„Egy ország büntetlenül sohasem úszhatja meg, hogy van egy kormánya, amely másfél éven keresztül kormányzás helyett csak propagandát, kampányt, hazugsághadjáratot tervez és vezet le. Érzékelni a bajt, amely a gazdaságban megjelent, majd évekig nem csinálni semmit, csak a hatalommal törődni, ez a politikusi szakmában elfogadhatatlan, mert ennek – a valóság elfedésének és a kormányzati döntések elmulasztásának – az árát valakinek meg kell fizetnie” – mondta Orbán Viktor 2007-ben ellenzékben.
Nem, nem a szokásos pénteki kinyilatkoztatáson hangzott el….
Az MVM – a legnagyobb hazai gáz- és villamosenergia- szolgáltató – a napokban tette közzé első féléves számait. Eszerint a cég közel kétszer annyi rezsitámogatás kapott 2023 első hat hónapjában, mint egész 2022-ben.
Rezsicsökkentés, mi?
Az MVM első féléves beszámolója szerint
„az ellátási félelmek következtében az árak 2022. nyár végére újabb rekordot döntöttek. Európa földgáz-ellátásbiztonságával kapcsolatos tavaszi-nyári félelmek nem realizálódtak 2022-2023 telén. Az árak 2023-as évben stabilizálódnak, bár a 2020-as és előtte tapasztalt árszínvonal továbbra is távolinak tűnik.”
Vagyis a kormánysajtó rémítgetésével ellentétben nem fagytak meg a németek: az árak drasztikusan estek. Az Eurostat adatai pedig azt mutatták, hogy az orosz függőségről gyorsabban lejött Európa nagyobb része, mint azt bármikor is gondolták. Egészen pontosan
2022 második negyedévében Oroszország volt a vezető kőolaj-szállító az EU teljes importjának 15,9%-ával. 2023 második negyedévében Oroszország csak a 12. helyen állt, 2,7%-os részesedéssel, ami 13,2 százalékponttal kevesebb 2022-hez képest.
Hasonló volt a helyzet a gázhalmazállapotú földgáz esetében is: Oroszország részesedése 14,5 százalékponttal 13,8 százalékra esett vissza az EU teljes importjából, míg Algéria (+9,3 százalékpont) és Norvégia (+6,2 százalékpont) részesedése jelentősen nőtt. 2023 második negyedévében Norvégia volt az EU legnagyobb beszállítója az EU teljes importjának 44,3%-os részesedésével, ezt követi az Egyesült Királyság (17,8%) és Algéria (16,5%) – írta az Átlátszó.
Németh Szilárd: Magyarország megvédi a rezsicsökkentést
Pénztárcára fordítva….
Az MVM mégis többet fizetett a gázért, hiszen azt a csúcsáron vette. A beszámoló szerint
„A földgáz-beszerzés értéke 497 715 M Ft-tal emelkedett, annak ellenére, hogy 2023. év első felében a piaci árak konszolidálódása volt megfigyelhető (57,4%-al csökkentek 2022. I. félévéhez képest). Ez egyrészt a korábbi időszakban megkötött fedezeti ügyletek hatása, másrészt az okozza, hogy 2023. I. félévében még a korábbi időszakban magasabb áron betárolt földgáz értékesítésére került sor.”
A gáz mellett az áram is drágult az MVM-nek. Erről azt írták, hogy
„a villamosenergia-beszerzés költsége 98 944 M Ft-tal növekedett annak ellenére, hogy a 2023. év első felében a villamosenergia termékárak korrekciója is megfigyelhető volt (53,2%-kal csökkentek 2022. I. félévéhez képest). Ez egyrészt a beszerzési struktúra átalakulásának, másrészt a korábbi időszakban megkötött fedezeti ügyletek elszámolásának hatására vezethető vissza”.
A rezsivédelem áráról is írnak a beszámolóban:
„Az MVM Csoport részére a 2023. I. félév során 721 212 M Ft került folyósításra támogatásként a magyar rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezésére és 44 356 M Ft a cseh ársapka miatt.”
Mivel az MVM-nek erre nincs forrása, tulajdonosa pedig a Magyar Állam, a támogatást közpénzből kapta. Vagyis az emberek nem közvetlenül, a villany- és gázszámlákon keresztül fizették ki a drágább árakat, hanem az államnak befizetett adóforintjaikból, közvetve.
Rezsivédő Németh Szilárd és Nyugdíjvédő Selmeczi Gabriella épp most cserélik ki a tapasztalataikat - Napi Lendvaiságok....
…és a rendszerhasználat….
„Az Átvitel, rendszerirányítás, rendszerszintű szolgáltatásokból származó árbevétel 128 235 M Fttal emelkedett 2022. I. félévhez képest annak köszönhetően, hogy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal határozatának értelmében 2022. július 1-től jelentős mértékben – 2,787 Ft/kWh-ról 9,8 Ft/kWh-ra – nőtt az átviteli rendszerhasználati díj összege.” – ez az a tétel, amit az energiadíjon felül fizetünk a számlában.
Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy osztalékra is jutott pénz az MVM-ben. Míg 2022-ben mindössze 7,5 milliárd forintot fizetett tulajdonosának, az államnak, addig
„a 2023-as évben az MVM Zrt. Egyedüli Részvényese 25/2023 (IV.25.) számú határozata alapján 108 048 M Ft osztalék pénzbeli juttatásban történő teljesítéséről döntött.”
És ez még csak az idei első félév volt….
További részleteket itt olvashat!
A rendszerhasználati díj-áramdíj arány attól függ, hogy Mészáros éppen mit vásárolt: erőművet, vagy elosztó hálózatot?