Kerítésen innen
TASZ: Függessze fel és tervezze újra a kitagolási projekteket a kormány
A fogyatékossággal élő emberek további szegregációját eredményező kitagolási projektek felfüggesztését és újratervezését követelik civil szervezetek a magyar kormánytól és az Európai Bizottságtól.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Validity Foundation (korábbi nevén Mental Disability Advocacy Centre) és a European Network on Independent Living (magyarul Európai Hálózat az Önálló Lakhatásért) nevű nemzetközi szervezet szerint nem felelnek meg a hazai és nemzetközi jogi szabályozásoknak azok a szakmai programok, amelyek 29 nagylétszámú intézmény kitagolási terveit tartalmazzák. A csaknem 24 milliárd forintnyi európai uniós finanszírozásból megvalósuló projektek a fogyatékossággal élő emberek további szegregációját és az intézeti kultúra fennmaradását eredményeznék – ezért ebben a formában biztosan nem szabad megvalósítani őket.
2017 januárjában vált publikussá az Intézményi ellátásról a közösségi alapú szolgáltatásokra való áttérés fejlesztése – intézményi férőhely kiváltás című pályázati felhívás (EFOP-2.2.2.-17). A pályázat célja, hogy a fogyatékossággal élő emberek elhelyezésére szolgáló nagylétszámú intézeteket bezárják, és a ma még ott lakók a közösség részeként, az egyedi szükségleteikhez illeszkedő támogatást igénybe véve, önállóan élhessenek. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap 23,7 milliárd forintnyi támogatásából megvalósuló pályázatára az 50 főnél nagyobb szociális ápolást-gondozást-nyújtó intézetek jelentkezhettek.
A mintegy 2430 férőhely kiváltásáról szóló felhívás időközben nyilvánosságra került győztes pályázatainak elemzése azt mutatja, hogy a szakmai programok nem felelnek meg sem az európai uniós támogatások felhasználásához, a társadalmi befogadáshoz és az antidiszkriminációhoz kapcsolódó uniós szabályozásoknak, sem az EU Alapjogi Chartája rendelkezéseinek, sem a kitagolás közös európai irányelveinek, a fogyatékosügyi ENSZ egyezmény vonatkozó cikkeinek, valamint a magyar jogszabályoknak sem.
- Az intézetek helyett létesülő lakóotthonokat több esetben a városoktól távol, ritkán lakott településekre tervezik építeni, ezzel további elszigeteltségbe száműzve a fogyatékossággal élő embereket. Ráadásul ezeken a településeken sokszor hiányosak a szolgáltatások, probléma az elöregedés és az elvándorlás. (Pl.: Bodonhely – 287 lakos, Sopronnémeti – 297 lakos, Tormásliget – 292 lakos, vagy éppen Fülpösdaróc – 320 lakos).
- Ahogyan arra az ÉFOÉSZ (Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége) rámutatott, van olyan lakóotthon, ami árvízvédelmi területre (Táplánszentkereszt), akadálymentesen nem megközelíthető, ipari sávba ágyazott területre (Barcs), mocsaras-nádas-ingoványos területre (Somogyvár), vagy akár szennyvízátemelő telep közvetlen szomszédságába (Kéthely) épülne.
- Sok esetben a tervezett fejlesztések a létező és már eleve szegregált nagyintézet területén, vagy annak közvetlen közelében valósulnának meg, ezzel továbbra is fenntartva az intézeti kultúrát (pl. Táplánszentkereszt, Vésztő, Drávatamási, Kálmáncs, Szabás, Szombathely).
- Az újonnan épülő lakóotthonok lakóit kisbuszok szállítanák az ún. szolgáltatóközpontba, amit sok esetben az egykori nagylétszámú intézet területén alakítanának ki. Továbbra is üzemszerű módon itt foglalkoztatnák, étkeztetnék a lakókat.
- A lakóotthonok egyfajta mini intézetekként funkcionálnának, hiszen nem valósulna meg a bennük élő emberek önálló lakhatása és életvitele: nem dönthetnek arról, hogy hol és kivel éljenek, nem választhatják meg, hogy kik legyenek a segítőik, hogy mi legyen a napirendjük, stb. Így az intézeti kultúra felszámolására hivatott EU-s projekt tulajdonképpen 189 új mini intézet létesülését fogja eredményezni.
Európai Bizottság szólítsa fel a kormányt: a kitagolási folyamat feleljen meg a fogyatékosügyi ENSZ egyezménynek
Mindezen okoknál fogva a Validity Foundation, a European Network on Independent Living és a Társaság a Szabadságjogokért arra kéri a kormányt, hogy függesszék fel a jelenleg megvalósulás alatt álló projekteket és tervezzék újra a folyamatot. Ennek elérése érdekében az Európai Bizottsághoz is fordulnak, hogy a Bizottság szólítsa fel a kormányt, hogy az újragondolt kitagolási folyamat feleljen meg a fogyatékosügyi ENSZ egyezmény sztenderdjeinek, valamint történjen meg a fogyatékossággal élő emberek érdemi bevonása mind a tervezési, mind a végrehajtási, mind a monitorozási folyamatokba.
“Csak így jöhet létre egy olyan sikeres intézménytelenítési folyamat, melynek lebonyolítását követően fogyatékossággal élő emberek az egyéni igényeikre reagáló támogatást megkapva, önállóan, a közösség részeként élhetnek, végre köztünk” – mondta el Milanovich Dominika, a TASZ Egyenlőségprojekt munkatársa.
Nézze meg a TASZ videóját arról, hogy miért kell azonnal felfüggesztenie a kormánynak a kitagolási projektet.
Olvassa el a TASZ, a Validity és az ENIL összefoglaló írását a témával kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdésekről.
Folyamatosan romlanak a fogyatékossággal élők életkörülményei
Szerző
Friss
- Orbán Viktor: Ez már a zsákban van, de mit szól ehhez Putyin?
- A jognak asztalánál
- Rehab-hét: Szájer József után a retusbajnoki címre törő közmédiás Élő Gábort is újra közszolgaként fizethetjük
- Schmidt Mária szerint mint egy falat kenyér, úgy kell Magyarországnak Szájer, aki már hegyezi a laptopját
- Lázár János azt hitte, hogy jópofa, pedig simán csak alpári volt
- Orbán tokától-bokáig megtisztelve: Ő lett a Türk Világ Legfelsőbb Rendje-díj kitüntetettje
- Az észak-koreai katonák esete a korlátozás nélküli internettel: falják a 18+-os tartalmakat
- Szoboszlaiék legyőzték a Bayer Leverkusent – Ha kicsit megpihenne az amerikai elnökválasztás pörgése közben….
- Orbán Viktornak szeretettel Robert Ficotól: új szlovák nyelvtörvény
- Most mondd meg, mi mindent tud a horoszkóp! – Például segít ajándékot választani karácsonyra….