Ez a nap
Trump folytatja a kereskedelmi háborút, miközben az amerikai farmerek is ráfizetnek
Donald Trump amerikai elnök levélben sürgette Andrés Manuel López Obrador újonnan megválasztott mexikói elnököt az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) gyors újratárgyalására.
Az amerikai elnök azzal érvelt, hogy a megállapodás sok munkahelyet teremt majd mindkét országban. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a tárgyalásokat a korábbiaktól „nagyon eltérő” mederbe kell terelni.
A július elsején megválasztott, de csak december elsején hivatalba lépő mexikói elnöknek Trump ismételten megerősítette, amit a választások utáni gratuláló telefonbeszélgetésében is mondott: szoros együttműködést szeretne López Obradorral „egy nagyszerű amerikai-mexikói kapcsolat kialakítása érdekében”.
Trump levele tulajdonképpen válasz volt López Obrador korábban hozzá intézett levelére
Abban az elemzők által békülékeny hangúnak minősített üzenetben a mexikói politikus leszögezte: készen áll arra, hogy új fejezetet nyisson a mexikói-amerikai kapcsolatokban, és „közös utat” nyissanak a kereskedelmi, migrációs, gazdaságfejlesztési és biztonsági kérdések terén. A levélben viszonylag részletesen beszámolt leendő kormányzata elképzeléseiről is, és a többi között felvázolt egy, a közép-amerikai országokat is magában foglaló fejlesztési tervet, amely a munkahelyteremtést és a határvédelem erősítését szolgálná.
„Minden készen áll társadalmaink kapcsolataiban az együttműködésen és felvirágzáson alapuló új fejezethez”- írta López Obrador. A levelet vasárnap hozták nyilvánosságra Mexikóvárosban, de már július 13-án átadták egy Mexikóban tárgyaló amerikai küldöttségnek.
Az üzenet végén López Obrador azt írta: „Engem bátorít az a tény, hogy mindketten tudjuk, hogyan kell valóra váltani azt, amit mondunk, és mindketten sikeresen néztünk szembe a viszontagságokkal. Sikerült a szavazóinkat és az állampolgárokat a középpontba helyezni, és elmozdítani a politikai elitet” – hangsúlyozta.
Csütörtökön Washingtonban kerül sor az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény újratárgyalásának új fordulójára. A mexikói küldöttséghez csatlakozik majd López Obrador egyik képviselője is.
A Trump-kormányzat 12 milliárd dollár azonnali segélyt ad a farmereknek a vámtarifák miatti veszteségeik enyhítésére
Az amerikai kormányzat 12 milliárd dolláros azonnali segélyt nyújt a farmergazdáknak a vámtarifák miatti veszteségeik enyhítésére – jelentette be Sonny Perdue mezőgazdasági miniszter kedden egy telekonferencián.
A tárcavezető közölte, hogy a segítséget azoknak a gazdáknak adják, akik nehéz helyzetbe kerültek – a miniszter megfogalmazásában – „a megtorlásként hozott törvénytelen vámtarifák” miatt. Az agrárminiszter ezzel a Trump-kormányzat által foganatosított védővámok nyomán az amerikai portékákra kivetett kínai, kanadai, mexikói és európai uniós védővámokra utalt.
Sonny Perdue leszögezte: a támogatást háromféle módon nyújtják: készpénzben, állami felvásárlásokkal, valamint a kereskedelem előmozdításának segítésével. „A ma meghirdetett program határozott kiállás amellett, hogy más nemzetek nem hatalmaskodhatnak a mi mezőgazdasági termelőink felett azért, hogy az Egyesült Államokat meghátrálásra késztessék” – jelentette ki a miniszter. Hangsúlyozta azt is, hogy az állami támogatás „rövidtávú megoldás”, és csak addig tart, amíg az Egyesült Államok és partnerei között nem születik hosszú távra szóló kereskedelmi megállapodás.
11 milliárd dolláros kár érte a farmereket
A miniszter közölte azt is, hogy a tárca számításai szerint az amerikai portékákra külföldön kivetett vámok miatt eddig 11 milliárd dolláros kár érte az amerikai gazdákat.
A program értelmében a kormányzat közvetlen pénztámogatást nyújt szója-, kukorica-, gabona- és gyapottermesztőknek, illetve sertéstenyésztőknek és tejtermelőknek. Az élelmiszer-felvásárlás és -forgalmazás keretében a szövetségi agrárminisztérium gyümölcsöt, csonthéjasokat, rizst, marha- és sertéshúst, valamint tejtermékeket vásárol fel közvetlenül a farmerektől, majd az árut szövetségi élelmezési programokhoz használja fel. A kormányzati program harmadik eleme pedig az amerikai mezőgazdasági termékek kereskedelmének előmozdítása. A kormány anyagi erőforrásokat biztosít új külföldi piacok felkutatásához.
Sonny Perdue hangsúlyozta: a kormányzati terv végrehajtásához nincs szükség a kongresszus jóváhagyására, mert egy, még az 1929-es nagy gazdasági világválság idején elfogadott törvény lehetőséget teremt rá.
Donald Trump elnök a héten a középnyugati agrárállamokban tesz látogatást. Kedden Missouriban járt, majd Illinois és Iowa államokba látogat. Az NBC televízió pár héttel ezelőtt sugárzott riportja arról tanúskodik, hogy a középnyugati farmerek bizalma a termékeikre bevezetett külföldi védővámok ellenére sem ingott meg az államfőben.
A republikánus törvényhozók első megnyilvánulásai negatívak voltak
Ron Johnson wisconsini republikánus szenátor például úgy nyilatkozott: az Egyesült Államokban „szovjet típusú gazdaság van kialakulóban, ahol komisszárok döntenek majd arról, ki kaphat felmentést, és ki juthat előnyökhöz”. John Thune dél-dakotai republikánus szenátor szerint „először meg kellene kérdezni az adófizetőket is, mielőtt csekkeket osztanak a farmerek között”. Ben Sasse nebraskai republikánus törvényhozó pedig úgy vélekedett, hogy a kormány „aranymankókat” ad a farmereknek.
Trump: Oroszország az őszi választásokon a demokratákat segíti majd
Az ősszel tartandó úgynevezett félidős amerikai törvényhozási választásokon Oroszország a demokrata párti jelölteket segíti majd – vélekedett Donald Trump republikánus párti amerikai elnök keddi Twitter-bejegyzésében.
Miközben az amerikai hírszerző ügynökségek egybehangzóan arra figyelmeztetnek, hogy Oroszország beavatkozhat a novemberben tartandó félidős választásokba, Donald Trump ezúttal amiatt aggódik, hogy Moszkva az ellenzéki demokrata párti jelölteket segítve igyekszik befolyásolni a választási folyamatot.
„Nagyon aggódom, hogy Oroszország keményen küzd majd, hogy befolyásolja a következő választásokat. Tekintettel arra a tényre, hogy egyetlen elnök sem bánt nálam keményebben Oroszországgal, nagyon igyekezni fognak majd a demokraták érdekében. Kétségtelen, hogy nem akarják Trumpot!” – írta mikroblog-bejegyzésében Trump.
Az elnök a Twitter-bejegyzés közzététele közben Missouriba államban egy veteránok számára tartott konferencián vett részt.
A novemberi félidős választásokon – amely Donald Trump elnöki megbízatásának közepére esik – az amerikai szövetségi parlament alsóházát, a 435 fős Képviselőházat teljes egészében újraválasztják, a 100 fős felsőház, a Szenátus tagjainak pedig mintegy a harmadát. Jelenleg a törvényhozás mindkét házában az elnök pártjának, a Republikánus Pártnak a politikusai vannak többségben.
Paul Ryan, a Képviselőház elnöke Washingtonban újságíróknak nyilatkozva trollnak nevezte az Egyesült Államok elnökét. A republikánus politikus azt a hétfőn a Fehér Ház szóvivője, Sarah Huckabee Sanders által közölt információt kommentálta, amely szerint Donald Trump fontolgatja az előző elnök, a demokrata párti Barack Obama kormányzatában szerepet vállalt néhány tisztségviselő biztonsági engedélyének visszavonását.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Így végezte 35 éve a román diktátor és felesége
- Elkeserítő hír érkezett: van karácsony Fenyő nélkül, de majd márciusban…
- Kulka János: tudok mesélni a szememmel…
- Fúrja az oldalad, hogy mely csillagjegynek, hogyan telik az év utolsó hete? Akkor nosza….
- Karácsonyi hangulatban, avagy a balgaság dicsérete
- Ez a békegalambság-cucc jól ment – üzente egy kommentelő Orbán Viktornak Putyin karácsonyi pusztító támadásának hírére
- Ne felejtsük, nemcsak egy botrányos kegyelmi ügy volt – Sulyok Tamás nem mérlegel, behúzta féket
- Gyöngyös „büszkesége” a karácsonyi „szeressük egymást, gyerekek” jegyében: drónnal figyelik, majd bírságolják a guberálókat
- Szörnyű repülőgép-katasztrófa: 67 emberrel a fedélzetén lezuhant egy utasszállító – videón a tragédia – Frissítve!
- Így telt a szenteste a Városi Kurírral – +1 emlékezés Domján Editre