Connect with us

Kerítésen innen

Holoda: senki nem tudja, mennyi lesz a piaci ár, amit majd augusztustól kell fizetnie az átlagon felül fogyasztóknak

Megosztás

Még nincsenek részletszabályok, így senki nem tudja, pontosan mennyi lesz a piaci ár, amit majd augusztustól kell fizetniük azoknak, akik a kormány által múlt szerdán bejelentett átlagfelhasználásnál többet fogyasztanak áramból és gázból .

Holoda: senki nem tudja, mennyi lesz a piaci ár, amit majd augusztustól kell fizetni kell az átlagon felül fogyasztóknak
Megosztás

Még nincsenek részletszabályok, így senki nem tudja, pontosan mennyi lesz a piaci ár, amit majd augusztustól kell fizetniük azoknak, akik a kormány által múlt szerdán bejelentett átlagfelhasználásnál többet fogyasztanak áramból és gázból – hívta fel a figyelmet a 24.hu-nak adott interjújában a Németh-által bejelentett számokkal kapcsolatban Holoda Attila energetikai szakértő, volt energiaügyi helyettes államtitkár.

Blöff, blöff, blöff….

Az elhíresült matolcsy-i szóismétlés esetünkben teljesen ráillik a helyzetre, ugyanis

Nincs olyan, hogy „piaci ár”

A kormányinfón felvetődött az újságírói kérdés, hogy mennyi az aktuális piaci ár – és azt a választ kapta, hogy ezt meg lehet nézni az interneten. Holoda Attila szerint

ez nem így van, mint mondta, ha rámegyünk bármelyik gáztőzsde oldalára, mindegyiken hasonlóak az árak, mégis eltérnek egymástól, ráadásul folyton mozgásban vannak. Van egy ár a magyar gáztőzsde oldalán, de van számos más spot market oldal is, ahol szintén vannak árak – másmilyenek. Akkor most melyik a „piaci ár” közülük, melyiket venné alapul a kormány? Áramnál ugyanez a helyzet, a számítógépén éppen nyolcféle tőzsdei árat figyelt.

Nem jön ki a kormány-matek

Arra, hogy mennyire használja ki a Fidesz a „nép” tudatlanságát, tájékozatlanságát, érdektelenségét az ügyben, jól példázza, hogy

a kormányinfó napján a magyar áramtőzsdén 350 euró volt 1 megawatt, amiből 1 kilowattóra ára 140 forint körüli összegre jön ki, nem 240 forintra. A gáznál pedig 120 forint/köbméter körül volt az átlagár, felvetődik a kérdés, hogyan lett ebből 900 forint feletti piaci köbméterár?

Az emoji-egyszerűségű magyarázat…

Holoda elmondta, hogy az ár attól is függ, mikor szerzik be az energiát, honnan, és milyen arányban származik az egyik helyről beszerzett mennyiség a másik helyről beszerzetthez képest.

Hogy mennyi az ár, azt csak az a cég tudja megmondani, ami a lakossági egyetemes szolgáltatáshoz nagykereskedőként beszerzi a gázt és az áramot, vagyis az MVM. De mivel ők is számos helyről szerzik be az energiát, (nem csak a tőzsdékről, hanem közvetlenül is vásárolnak) a cégnek sem egyszerű megmondania (figyelembe véve a beszerzéseket, és ha van, a tárolási költségeket) mennyi is a „piaci ár”.

Paks….

Holoda Attila úgy tudja, a magyar áramtermelés felét a paksi atomerőmű fedezi, amely nagyon olcsón, 10,5 forint/kilowattóra áron termel.

az összes magyar áramtermelés a magyar áramfogyasztás mintegy 70–72 százalékát fedezi, a többi importból való.

A gáznál ugyan van minimális a hazai kitermelés, ám a felhasználás nagy részét (mintegy 98 százalékát) importból fedezik.

A hazai földgázkitermelésnél maximált ár van, tudomása szerint 30 forint/köbméter – ennyit kap érte a Mol. Nyilván nem is nagyon érdekelt így a kitermelésben. De hogy az import milyen áron jön be, azt nem tudni, azon belül azt sem, hogy milyen ár szerepel például a hosszútávú magyar–orosz szerződésben, mert titkolják.

Friss híreink!

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Pingback: A rendszerhasználati díj-áramdíj arány attól függ, hogy Mészáros éppen mit vásárolt: erőművet, vagy elosztó hálózatot? - Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük