Kerítésen innen
Ügyésznőt szólít fel bocsánatkérésre a bántalmazott nő
Az sem ütött szöget az ügyésznő fejében,
hogy a férjet idén nyáron azért ítélte el jogerősen a Fővárosi Törvényszék, mert az a korábbi házastársát a kiskorú gyermekeik előtt fizikailag és lelkileg bántalmazta, a közös otthonukba napokra bezárta étel,ital és mobiltelefon nélkül, majd a nevében lejárató szándékkal elektronikus leveleket küldött, vélhetően a Webgalamb, vagy más, a feladó nevét hitelesnek tűnően behelyettesítő szoftver segítségével.
„Óhatatlanul felvetődik bennem az a kérdés is, hogy egy ügyésznő, hangsúlyozom női ügyész, miért akadályozza meg a távoltartási intézkedés által azt, hogy a külön élő feleség, vagy annak barátiköre, rokona kapcsolatot teremtsen a férjjel és ügyvédjével a köztük fennálló anyagi elszámolás végett? Milyen érdek fűzheti az igazságszolgáltatás dolgozóját ahhoz , hogy hosszú hónapokig ne indulhasson el az érdemi párbeszéd a felek között ? Gondolni sem merek arra, hogy ha ez a terv a házastársak közötti anyagi elszámolás megakadályozására irányul, akkor akár az ügyésznő anyagi korrupció gyanújába is keveredhet a mára már bizonyítható ideológiai korrupció mellett. További kérdéseket vet fel bennem az is, hogy természetes-e a heti rendszerességgel megvalósuló telefonos kapcsolattartás az ügyésznő és a bántalmazó férj ügyvédje között? Adhat e perstratégiai ötletet az ügyvéd az ügyben eljáró ügyésznek?” – gondolja tovább e szokatlan esetet Szöőr Anna.
„Ha a válni nem akaró, a feleségének milliókkal tartozó,
az anyagi elszámolási vitát a távoltartási intézkedés által lassítani szándékozó informatikus férj nem tiltja le a feleségét a saját és az ügyvédje elektronikus levelező rendszeréről, akkor folyamatos technikai fogadókészséget biztosít az ő elektronikus levelei számára, akár azért, hogy a válni akaró feleség nevében írjon saját magának és ügyvédjének elektronikus üzeneteket, amelyekkel imitálhatja a feleség általi online zaklatást.
Ehhez ugyanis már egyáltalán nem szükséges feltörni az elektronikus levelező rendszert, bőven elég az említett Webgalamb, vagy más ezen az elven működő szoftver alkalmazása. Megoldást jelentene az ügyben, ha a jogalkotók és a jogalkalmazók felvennék a versenyt a száguldó informatikával, azaz elengedhetetlenné vált néhány ide vonatkozó jogszabály módosítása és az igazságszolgáltatás dolgozóinak az informatikai képzése is” – nyilatkozta Szöőr Anna.
„Belegondolni is rossz abba,
hogy, ha a házastársak közötti normális kommunikációt tekintve nem túl sok és egyáltalán nem fenyegető hangvételű e-mail miatt zaklatással gyanúsított feleség egyik gyermeke a nő telefonjával hívja fel a férjet, vagy annak ügyvédjét a távoltartási végzés kihirdetése után ez akár 200 ezer Ft rendbírság kiszabását, vagy rendőri kényszerintézkedést vonhat maga után. De azt is nehéz megkerülni, miért kell egy asszonynak zokszó nélkül eltűrnie azt a megaláztatást, ha a férj, házas emberként a külső kapcsolataival dicsekszik a közösségi oldalán. A nyilvánosan történt, látványos megcsalás talán nem a lelki terror eszköze? Esetleg az ügyésznő nem olvasta a jogi egyetemeken mára már kötelező párkapcsolati erőszakkal foglalkozó könyveket, módszertani füzeteket? Az ügyésznő nem gondol arra, hogy a férj szándékosan provokálhatja a távoltartási intézkedés ideje alatt is a feleséget a közösségi oldalán?” – teszi fel kérdéseit a szakember.
„Ha az ügyben eljáró ügyésznő
nem akar a férj párkapcsolati bántalmazásaihoz törvényes eszközt nyújtani, akkor meg kell tanulnia az adott szövegkörnyezetben gondolkodnia, át kell látnia az ok-okozati összefüggéseket” – zárja le a gondolatmenetet a pszichológus-jogász.
Arról nem is beszélve, hogy a feleség és férj közötti játszma szinte elhagyhatatlan eszközévé vált az okostelefon, amely egyre gyakrabban lesz melegágya a kommunikációs félreértéseknek.
Papír alapon ma már nem működhet hatékonyan
sem a nyomozó hatóság, sem az igazságszolgáltatás, a XXI. században szinte funkcionális analfabétának számít az a jogász, aki nem tudja értelmezni az informatikával kapcsolatos bűnelkövetési lehetőségeket.
Szöőr Anna pszighológus-jogász a napokban azért vette fel személyesen a kapcsolatot Varga Judit igazságügyi miniszterrel, valamint a Belügyi szemle főszerkesztő helyettesével, hogy mind a saját, mind a Fülöp Tamás Miklós igazságügyi informatikai szakértő ügyfélkörének tapasztalataiból merítkezve, konkrét példákkal, akár cikksorozat megjelentetésével is segítse az internetes bűnelkövetésekkel kapcsolatos, valamint a párkapcsolati erőszakra vonatkozó jogszabályi környezet átalakítását. „Fejeződik be a közlemény
Szerző
Friss
- Ezt nevezzük mi népvándorlásnak – Több mint 100 millió amerikai kel útra a napokban
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek