Banánköztársaság
Zavarjuk el ezt az autokratikus kormányzati rendszert! – Lapzsemle
A Heti lapzsemle a 2022-es választás igazi tétjéről. A cinizmus csúcsa volt a Fidesz egyszavas választási „programja”: Folytatjuk! Az önkényuralom mára végletesen leegyszerűsítette a helyzetet. A rezsim eltávolítására készülő erők egyetlen lehetséges jelszava: Alkotmányozást!
Rényi-Földes, egyrészről-másrészről
A Klubrádió „Másrészről” című vitaműsorában Rényi András művészettörténész és Földes György történész beszélgetett Rózsa Péterrel a szimbolikus politizálás dilemmáiról.
Rényi András művészettörténész kijelentette: „Most nem identitáspolitikát kell folytatni, ebben a helyzetben nem is lehetséges.” (Bonyolult identitásainkról nagyon fontos írást közölt a februári Mozgó Világ, erről beszélt a szerző, Révész Sándor újságíró-történész itt.)
Átkeretezni a 2022-es választást!
Rényi András a köztársaság eltiprása után kialakult tragikus helyzetben az alkotmányozást tekinti a szimbolikus politizálás alkalmas terepének. Az idézett klubrádiós beszélgetés záró gondolataként kijelentette:
„A politikai harcnak, amit vívunk, az alkotmányozásért kell folynia. Az alkotmány lehet az a centrum, amely köré épülhet az ellenzék szimbolikus politizálása.
Az ellenzéknek át kellene kereteznie a 2022-es választásokat. El kellene mondani a választóiknak, hogy mi, az ellenzék, Alkotmányozó Nemzetgyűlési választásnak minősítjük a 22-es választásokat! Szavazzatok arra, hogy legyen új alkotmányunk, lehessen újra beszélni, nyissuk ki újra a kérdéseket, zavarjuk el ezt az autokratikus kormányzati rendszert, és adjatok arra felhatalmazást, hogy újra be lehessen rendezni egy demokratikus játékteret. Azt a játékteret, amelyben aztán tényleg le lehet majd folytatni a szimbolikus ügyeinket tisztázó eszmei vitákat is.”
Földes György történész egyetértett abban, hogy most nem egyes pártokat, egyes politikusokat kell majd a hatalomba juttatni, hanem egy „változtató erőt”. A múlt felől a jövő felé kell fordulni — fogalmazott a beszélgetés végén.
(Az idézett részlet a felvételen a 45. perctől.)
A civilek döntő szerepéről, a jogállam helyreállításáról
Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet napokban közzétett állásfoglalásában ezt olvashatjuk:
„A posztkommunista rendszerváltás érzékelhető kudarca, a diktatórikus visszafordulás tapasztalata arról győzhet meg, hogy nem lehet a demokráciát a társadalom valamilyen aktivizálása nélkül, a részvétel fejlesztése nélkül stabilizálni.” (…) „A jogállam helyreállítása Magyarországon és mindenhol, ahol három évtizeddel a kommunizmus bukása után megrendült, a társadalom részvétele nélkül nem végezhető el. A társadalom részvétele azonban nem állítható elő, nem könnyen ösztönözhető, nem puszta akarat függvénye. Minden nehézség ellenére a demokratikus, jogállami újjáépítéshez innovációk szükségesek, új részvételi formák.”
(A jogállami helyreállítás társadalmi feltételei, az autonómiák szerepe)
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Hajdu Péter érti az idők szavát: középre tarts – ‘… k*rvára nem találkoztam Rogán Antallal, még csak telefonon sem egyeztettem vele’
- Katonai-riszatoborzó Zalaegerszegen, avagy a helyi kultúros érezte, hogy pálya van…..
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
Pingback: Magyarország, under construction - Lapzsemle - Városi Kurír