Koronavírus
Uniós programok a fiatalok foglalkoztatásáért
A járvány miatt rengetegen veszítették el a munkájukat, és a fiatalkori munkanélküliség továbbra is az egyik legfőbb probléma az Európai Unióban.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett tagállami korlátozások hatással voltak a fiatalok lehetőségeire is. A Nemzetközi Munkaügyi szervezet szerint a világjárvány aránytalanul nagy és súlyos hatással van a fiatalok foglalkoztatására, akiknek nemcsak az oktatásuk, vagy a képzésük maradt félbe sok esetben, de a belépésük a munkaerőpiacra is sokkal nehezebb mint azelőtt.
A foglalkoztatottság növelése a koronavírus idején
A világjárvány előtt az EU-ban a 15–24 év közöttiek körében a munkanélküliségi ráta a 2013. évi 24,4%-ról 14,9%-ra csökkent, a vírus miatt már 2020 áprilisára 15,7%-ig emelkedett.
A Bizottság idei nyári gazdasági előrejelzése szerint az EU gazdasága 8,3%-kal zsugorodik 2020-ban, a 2020. évi recesszió előreláthatólag jóval súlyosabb lesz, mint amire számítottunk. Azért, hogy ellensúlyozza ennek negatív hatását a fiatalokra, az Európai Bizottság új javaslattal állt elő: Ifjúsági foglalkoztatási támogatás – Híd a munkahelyekhez a következő generáció számára.
Az Európai Bizottság járvány okozta gazdasági recesszió kezelésére kidolgozott tervének középpontjában is a jövő generáció áll. A tagállamoknak mintegy 22 milliárd eurót kéne fordítaniuk a fiatalok foglalkoztatására. A Parlament is úgy gondolja, hogy növelni kell az uniós források mértékét, hogy az EU valóban kezelni tudja a válságot. Az EP és a többi uniós intézmény a 2021-2027 közötti hosszú távú költségvetésről szóló tárgyalások keretében egyeztetnek a részletekről.
Mi az az ifjúsági garancia program?
A tagállamok 2013-ban a fiatalok foglalkoztatásának növeléséért hozták létre az ifjúsági garanciát. Eszerint a tagországok vállalják, hogy gondoskodnak arról, hogy minden 25 éven aluli fiatal színvonalas állást kapjon, illetve továbbképzésben, gyakorlati képzésben vagy gyakornoki képzésben részesülhessen a munkahelye elvesztését vagy a tanulmányainak befejezését követő négy hónapon belül.
Az EU most az ifjúsági garanciaprogram megerősítésével a 15-29 év közöttiekről gondoskodna, külön figyelmet fordít az olyan kiszolgáltatott csoportokra, mint például a kisebbségek, vagy a fogyatékossággal élők, a vállalatok igényeit is számításba veszi a képzések során, és személyre szabott tanácsadást nyújt.
A Parlament a munkavállalásra vonatkozó uniós iránymutatásokról szóló júliusi állásfoglalásában arra kérte a Bizottságot, vizsgálja felül a jelenlegi szabályokat, és igazítsa azokat a Covid19 miatt megváltozott helyzethez. A képviselők hangsúlyozták, hogy a fiatalkori munkanélküliséget kiemelt területként kell kezelni.
Azért, hogy az ifjúsági garancia program vállalásai megfelelő pénzügyi forrásokkal rendelkezzenek, az EU létrehozta az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezést.
A képviselők júliusban megszavazták, hogy a kezdeményezés 145 millió euróra emelkedjen 2020-ban.
Forrás: Európai Parlament
Szerző
Friss
- A pollenallergiáról – mikor máskor?
- Az átláthatósági törvény szelleme és eredete
- Aki az év 20. hetében is kérdez: Juszt László és aki sosem arra válaszol: Orbán Viktor
- Menczer-matek: nem 999, nem 1001, pontosan ezer ember keccsöl Brüsszelben Ukrajna gyorsított uniós felvételén
- H, mint Huxit? – próbálkozott az újabb Orbán-talány megfektésével egy olvasója
- 333.500 sok, vagy kevés? Gombócból az előbbi, de az Orbán-szavaztatásnak csúfolt cucc esetében?
- Megfejtve az éjszakai Orbán-rejtély
- Műsorváltozás: ‘…nem előbb, mint június 8.’ – Ez az új ‘pontos dátuma’ a magyar űrhajós startjának
- Gábor György: ‘vízumot kap a dollár, anyanyelvi igazolást kérünk az eurótól? A jen nyilatkozik szexuális orientációjáról és egyéb szuverenitássértő perverzióiról mielőtt átlépi a magyar határt?’
- Váratlan, de időszerű döntés, kiengedhetik Kiss László óbudai polgármestert az előzeteből