbi munkaerőpiaci belépéshez”
– írják. Az egyetemen egyébként most csaknem 12 000 hallgató tanul (közülük nagyjából 2000-en külföldiek).
„Amennyiben az Európai Uniónak és Magyarországnak nem sikerül megállapodni az Erasmus program finanszírozásáról, úgy a Budapesti Corvinus Egyetem a 2024/25-ös tanévre biztosítja hallgatói számára a kiutazáshoz és kinntartózkodáshoz szükséges pénzügyi forrásokat”
– olvasható ezután a közleményben. A Soproni Egyetem szintén azt ígéri, hogy biztosítani fogja
„hallgatói és oktatói számára a külföldi tanulmányok és oktatói munka folytatásához szükséges ösztöndíjakat”.
Az intézmény honlapján olvasható tájékoztatás kizárólag Brüsszelt nevezi meg a kialakult helyzet felelőseként: azt írják, hogy hallgatóik és oktatóik uniós állampolgári joga a részvétel a nemzetközi mobilitási programokban, és „amennyiben az Európai Bizottsági döntésével ezt nem teszi lehetővé”, akkor az egyetem teremti meg annak feltételeit. (Az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke Csányi Sándor, a testületnek tagja az agrártárca egyik államtitkára, Zambo János Péter és Balog Ádám volt adóügyi helyettes államtitkár és volt MNB-alelnök.)
Gulyás Gergely is beszállt….
Gulyás Gergely az MTI szerint elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezte azt, ami ebben az ügyben történik, megjegyezve, hosszan lehetne sorolni azokat a nyugat-európai egyetemeket, ahol aktív politikusok ülnek a kuratóriumokban, a fenntartó testületekben. A miniszter hangsúlyozta:
amikor az Európai Bizottsággal megállapodtak, az összeférhetetlenségi szabályok esetében úgy járt el a magyar kormány, ahogy azt Brüsszel kérte.
Közölte:
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter egyeztetni fog, remélik, hogy csak félreértésről van szó, és gyorsan tisztázható a kérdés. Ha nem sikerülne megállapodni, akkor a kormány kifizeti a jövő évi Erasmus-ösztöndíjak költségét
– jelezve azt is:
ha nem találnak megoldást, Magyarország pert fog indítani az Európai Unió Bíróságán a programot felfüggesztő határozat miatt.
Szerző
Friss
- Karácsonyi hangulatban, avagy a balgaság dicsérete
- Ez a békegalambság-cucc jól ment – üzente egy kommentelő Orbán Viktornak Putyin karácsonyi pusztító támadásának hírére
- Ne felejtsük, nemcsak egy botrányos kegyelmi ügy volt – Sulyok Tamás nem mérlegel, behúzta féket
- Gyöngyös „büszkesége” a karácsonyi „szeressük egymást, gyerekek” jegyében: drónnal figyelik, majd bírságolják a guberálókat
- Szörnyű repülőgép-katasztrófa: 67 emberrel a fedélzetén lezuhant egy utasszállító – videón a tragédia
- Így telt a szenteste a Városi Kurírral – +1 emlékezés Domján Editre
- Perintfalvi Rita: Karácsony – a gonosz csak akkor nyer teret a világban, ha a jók túl gyávák ellenállni
- Nem hírlapi kacsa: a NAV-szóvivő a 2025-ös adóváltozásokról mesél a Reszkessetek betörők Kevinjének
- Ámor már a spájzban van! – Van 6 csillagjegy, akire karácsonykor talál rá a szerelem
- Töltsük együtt a szentestét, Advent a Hargitán