Banánköztársaság
Szanyi Tibor: nyugi! Semmilyen népszavazás nem lesz!
Egy szó mint száz, a kormány nagyon is érdekelt egy több hónapos, korlátlan mennyiségű közpénzből finanszírozható kampányban, de a népszavazást csak akkor fogja megrendezni, ha a részvételre vonatkozó előzetes közvéleménykutatási mérések kellően biztatóak lesznek számára. Márpedig ilyenek aligha lesznek, így aztán népszavazás sem lesz.
Borítékolom, hogy száz magyar emberből nagyjából száz nem tudná pontosan (sem) megmondani, hogy mit is takar az LMBTQI+ rövidítés, bár annyit talán a többség tud, hogy “buzik, meg hasonlók”. (A korrektség kedvéért: leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer, interszex + sok minden más, ami a hagyományosnak mondott nemi állapottól, orientációtól eltér.)
Bármennyire is meglepő,
de a közvetlen érintettek számáról, arányáról lényegesen kevesebb ismeret lelhető fel, mint ahányan az idetartozó kérdésekről vitatkoznak, de ha immár népszavazás-értékű ügyekről van szó, akkor politikailag feltételezhető, hogy mindannyian érintettek vagyunk.
Az elérhető statisztikák szerint 0-15 %-ig terjed az embereknek az a hányada, amely a közvetlen érintettségéről ad számot.
A nulla nyilván Észak-Koreában mutatható ki, a 15 % pedig egyes európai országokban, függően attól, hogy miként fogalmazzák meg kérdést. Magyarországon a decens 5 százalékot mondhatjuk irányadónak, bár itt is óvatosnak kell lennünk, mert a kamaszos kíváncsiságok és a meghatározó orientációk között hatalmas különbség vannak.
Legalább ennyire nyúlékony az ún. többség véleménye
Természetesen a mindenkori közvéleményt nagyban befolyásolják a kormányzati kultuszok, a művészetek, az elérhető média és rengeteg más. Magyarországon az eddig mért adatok szerint a többség befogadó és toleráns, de ez változhat az uralkodó széljárás szerint.
Személyes véleményemként hadd szögezzem le,
hogy a kormány által megfogalmazott hivatalos kérdések számomra gyomorforgatóan alattomosak és manipulatív jellegűek. Szomorúan konstatáltam ugyanakkor, hogy a válaszként hirtelen megfogalmazott ellenzéki ellenkérdések pedig ostobák és bárgyúak. A politikusi fejemben eddig ugyanis úgy rögzült a népszavazás intézménye, hogy a vonatkozó kérdések mindannyiunk húsbavágó, hosszabb távú érdekeiről kell szóljanak, amelyekben a politikusok alázatosan tartózkodóak, viszont korrekt módon megadják a nép döntéséhez szükséges ismereteket. Sajnos a napokban kirobbant kérdés-cunami egyetlen eleme sem hajaz a fentiekre.
Érdekes ugyanakkor, hogy az orbáni kérdéseket a Nemzeti Választási Bizottsághoz nyújtotta be a kormány, márpedig a népszavazást a Magyar Országgyűlés is minden további nélkül kiírhatná, kiváltképp a kétharmados kormányzati erőre támaszkodva.
Minthogy nem ez utóbbi történt, így ennek megfelelően alighanem szükséges lesz a 200.000 támogató aláírás összegyűjtése, azaz a kormány egy nyílt, közpénzből bonyolított gigantikus kampányt folytathat hetekkel a tavasszal esedékes országgyűlési választások előtt.
Addig sem kell az emberek béréről, jövedelméről beszélni….
Az eredményességhez azonban a választópolgárok legalább felének részvétele szükséges. Ha igazak a határon túli szavazópolgárok számára vonatkozó, 1 millió feletti bejelentések, akkor jóval több, mint 4,5 millió szavazatra lenne szükség.
A kormány persze nem feltétlenül érvényességben, hanem inkább a résztvevőkön belül magas támogatói arányban érdekelt, ám a népszavazók száma azért mégis egy igazi kockázati tényezőnek ígérkezik a politikai következtetések szempontjából.
Kétségünk persze ne legyen, a diadalútra induló kormányzati kérdések mellett nem lesznek érvényesített ellenzéki kérdések
Ha azonban a kormány elég ravasz, akkor Karácsony Gergely kérdéseiből megfelelőnek ítélhetnek egyet (például az ingyenes covid-antitest teszt ügyét), s máris kifogták a szelet az ellenzéki bojkottra szóló felhívásokból, miközben a Jobbik elvileg mozgósításra van kárhoztatva, hiszen korábban – szégyenszemre és az ellenzéki összefogásból kiénekelve – megszavazta a kormány homofób-törvényét.
Ha a különböző érdekek és kockázatok metszeteit tekintjük, akkor az általam látott mátrixban nagy számú szavazópolgárra akkor lehet számítani, ha a kormány mellett az ellenzék is mozgósít, hiszen 2016-ban láthattuk, hogy csupán a kormány (továbbá a Jobbik!) nem tudott elég embert a szavazóurnákhoz szólítani, holott a migránsok ügye jóval forróbb volt, mint az LMBTQI+ problematika. Az össznépi mozgósítás azonban megemelné az ellenzék szerepét, ami viszont Orbánéknak picit sem érdeke. Bármennyire is kecsegtető, nem hiszek abban, hogy a kormánynak megérné akár csak egyetlen ellenzéki kérdés áteresztése.
Nagy kérdés viszont, hogy a kormány most is számíthat-e a Jobbik mozgósítási közreműködésére,
és ez a kettő vajon elég lenne-e az 50 százalékost meghaladó részvételre. Elvileg számíthat, hiszen az Országgyűlésben együtt szavaztak a témában, ám a gyakorlatban eléggé visszatartó hatású lehet a már említett 2016-os viszonylagos kudarc emléke.
Egy szó mint száz, a kormány nagyon is érdekelt egy több hónapos, korlátlan mennyiségű közpénzből finanszírozható kampányban, de a népszavazást csak akkor fogja megrendezni, ha a részvételre vonatkozó előzetes közvéleménykutatási mérések kellően biztatóak lesznek számára. Márpedig ilyenek aligha lesznek, így aztán népszavazás sem lesz.
Kifarolni viszont bármikor lehet, hiszen – mint láttuk – a vírus a kormány legjobb barátja.
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver
- Ha a megfigyelőség ára 100 millió dollár, mennyit taksál, ha beveszik Magyarországot -rendes- Türk-tagnak?
- A novemberi időjárásról
Neaddfel
2021.07.24 18:21 at 18:21
„Magyarországon a decens 5 százalékot mondhatjuk irányadónak, bár itt is óvatosnak kell lennünk, mert a kamaszos kíváncsiságok és a meghatározó orientációk között hatalmas különbség vannak.”
***
SZÓVAL :
kishazánkban a ferdehajlamú genetikai csökevények még az öt százalékot sem érhetik el !!!
De ők buzifelvonulnak meg „érzékenyíteni” akarnak.
HÁT PERSZE !!!
NINCS ELÉG PARTNER !!!
Na most ezt a hétköznapi szitut be kell csomagolni valami üdvös nagyszerű szivárványos „felemelő” jövőbe.
És egy rakás idióta ezt beis szopja.
Az érdekes csak az, hogy ez még egy DK-nak is megfeküdte a gyomrát:
Sütő László,(orvos) a Baranya Megyei Közgyűlés DEMOKRATIKUS Koalíció képviselője. 2015 júl. 07
„..az orvostudomány minden kromoszóma rendellenességet betegségnek tart, nem lehet kivétel a nemi kromoszómáé.
A szexualitás a fajfenntartó ösztönön alapul, ergo férfi és nő között természetes.
Utódnemzésre képtelen párkapcsolat normális országban nem lehet családmodell !
Amúgy nem érdekel ha valaki a szőrös, fekáliás végbélnyílásra gerjed, de ez legyen a magánügye!”