Még július közepén adott hírt arról az MTI, hogy megállapodás született az indianai Notre Dame Egyetem vezetőivel arról, hogy az intézmény 2019 őszén több szakot indít Budapesten, együttműködésben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel.
Katolikus genderizmus
Szijjártó Péter külügyminiszter büszkén ecsetelte, hogy a Notre Dame a világranglista 150. helyét foglalja el az egyetemek globális rangsorában. A felsőoktatási törvény alapján az együttműködés előfeltétele pedig egy Magyarország és az Egyesült Államok közti kormányközi megállapodás.
Hétfőn a 444 egyik olvasója hívta fel a figyelmet, hogy az egyébként katolikus beállítottságú Notre Dame campusán nagyon komoly tudományos kutatómunka zajlik a társadalmi nemek területén. A szakirány bemutatóoldalán szerepel, hogy
„katolikus identitásunkból kiindulva a társadalmi nemek tanulmányozása megkönnyíti a nemek és a vallások metszéspontjainak tanulmányozását az etika, a kultúra és a politika alakításában”.
Mi fér a keresztény értékrendbe?
A magyar kormány épp megszüntetni igyekszik a gender szakokat a magyar felsőoktatásban, és hívei joggal teszik fel a kérdést, vajon ugyanilyen hevesen védik-e meg az országot a beszivárgó nyugati katolikus genderizmustól is.
Hollik Péter kedd reggel tette tisztába a magyar álláspontot a kérdésben: e szerint a Fidesz támogatja a gender szakok betiltását, mivel „a társadalmi nemek tanulmánya nem fér bele a keresztény értékrendbe”.
Gulyás: tessenek döntésnek tekinteni az elmondottakat!
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a tegnapi kormányülésen ugyan nem született formális döntés a képzés megszüntetéséről, de ez nem jelenti azt, hogy a genderszak marad.
A genderképzés megszüntetéséről kérdezte a keddi kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető minisztert az ATV. Hétfőn ugyanis kormányülés volt, tehát a kormánytagok, ha akarnak, máris dönthettek volna az elmúlt napokban sokat emlegetett szak megszüntetéséről.
Gulyás Gergely az ATV kérdésére, hogy miért nem született döntés, azt válaszolta: formális, szövegszerű döntés ugyan nem született, de hozzátette:
tessenek döntésnek tekinteni az elmondottakat!
Az emberi erőforrások miniszteréé a döntés joga
Gulyás szerint ráadásul egy miniszteri rendeletben kell szabályozni az egyes szakok felsorolását, tehát végső soron az emberi erőforrások minisztere tud majd döntést hozni az ügyben.
Korábban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azzal magyarázta a genderképzés megszüntetését, hogy szerinte „senki nem akar genderológust foglalkoztatni”, így képezni sem kell. Nem sokkal később azonban a CEU – ahol szintén van ilyen szak – konkrét adatokkal cáfolta meg Semjén kijelentését.A HVG korábban megírta, hogy a kormányzat ideológiai alapon tiltaná be Magyarországon a genderképzést, ezzel pedig szakértők szerint újabb határt lép át.