Kerítésen túl
Nekünk pezsegsz, fidesz-kvartett? – Finnországban nincs fogadóképes kereslet a fideszes delegációra
Szerdától nincs ok irigykedni a Hende-Győri-Németh-Schaller fidesz-kvartett egyetlen tagjára sem, -ők alkotják a delegációt, akiket a regnáló Finnországba küld „tárgyalni”- ugyanis a fogadó ország parlamentje külügyi bizottságának alelnöke szerint „nincs miről tárgyalni” velük.
Szerdától nincs ok irigykedni a Hende-Győri-Németh-Schaller fidesz-kvartett egyetlen tagjára sem, -ők alkotják a delegációt, akiket a regnáló Finnországba küld „tárgyalni”- ugyanis a fogadó ország parlamentje külügyi bizottságának alelnöke szerint „nincs miről tárgyalni” velük.
Előzmény
A külön tárgyalásokról a Fidesz februári végi balatonfüredi frakcióülésén született döntés, miután a parlamentben több hónapos időhúzás után, a NATO egyik utolsó tagállamaként a tavaszi ülésszak elejére tervezték be a két ország NATO-felvételének ratifikálását. A frakcióülésen azonban állítólag éles vita alakult ki az ügyben. A Fidesz képviselőcsoportját Kocsis Máté frakcióvezető közlése szerint
a svédek és a finnek korábbi Magyarországgal kapcsolatos álláspontja háborította fel annyira, hogy nem tudtak szó nélkül belenyugodni a katonai szövetségbe való sima felvételükbe, és merőben szokatlan módon vitatkozni kezdtek a miniszterelnök által képviselt állásponttal.
Kocsis Máté frakcióvezető beszámolója szerint
„többen kifogásolták, hogy ezeknek az országoknak a politikusai az elmúlt években durván, alaptalanul, sokszor közönséges módon sértegették Magyarországot, most pedig szívességet kérnek”. (via 444.hu)
A felvetést Szijjártó Péter külügyminiszter is jogosnak nevezte, aki szintén összekötötte a NATO-bővítést a magyar demokrácia és jogállamisággal kapcsolatos bírálatokkal és uniós eljárásokkal:
„Hogyan várnak el gyors, korrekt, fair döntéshozatalt, amikor az elmúlt időszakban folyamatosan arról hallottunk, hogy Magyarországon nincsen demokrácia, hogy Magyarországon a jogállamiságot nem biztosítjuk, hogy nincs médiaszabadság, hogy az igazságszolgáltatásnak nem biztosított a függetlensége?”
Tárt karok helyett zárt ajtók?
Finnországban nem várják tárt karokkal a Fidesz parlamenti frakciójának küldöttségét, amely a finn és a svéd NATO-csatlakozás magyar jóváhagyását megelőzően indul „tárgyalni” Helsinkibe és Stockholmba. A kormánypárt négytagú csapata szerdán utazik az érintett országokba. A delegációt Hende Csaba egykori honvédelmi miniszter vezeti, mellette pedig Győri Enikő, Németh Zsolt és Schaller Baross Ernő kapott még benne helyet.
A finn parlament külügyi bizottságának alelnöke, Erkki Tuomioja
nem a magyar parlament, hanem a Fidesz-frakció látogatásának tekinti a Hende Csaba vezette fideszes képviselőcsoport közelgő helsinki útját,
ami szerinte Orbán Viktor belpolitikai játszmájáról szól.
Finnországnak nincs miről tárgyalnia, nincs mit magyaráznia a delegációnak
– nyilatkozta a Demokraatti-nak a szociáldemokrata politikus, aki 2000-2007, majd 2011-15 között külügyminiszter volt. A volt külügyminiszter szerint a fideszes delegáció nem fogja összekötni a NATO-bővítést az uniós magyar források befagyasztásának kérdésével, és a lapnak szintén nyilatkozó Matti Vanhanen házelnök is azt hangsúlyozta,
ahogy a NATO és az EU két külön szervezet, Finn- és Svédország felvétele és az uniós pénzek között nincs összefüggés.
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek