Connect with us

Ez a nap

Török Gábor: de facto egypártrendszer alakult

Megosztás

Az elemző szerint az április választáson Orbán Viktor nem egy újabb csatát nyert meg, hanem a háborút. Az interjút Török Gábor hozta nyilvánosságra.

Megosztás

Az elemző szerint az április választáson Orbán Viktor nem egy újabb csatát nyert meg, hanem a háborút. Az interjú a Heti Válasz digitális kiadásában jelent volna meg, azonban az oldalt megszüntették. Így Török Gábor a blogján hozta nyilvánosságra a beszélgetést.

Azt mondja, nem egy politikai erő, hanem inkább egy ember (Orbán Viktor) az egyeduralkodó. Arra a kérdésre, hogy a most kitört kultúrharc nem arról szól-e, hogy ellenfél híján a rendszeren belül törnek ki konfliktusok, Török megint egy középkori analógiával jön: ez az udvaron belüli politika.

Szerinte ezek a viták nem a főhatalomról szólnak. Az „udvar” pedig egy fontos kifejezés, mert egyedül ez lényeges most Magyarországon, politikailag irreleváns, mi van az ellenzékkel. A szereplők számára annak van tétje, hogy az udvaron belül ki emelkedik és ki süllyed.

„A mostani helyzet még a dualizmus vagy a két világháború közötti rendszertől is különbözik: azok a konstrukciók nem egy személyhez kötődtek. Élettartamuk nem függött az éppen domináns személyiség, mondjuk Tisza Kálmán vagy Bethlen István sorsától. Most viszont azt érzem, a főhatalom kérdése egyedül attól függ, hogy a király a trónján tud-e ülni.”

Török beszél arról is, a választás napján több fideszessel beszélt, akik a magas részvétel miatt aggódtak, a koalíciós kormányzáson gondolkodtak, 8-fél 9 körül lett úrrá rajtuk az eufória. Egyetért másokkal abban, hogy

de facto egypártrendszer alakult.

Az előállt helyzet ismerős, az elmúlt 20-28 év volt kivétel. Nem végítéletként látja a helyzetet, inkább a politika lényegében természetes állapotának. A politikát emberek csinálják, és ha mások képtelenek korlátozni a hatalmukat, akkor mindent meg fognak tenni, hogy minél erősebb hatalmi pozíciókat szerezzenek.

Az orbánizmusban az intézmények nem módosultak lényegesen: a miniszterelnök személyi változtatásokkal és néhány apróbb közjogi trükkel érte el, hogy ami korábban korlát volt, az erőforrás legyen.

Török szerint abban a pillanatban, mikor Orbán Viktor lelép a színpadról, új időszámítás kezdődik. Szerinte ez nem korszak vagy rendszer, hanem színtiszta orbánizmus, nélküle ez a hatalompolitika nem tudna így működni. Lázár János és Vona Gábor is a miniszterelnök utáni időszakra vár. Amíg Orbán nem „varázstalanodik”, más nem rúg labdába. Lázár üzengetése Orbán hatalmát nem veszélyezteti, szerinte ez valójában fegyverletétel: Lázár és Vona is mintha azt üzenné az öreg királynak, hogy ellened már nem harcolunk, utánad fogunk harcolni.

Kapcsolódó:

Török Gábor: A mostani a Fidesz legnagyobb sikere

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük