Connect with us

Banánköztársaság

Szanyi Tibor: Orbánék végre igazat mondtak

Megosztás

Egy pillanatra vonatkoztassunk el attól, hogy Brüsszel egy város, amely esetünkben helyszínt ad az EU tagországok kormányainak, hogy meghozhassák bölcs és közös döntéseiket! A tagállamok vezetői sorában ott ül Orbán Viktor, tehát a Brüsszelre fogott szankciók meghozatalában minden esetben ott van az ő szavazata is.

Szanyi Tibor: Amikor egy kormány idiótának mutatja magát….
Megosztás

Országszerte virítanak a “bombás” plakátok, amelyek hasonló benyomást adnak a magyar embereknek, mint az észak-koreaiaknak a rakéták képei. Nálunk ez most újnak tűnik, Észak-Koreában viszont hosszú évtizedek óta a rakéták rajzai adják ki a domináns tájképet, egyszersmind biztosítva a lakosságot a maximális védelemről, mármint az ellenséggel (főként az USA-val) szemben.

A friss magyar plakátokon látunk egy stilizált légibombát, s mellette egy mondatot: “A brüsszeli szankciók tönkretesznek minket.”

Egy pillanatra vonatkoztassunk el attól, hogy Brüsszel egy város, amely esetünkben helyszínt ad az EU tagországok kormányainak, hogy meghozhassák bölcs és közös döntéseiket! A tagállamok vezetői sorában ott ül Orbán Viktor, tehát a Brüsszelre fogott szankciók meghozatalában minden esetben ott van az ő szavazata is.

Magyarán szólva az úgymond minket tönkretevő brüsszeli szankciók mindegyikét a magyar kormányfő szintén megszavazta, tehát ha ezek tényleg ilyen veszedelmesek, akkor Orbán Viktort azonnal bíróság elé kellene állítani hazaárulás vádjával!

Tegyük fel azonban a kérdést, vajon milyen szankciókról beszélünk?

A hétköznapok embere szinte bizonyosan az Oroszországgal szemben hozott európai büntetőintézkedéseket gyanítja, de az már nem feltétlenül biztos, hogy ezek konkrét mibenlétével is tisztában lenne. Például komoly intellektuális kihívás lenne azt levezetni, hogy az orosz oligarcháktól az EU-ban (és máshol) lefoglalt jachtok és kastélyok vajon hogyan tennék tönkre a gyanútlan magyarokat? Az is erős magyarázatra szorul, hogy az orosz bankok és hitelkártyák kiszorítása a nemzetközi pénzpiacokról miként okoznának nekünk megsemmisítő csapásokat, ha csak nem az elmaradó orosz turisták által okozott vendéglátóipari bevételkiesésre gyanakszunk. Egyelőre azt is nehéz átlátni, hogy a fejlett haditechnikához ugyancsak felhasználható eszközök szállításának leállítása hogyan vezet el a csirkefarát magyarországi hiányához? Természetesen több ezer tételből álló szankciós listák léteznek, amelyek sorában nekem kifejezetten tetszik az, hogy az EU-ból tilos kaviárt exportálni Oroszországba. Gyorsan le is szaladtam a szomszédos orosz ínyencségek boltjába, hogy áttekintsem a piacot, s dermedten láttam, hogy a roppant sokféle orosz kaviárt többnyire a balti országokban, illetve Németországban készítik. Szóval hát az EU-ban. Így már más – gondoltam.

A sugalmak szerint azonban a magyar fülnek mégse a fenti cikkek jelentik a szankciókat, hanem az olaj és a gáz lebeg a szemek előtt.

Nos, ezzel viszont az a baj, hogy jelenleg nincs érvényben olyan európai szankció, ami akár az olajat, akár a gázt érintené.

Az olajra majd csak decemberben lép életbe behozatali tilalom, amely alól egyébként Magyarország, Szlovákia, Csehország és Bulgária felmentést kapott. Igaz, a többiek ezen szankciók nélkül sem vesznek orosz olajat, tehát a korlátozás inkább szimbolikus, azaz egy gyengéd figyelmeztetés, hogy ezután se vegyenek. Gázról szóló szankciókról viszont szó sincs. Mégsem érkezik az orosz gáz Európába, pontosabban csak a hosszú távra leszerződött mennyiség durván egyharmada jön ki a csöveken. Igaz, már tavaly nyár óta akadozik a gázfolyam, amibe a februárban indított orosz offenzíva keveset zavart be, sokkal inkább a globális spekulánsok szöktették az égbe az árakat, amelyek viszont már ismét a háború előtti szinteken vannak. (Ez a csökkenés sajnos még nem gyűrűzött be hozzánk, ezért az orbáni gázszolgáltatók sokszoros árakon szállíthatnak az intézményi szféra egy nagy részének.)

Vannak viszont olyan szankciók, amelyeket nem hívunk szankcióknak, de ettől még ugyanúgy “büntiként“ alkalmazzák őket.

Például, hogy Magyarország nem jut hozzá azokhoz a fejlesztési forrásokhoz, amelyek az EU kasszáiból járnának nekünk. Az EU ugyanis úgy döntött, hogy nem fizet. És nem is fog, mindaddig, amíg a magyar kormányt móresre nem tanítja.

Igaz, az itteni bűnök messze alatta maradnak az oroszok ukrajnai kegyetlenkedéseinek, de ettől még bünti van, s alkalmazzák is. Szankcióként.

Ha nagyon világosan fogalmazunk, akkor a Magyarországgal szemben a brüsszeli tanácstermekben kitárgyalt büntetőintézkedések valóban nagyon fájnak nekünk. Pongyolán fogalmazva a brüsszeli szankciók tényleg tönkretesznek minket.

Friss!

Szerző