Connect with us

Banánköztársaság

Volt rák, nincs rák! – A legújabb rák-gyógyszer, hatalmas lépés a teljes győzelem felé

Megosztás

Ha létezik valódi kihívás a gyógyszer vegyészek előtt, az az egész emberiséget rettegésben tartó rák elleni harc. Úgy  tűnik sikerült ezen az úton egy újabb hatalmas lépést tenni.

figyelmeztetés
Megosztás

Ha létezik valódi kihívás a gyógyszer vegyészek előtt, az az egész emberiséget rettegésben tartó rák elleni harc. Úgy  tűnik sikerült ezen az úton egy újabb hatalmas lépést tenni.

A  kísérleti állatok már „igent mondtak”

Rágcsálókon elvégzett kísérletek alapján az új, három gyógyszerből álló koktél képes legyőzni a hasnyálmirigyrákot, és ha minden jól alakul, akkor embereken is hasonló hatás érhető el a terápiával. A ráksejtek az immunrendszer alapkövének számító T-sejteket támadják meg, melyeket lényegében képesek kikapcsolni, így a szervezet képtelen felvenni a harcot a rosszindulatú szövetburjánzással, és áttétek keletkeznek, az általuk előidézett szövődmények végül halálhoz vezetnek.

Léteznek azonban úgynevezett checkpoint inhibítorok, amelyek blokkolják a ráksejtekben található PD-L1 nevű fehérjét, illetve előfordulnak a szervezetben olyan immun T-sejtek is, mint például a PD-1-ek, amelyek hasonló hatást tudnak kifejteni.

Hasnyálmirigyrák esetében a ráksejtek CD155 proteint választanak ki, amelyek hozzákapcsolódnak a T-sejteken lévő TIGIT receptorokhoz, ezáltal elfojtják az immunrendszer természetes reakcióját.

A koktél

Az MIT kutatói rájöttek, miként lehetne feloldani ezt a korlátot, és beavatkozni a folyamatokba. A PD-1 checkpoint inhibítorokat TIGIT inhibítorral, valamint speciális, CD40 antitest agonistával vegyítették, a koktélt pedig hasnyálmirigyrákos egereken tesztelték.

Rájöttek, hogy a gyógyszer-kombináció segítségével több mint 50 százalékkal csökkenteni lehet a daganatok méretét, míg az állatok közel egynegyedénél végérvényesen el is tudták tüntetni a tumorokat a szervezetből. Egyelőre tehát biztatónak ígérkezik a módszer, ezért nemsokára emberi önkénteseken is megkezdődhetnek a vizsgálatok, és ha ezt az akadályt szintén sikerrel veszik, akkor minden idők legbiztatóbb rák elleni gyógyszerét dobhatják a közeljövőben piacra. Írja a Leiner.hu.

Merre tart Magyarország?

A molekuláris korszak kiépítéséből, az eredmények gyakorlati hasznosításából egy hazánkban működő kutató-fejlesztő és diagnosztikai központ is kiveszi a részét. Az Oncompass Medicine tudományos igazgatójának, dr. Peták Istvánnak kutatási területe a molekulárisan célzott daganatellenes gyógyszerek hatásmechanizmusának vizsgálata, valamint a személyre szabott alkalmazásukhoz szükséges molekuláris diagnosztikai módszerek fejlesztése. Ő azok közé a kutatók közé tartozik, akiknek a teljesítménye úttörő módon járult hozzá ahhoz, hogy a daganatos betegek személyre szabott kezelésében, gyakorlatban tudjanak hasznosulni a molekuláris orvostudományi kutatások.

„Olyan eszközöket és szolgáltatásokat fejlesztünk, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy minél több beteg hozzáférjen a precíziós orvoslás nyújtotta előnyökhöz. A precíziós orvoslás eredményei alapján a molekulák szintjén végzett diagnosztikai vizsgálatokkal egyre inkább lehet segíteni a leghatékonyabb kezelés kiválasztását és a hatástalan kezelés elmaradását”  (Webbeteg)

Kapcsolódó

rák

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük