Connect with us

Banánköztársaság

Orbán Viktor boldogsága

Orbán Viktor boldogsága
Megosztás

Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden Bejámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján, Washingtonban. Az elnök elgondolása értelmében az Egyesült Államok hosszú távon tulajdonosi helyzetben lenne a terület felett, és vállalná az újjáépítést, fejlesztést. Ez lenne a Trump-tornádó legújabb eleme.

A fékevesztett Trump

Még egy hónapja sincs, hogy Donald Trump hivatalba lépett, de már bejelentette igényét Grönlandra, Panamára, Kanadára, legújbban pedig Gázára pályázik, ami azért világosan jelzi, hogy a fickó fejében valami nincs rendben. Az elnök intézkedések sorozatát zúdította Amerikára – fittyet hányva a Kongresszusra, és mintegy nádpálcát suhogtatva vámokkal fenyegette meg Mexikót, Kanadát, Kínát és az Európai Uniót, s habár a Mexikó és Kanada elleni intézkedéseket mindjárt fel is függesztette,

egyelőre úgy tűnik: a normális republikánusok között sincs senki, aki képes lenne féket vetni Trump fékevesztett országlására. De ez már nem csak az ő dolguk, hanem a nagyvilágé is.

Kína nem habozott a válasszal, sem Kanada, sem Mexikó vezetői nem látszanak nagyon ijedtnek, az Európai Unió vezérkara pedig higgadtan reagált.

Európában eleddig egy, csak egy legény tapsol fenntartás nélkül Donald Trump világformáló rohamának: Orbán Viktor magyar miniszterelnök. (Igaz, ő már Trump volt, mielőtt maga, Trump Trump lett volna.)

Mármost mi, halandók, itt a Duna két partján most már végképp nem tudjuk, hogy a Nap Keleten kel-e, mert éppen ott alakul a jövő legnagyobb erőközpontja, (Orbán Viktor mondta nem is oly régen!), vagy a napkelte egy hónap alatt áthelyeződött Nyugatra, a tengeren túlra, mert onnan érkezik a világot átformáló tornádó. (Ezt is Orbán Viktor mondta éppen a napokban)

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szegény Európa

De a miniszterelnök ebben egyáltalán nem lát ellentmondást, amint azt kifejtette a Neue Zürcher Zeitung-ban megjelent interjúban. Amint mondta, Európa folyamatosan veszít versenyképességéből, nincs stratégiája, és nem rendelkezik erős vezetőkkel,

szerinte Kína, India és az Egyesült Államok a jövő kulcsszereplői, ami miatt Magyarország nem kötheti le magát kizárólag az európai piacokhoz, nyitni kell kelet felé is.

Orbán szerint a „Trump-tornádó” miatt a világ tíz nap alatt annyit változott, mint általában évek alatt,

„Nekünk, európaiaknak alázatosnak kell lennünk. Az EU arról beszél, hogy globális szereplő. De még a saját szomszédságában zajló fejleményeket sem tudja ellenőrizni. Sem az Oroszország és Ukrajna közötti háborút nem tudtuk megakadályozni, sem a Nyugat-Balkánt nem tudtuk integrálni. Egyetlen globális szereplő sem viselkedik így. Egy közös külpolitika csak akkor lenne reális, ha Németország és Franciaország erős politikai vezetéssel rendelkezne, és a többiek vele tartanának. De ez jelenleg nem így van”

A vészhelyzeti kormányzás

„Erős politikai vezetés?” Ez már döfi! Az mi légyen? Ki az erős? A türk diktátorok? A belarusz nagyfőnök? Putyin? Hszi? Európában az a szokás az EU tagországaiban, hogy választásokat tartanak, a győztes pártok képviselői kormányokat alakítanak, amelyek mindenütt a parlamentek ellenőrzésével, független sajtóval és független bíróságokkal kormányoznak. Demokratikus jogállamokban megosztják a hatalmat. Úgy tetszik, Orbán Viktor szerint ez a gyengeség jele Európában, mert az uniós tagállamok sorában Magyarország az egyetlen, amely mindenféle ürügyek alapján immár évek óta vészhelyzeti módban működik, és a megválasztott törvényalkotó testület már hajítófát sem ér, gyakorlatilag csupán Orbán Viktor engedelmes eszköze a kizárólagos hatalmához. Az EU többi tagállamának (most talán Szlovákia kivételével) ez egyáltalán nem tetszik, ezért tartják vissza a támogatások jó részét, (nem a mi pénzünk, hanem az övék!), ezért folynak Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárások, ezért ül Orbán Viktor büntetőpadon minden közös döntés meghozatala előtt.

Oroszországban magasak az ablakok

De az EU „gyengeségét” bizonyítandó, elképesztő Orbán Viktor érvelése: nem tudták megakadályozni az orosz-ukrán háborút. Ó, valóban, micsoda nyámnyila társaság. Vajon mit kellett volna tenni Európának? Békemissziót meneszteni Kijevbe, Moszkvába, Pekingbe, Washingtonba, Rómába a pápához? És béke lett? Orbán Viktor azt állítja: Oroszország a mi tapasztalataink szerint megbízható partner. Ahhoz képest, hogy Oroszország a Szovjetúnió felbomlása után több alkalommal szerződésekben szavatolta szomszédai függetlenségét és terültének sérthetetlenségét, azóta megszállta Abháziát, a Krímet, és most Kelet-Ukrajnát. Putyinnak komoly ellenzéke már nincs, szabad sajtó nincs, rendszeresen emberek esnek ki magas ablakokból. Oroszország megbízhatóságáról nekünk is vannak történelmi tapasztalataink, de a miniszterelnök úr megkérdezhetné akár a lengyeleket, balti államok népét, a finneket, moldvaiakat is.

Agresszor?

És – amúgy mellesleg – ezeket a szavakat miként kell érteni: a kérdésre, hogy ő, személyesen agresszornak tekinti-e Oroszországot ezt válaszolta:

„Hagyjuk az értékelést a történészekre. Én politikus vagyok, és van egy uniós határozatunk. Ez arra kötelez, hogy orosz agresszióról beszéljek”

Engedtessék meg nekem, hogy ebből a szánalmas mismásolásból arra következtessek: Orbán Viktor a háborúban igenis az oroszok pártján áll, és elfogadhatónak tartja a területrabló katonai támadást a szomszéd testvérnép ellen. Talán még azt is elfogadja Putyin kedvéért (titokban) hogy az ukránok nem is ukránok, hanem oroszok.

Trumpnak drukkol

Jómagam ebben a homályba burkolt semmitmondásban a trumpi politika támogatását vélem felfedezni, amennyiben az elnök bejelentett területi és gazdasági követeléseit Orbán Viktor rendjén valónak tartja, mondhatnánk, szinte drukkol Trump erőszakos fellépésének sikeréért, és azt reméli, hogy miközben Amerika móresre tanítja a gyenge Európát, addig Magyarország jó kis külön dealt köthet az Egyesült államokkal. Ez lenne Orbán Viktor boldogsága. Szerinte

„Trump elnök ki fog állni az amerikai érdekekért. Európa ellenében is. Nehéz hónapok előtt áll az Európai Unió és kemény hónapok elé néznek a brüsszeli bürokraták, a világkereskedelem eddig ismert szabályainak is búcsút inthetünk….Egyék meg, amit főztek!”

De minket tisztelnek, velünk jó kis dealt kötnek majd. Szijjártó, a derék macskajancsi erre még rátett egy lapáttal:

javasolta, hogy az Brüsszeli Biztosság adja vissza a tagállamoknak a kereskedelmi szerződések megkötésének jogát, mert külön-külön jobb eredményt érhetnek el az új helyzetben.

Érti ezt valaki? A 450 milliós közösség nevében tárgyaló egységes csapat helyett jobb lenne külön-külön esedezni Trumpnak. Ez józan ésszel már felfoghatatlanul ostoba javaslat. Szabad országban szabad emberek között mindenkinek lehet szabad véleménye ország-világ dolgairól, akár egy miniszterelnöknek, sőt még egy feladatára teljesen alkalmatlan külügyminiszternek is. Azt remélik, Magyarország kimaradhat a vámháborúból, egyéb hátrányokból, mert Trump erre majd ügyelni fog. Elvégre ő állítólag Orbán Viktor barátja. Hiszi a piszi!

Hol is állunk a világban?

A Kelet és a Nyugat közötti súlyos, és mind súlyosabb konfliktusban, nemkülönben a NATO-n belüli, fölöttébb furcsa ellentétek megítélésében nekem, mint közvetlenül is, közvetve is érdekelt választó polgárnak jó lenne tudnom, hogy országom hazudós vezérkara valójában melyik oldalon áll ebben a pillanatnyilag több osztatú világban? A gazdasági semlegesség puszta szélhámosság, amúgy pedig köztudott, hogy a langyosakat az Úr kiköpi. Magyarország európai ország, ezer szálon Nyugat-Európához kötődik, tagjai vagyunk az Uniónak, ami gazdasági, politikai, erkölcsi-értékrendi, és (nem sokára) védelmi szövetség.

Államférfi a szövetségeseiről így nem beszél. Politikus a barátairól így nem beszél! Ember embertársáról így, ilyen hangon nem beszél! Egy miniszterelnök nem dolgozhat saját országa érdekei ellen, csak hogy megszerezze egy erőszakoskodó, követelőző, parancsolgató, akár még oly hatalmas ember nagyon is kétséges jóindulatát a legszorosabb szövetségeseinkkel szemben. Mert az EU tagországok Magyarország első szövetségesei, ha nem is feltétlenül az Orbán-kormányéi!

Orbán Viktor minden cselekedete és megnyilvánulása, EU-ellenes óbégatása annak bizonysága, hogy a Fidesz a szélsőjobboldali erőkkel szövetkezve szét akarja verni az Uniót, az európai béke és gazdasági-társadalmi stabilitás zálogát. És ha ez nem sikerülne, legalább ki akarja vezetni országunkat az európai integrációból – lebontva ezzel önkényuralmának minden, még létező gátját. Már régen ezt a tervet dédelgeti, mert politikájának más logikus magyarázata nincsen! Trump Amerikája pedig…., ők talán csak most ébredeznek és kezdik sejteni a saját maguk teremtette rémes jövőt.

Szerző