Connect with us

Ez a nap

Frissítve! Erdogan nagy fölénnyel vezet a török választáson

Megosztás

Helyi idő szerint vasárnap reggel 8 órakor (közép-európai idő szerint reggel 7 órakor) megnyíltak a szavazóhelyiségek Törökország-szerte az előrehozott államfő- és parlamenti választáson.

A 18. életévüket betöltött állampolgárok helyi idő szerint délután 17 óráig (közép-európai idő szerint délután 16 óráig) járulhatnak az urnákhoz. A török hatóságok összesen 59 millió 391 ezer 328 választópolgárt vettek nyilvántartásba, 56 millió 342 ezer 263-at belföldön, 3 millió 49 ezer 65-öt pedig külföldön.

Az NTV török hírtelevízió információi szerint a választóknak két szavazócédulát kell a kívánt helyen pecséttel megjelölniük. Az egyik lapon a hat államfőjelölt, a másikon a nyolc induló párt és a néhányuk által alkotott, két ellentétes pártszövetség szerepel. A voksolók a két cédulát egyazon borítékba helyezve dobják be azt az urnába.

A szavazófülkébe mobiltelefont, fényképezőgépet, videokamerát és bármilyen más, felvétel rögzítésére vagy kommunikációra képes berendezést bevinni tilos. A választó ezeket az eszközöket a szavazatszámláló bizottságnak kikapcsolt állapotban előzetesen leadja, majd a szavazóhelyiség elhagyásakor visszakapja.

Az 1961 óta érvényben lévő választási törvény értelmében helyi idő szerint este 18 óráig az összes sajtóorgánumban tilos lesz magára a választásra, valamint annak eredményére vonatkozó mindennemű hír, találgatás és megjegyzés közzététele.

Este 18 és 21 óra között a sajtóorgánumok kizárólag a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) által kiadott információkat hozhatják nyilvánosságra.

A YSK a médiát érintő korlátozásokat a tervek szerint este 21 órakor oldja fel, bár dönthet úgy is, hogy ezt az időpontot korábbra hozza.

Mindenképpen áttérnek az elnöki rendszerre

A választások kimenetelétől függetlenül az ország politikai rendszere parlamentárisról elnökire változik, tehát a végrehajtó hatalom feje immár nem a kormány, hanem a köztársasági elnök lesz. Tavaly április 16-án a törökök népszavazáson döntöttek a végrehajtó elnöki rendszer bevezetéséről.

Muharrem Ince híveinek egy korábbi gyűlése – MTI Fotó

Erdogan fő riválisa a kemalista Muharrem Ince

Az államfőválasztáson a jelenlegi elnök, Recep Tayyip Erdogan fő riválisa Muharrem Ince, a legnagyobb ellenzéki erő, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) jelöltje. Rajtuk kívül versenybe száll még Meral Aksener volt belügyminiszter, aki a tavaly októberben alapított nacionalista Jó Párt (Iyi Parti) elnöke, valamint a 2016 novembere óta börtönben ülő Selahattin Demirtas, a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) egykori társelnöke. Két további jelölt, Dogu Perincek, a parlamenten kívüli, nacionalista Haza Pártja (Vatan Partisi), és Temel Karamollaoglu, a parlamenten kívüli, iszlamista Aranykor Pártja (Saadet Partisi) színeiben a kevésbé esélyesek közé tartozik.

A pártok tekintetében a hatalmon lévő iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) és a nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) alkotja a „Népszövetség” nevű pártszövetséget. A CHP, a Jó Párt és az Aranykor Pártja pedig az ellenzéki „Nemzetszövetséget”. Figyelemre méltó, hogy az ellenzéki oldalon egymástól mennyire eltérő nézeteket valló pártokból jött létre az összefogás.

Önállóan indul a HDP, a kurd iszlamista Szabad Ügy Pártja (Hür Dava Partisi) és a Haza Pártja.

A választások legfontosabb kérdése az, hogy Erdogannak sikerül-e megszereznie a szavazatok legalább 50 százalékát és ezzel már az első fordulóban megnyernie az államfőválasztást, valamint az, hogy a kormánypárt meg tudja-e őrizni parlamenti többségét az 550-ről 600 fősre bővülő törvényhozásban.

Az államfőválasztás kétfordulós

Az államfőválasztás esetleges második fordulójára július 8-án kerülne sor, a parlamenti választás egyfordulós.

A külföldön élő törökök június 7. és 19. között szavazhattak Törökország diplomáciai külképviseletein, de a török vámkapuknál, tehát a nemzetközi repülőtereken és az ország határállomásain vasárnap délután 17 óráig még ők is voksolhatnak. Kedd estig 1 millió 486 ezer 532 külföldi török élt választójogával, a részvételi arányuk addig az időpontig 48,78 százalék volt. Az ő szavazócéduláikat a napokban Ankarába szállították és a kereskedelmi kamara épületének egyik raktárában helyezték el. Ezeket a borítékokat szintén a 17 órás urnazárást követően bontják ki.

Érdekesség, hogy Törökországban ezen a választáson alkalmaznak először mozgóurnát. Az intézkedés 15 ezer 474 mozgáskorlátozott vagy ágyhoz kötött szavazónak nyújt segítséget.

A médiára vonatkozó korlátozásokon túl vasárnap helyi idő szerint reggel 6 órától éjfélig szintén tilos lesz az alkoholtartalmú italok eladása, valamint nyilvános fogyasztása. Az éttermek is csak ételt szolgálhatnak fel. Ezen felül zárva tartanak a szórakozóhelyek, a bárok, a kocsmák, de a teázók, a kávézók, a mozik és még az internetkávézók is. Az NTV beszámolója alapján az indok, hogy ezek a helyek alkalmasak az emberek tömeges jelenlétére és propagandatevékenység végzésére. Továbbá a rendőrökön és a közrend védelmével megbízottakon kívül más nem tarthat magánál fegyvert. Este 18 óráig pedig még esküvőt sem szabad tartani, de 18 és 24 óra között is csak a felsorolt tilalmak betartásával.

Sok a megfigyelő

A Hürriyet tekintélyes török napilap csütörtökön arról írt, hogy a CHP, a Jó Párt, az Aranykor Pártja, a HDP és civil szervezetek tagjaiból álló „Tisztességes Választás Platform” közölte: „az ellenzék” a 181 ezer 869 urna mellé együttesen mintegy 415 ezer bizottsági tagot és további 195 ezer megfigyelőt tudott állítani, tehát a választások biztonsága 99,9 százalékban garantált.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) összesen 384 megfigyelőjét mozgósította a vasárnapi eseményre, míg az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése 33 megfigyelővel követi a történéseket.

Az állandó akkreditációval rendelkező külföldi újságírókon felül 34 ország 635 sajtómunkatársa regisztrált a török választásokra.

Nem érkeztek délig híradások rendbontásról

Helyi idő szerint délig (közép-európai idő szerint délelőtt 11 óráig) nem érkeztek rendbontásra vonatkozó híradások a vasárnapi államfő- és parlamenti választásról Törökországban.

A választások zavartalanságáért országszerte összesen 531 ezer rendőr és csendőr felel. Isztambulban 38 ezer 480, a fővárosban, Ankarában 16 ezer.

Recep Tayyip Erdogan pártja, az AKP vezette pártszövetség az élen török parlamenti választásokon

A hivatalban lévő államfő, Recep Tayyip Erdogan pártja, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), valamint a nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártja alkotta pártszövetség szerezte a legtöbb szavazatot a Törökországban vasárnap, az elnökválasztással egy időben rendezett parlamenti választásokon a Legfelső Választási Tanács által ismertetett első részeredmények szerint. A pártszövetség a szavazatok mintegy 12 százalékának feldolgozása alapján több mint 60 százalékkal áll az első helyen.

Recep Tayyip Erdogan szerezte a legtöbb szavazatot a török elnökválasztáson

A hivatalban lévő államfő, Recep Tayyip Erdogan szerezte a legtöbb szavazatot a Törökországban vasárnap tartott előrehozott elnökválasztáson a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) által ismertetett első részeredmények szerint. A szavazatok 27,2 százalékának feldolgozása után Erdogan 58,2 százalékkal vezet.

A második helyen Muharrem Ince, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) államfőjelöltje áll 27,3 százalékkal. Őt Meral Aksener, a Jó Párt (IP) jelöltje követi 7,6, majd Selahattin Demirtas, a Kurdbarát Népek Demokratikus (HDP) börtönben ülő egykori társelnöke 5,7 százalékkal. A két utolsó helyen álló jelölt együttesen alig haladja meg az 1 százalékot.

Erdogan és Ince között a különbség a feldolgozottság előrehaladtával csökkeni látszik.

Amennyiben Erdogan meg tudja szerezni a szavazatok legalább ötven százalékát, az államfőválasztás az első fordulóban véget ér és ő lesz a Törökországban életbe lépő végrehajtó elnöki rendszer első államfője. Ha nem érne el abszolút többséget, két hét múlva, július 8-án a mostani választás első két helyezettje között második fordulóra kerülne sor.

Stabilan vezet Recep Tayyip Erdogan a török elnökválasztáson

A hivatalban lévő államfő, Recep Tayyip Erdogan továbbra is nagy fölénnyel vezet a Törökországban vasárnap tartott előrehozott elnökválasztáson a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) által ismertetett részeredmények szerint. Az ezzel egy időben rendezett parlamenti választáson Erdogan pártjának, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) is úgy tűnik, hogy megmarad az abszolút többsége a törvényhozásban.

Az államfőválasztáson  leadott szavazatok 52,4 százalékának feldolgozása után Erdogan 56,4 százalékkal vezet.

A második helyen Muharrem Ince, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) államfőjelöltje áll 28,65 százalékkal. Őt Meral Aksener, a Jó Párt (IP) jelöltje követi 7,45, majd Selahattin Demirtas, a Kurdbarát Népek Demokratikus (HDP) börtönben ülő egykori társelnöke 6,4 százalékkal. A két utolsó helyen álló jelölt együttesen alig haladja meg az 1 százalékot.

Erdogan és Ince között a különbség csökkenése a feldolgozottság előrehaladtával egyre lassulni látszik.

Amennyiben Erdogan a szavazatok több mint ötven százalékát meg tudja tartani, az államfőválasztás az első fordulóban véget ér,  és ő lesz a Törökországban életbe lépő végrehajtó elnöki rendszer első államfője.

A parlamenti választásokon a szavazatok feldolgozottsága  kora estig 38,8 százalék. Erdogan pártja, az AKP 47 százalékkal, és így a 600 fősre bővülő parlamentben 361 képviselővel magabiztosan áll az első helyen. Az AKP-val pártszövetségben induló Nemzeti Mozgalom Pártjának 12,1 százalékkal 54 mandátuma van. A pártszövetség együttes szavazataránya 59,1 százalék.

Az ellenzéki pártszövetség jelenleg 30,2 százalékkal rendelkezik. Ezen belül a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) a szavazatok 19,5 százalékát, a nacionalista Jó Párt (IP) a 9,3, az iszlamista Aranykor Pártja (SP) pedig a 1,4 százalékát szerezte meg.

Az önállóan induló kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) a voksok 9,1 százalékát birtokolja. Ezzel az eredménnyel még nem lépi át a 10 százalékos parlamenti küszöböt, bár a feldolgozottság előre haladtával egyre közelít hozzá.

A szövetségben induló pártok akkor is bejutnak a törvényhozásba, ha nem érik el a 10 százalékos határt.

A részvételi arány a Törökországban megszokott mértékben nagyon magas: 87,41 százalék. A hatósági nyilvántartás szerint összesen 59 millió 391 ezer 328 török állampolgárnak volt lehetősége a mostani választáson az urnákhoz járulni, 56 millió 342 ezer 263-nak belföldön, 3 millió 49 ezer 65-nek pedig külföldön.

Nagyobb hatalom lesz Erdogan kezében

Az YSK elnöke, Sadi Güven korábban azt nyilatkozta: reméli, hogy helyi idő szerint éjfél előtt (közép-európai idő szerint 23 óra előtt) ki tudják hirdetni a vasárnapi államfő- és parlamenti választás eredményét.

A végrehajtó elnöki rendszer nagyobb hatalmat összpontosít az államfő kezében és egyben eltörli a kormányfői tisztséget. Az alkotmánymódosítást kis többséggel fogadták el a tavaly áprilisi népszavazáson.

(Forrás: MTI)

Kapcsolódó:

Újságírókat ítéltek életfogytiglani börtönre Törökországban

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük