Kerítésen innen
Matolcsy nem hibázott, arról nem tehet, hogy az inflációból egy fa növekedett – mondta Nagy miniszter
Miután Orbán Viktor miniszterelnök többször is nyomatékosan elmondta, hogy a kormány átvette a jegybanktól az infláció kezelését, mert az MNB bicskája beletört az inflációba és azt “fejszével” sikerült letörni a kormánynak, felvetődik a kérdés, hogy Matolcsy Györgynek le kell-e mondania tisztségéről, vagy minden mehet tovább, ahogy eddig. Nagy Márton kitérő választ adott az ATV kérdésére.
Miután Orbán Viktor miniszterelnök többször is nyomatékosan elmondta, hogy a kormány átvette a jegybanktól az infláció kezelését, mert az MNB bicskája beletört az inflációba és azt “fejszével” sikerült letörni a kormánynak, felvetődik a kérdés, hogy Matolcsy Györgynek le kell-e mondania tisztségéről, vagy minden mehet tovább, ahogy eddig. Nagy Márton kitérő választ adott az ATV kérdésére.
Le kell-e mondani Matolcsy Györgynek?
Kedden délelőtt lehetőséget kapott Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Századvég konferenciáról távoztában, hogy megválaszolja a kérdést. A portál kérdésére Nagy ezt válaszolta:
“azt is mondtuk, hogy a jegybank helyesen elkezdett az infláció ellen küzdeni, és azt is látjuk, hogy az infláció túl nagy falat neki”.
A miniszter emlékeztetett Orbán Viktor miniszterelnök fejszés hasonlatára, és azt mondta:
“a jegybank bicskával kezdte farigcsálni a fát, de nem követett el hibát, hiszen alapvetően az infláció ellen harcol”.
Ez – mint Nagy Márton a kérdésünkre kifejtette – arról szól, hogy az infláció természete teljesen másképp alakult ki, mint amit a jegybank az eszközeivel kezelni tud. A miniszter a háború okozta a kínálati sokkot, az energiakrízist, a gazdaság túlfűtöttségét és a külkereskedelmi hiány miatt leértékelődött a forint, ezt is az okok közt említette, valamint az ár-profit spirált a vállalatoknál.
A betanult szöveg….
Ez egy olyan “hatalmas fává növekedett”, ami ellen már a jegybanknak nincsenek hatékony eszközei
– ismételte meg Nagy Márton, hozzátéve:
a jegybank ezért egy nagyobb fát kezdtek bicskával farigcsálni. “Ezért kellett ezt a feladatot átvenni a kormánynak. A kormánynak van erős eszköze, és ezt be is bizonyítottuk, hiszen 12,2 százalékos a szeptemberi inflációs adat, ez novemberben 10 százalék alatt lesz.
Arra, hogy akkor Matolcsy Györgynek a véleménye szerint nem kell lemondania, a miniszter azt válaszolta:
“a jegybank független, ezt nem szeretné kommentálni. A jegybank azt a célját követi, amit a törvény elmond, ami az árstabilitás megtartása. A jegybank nem hibázott. Arról ők nem tehetnek, hogy az inflációból egy fa növekedett”.
Az ATV a Századvég Vidék konferenciáján kapta mikrofonvégre a minisztert
Itt Nagy arról beszélt, hogy a közvetlen működő tőke beáramlása miatt 2030-ra a GDP-ben az export aránya a jelenlegi 70-ről 100 százalékra, a feldolgozóiparé pedig 20-ról 30 százalékra nő. A megnövekedett gyártási kapacitások miatt pedig fontos, hogy a megnövekedett logisztikai feladatokat a hazai szereplők biztosítsák.
Ismertette továbbá, hogy kormány tíz kitörési pontot határozott meg, amellyel 2030-ra Magyarország elérheti az EU fejlettség 90 százalékát.
Ezek közül kiemelte az energiatermelő-kapacitások növelését másfélszerével valamint a zöldenergia-mix kiépítését, félmillió új munkaerő bevonását és a határátkelők és a szállítmányozás fejlesztését.
Adalék…
Matolcsy az inflációról: szombat van, javaslom, hogy mindenki élvezze a késői őszt.
Egyetért-e a pénzügyminiszter állításával, miszerint a megugró infláció és a 2022 őszi forintgyengülés elsődleges felelőse a Magyar Nemzeti Bank (MNB)? – tette fel írásbeli kérdését a jegybank elnökének az MSZP két országgyűlési képviselője. A jegybank elnöke válaszában azt írta, hogy
a hazai infláció 2022 őszétől elvált a régiós átlagtól. Ide sorolta a magyar gazdaság magas energiaigényét és függőségét, az alacsony versenyképesség inflációnövelő hatását, az ársapkákat. Utóbbiak a külső sokkok árakra gyakorolt hatását, de idővel a gazdasági szereplők (termelők és kereskedők) elkezdték kompenzálni az intézkedések hatását. A vállalatok az árkorlátozó intézkedésekből eredő veszteségeiket igyekeztek más termékek árainak emelésével és az árrések növelésével ellensúlyozni, így közvetett módon tovább emelték az inflációt. Ehhez hozzájárultak a költségvetési egyenleg javítása érdekében bevezetett adóemelések is.
Egymásra hárította a felelősséget a magyar gazdaság inflációs rekordjáért Matolcsy…
„Összefoglalóan tehát, az infláció nagymértékű emelkedését és az árfolyam 2022. őszi gyengülését nem az MNB intézkedései okozták. Éppen ellenkezőleg: az MNB határozott és hatékony döntései stabilizálták a pénzpiacokat és erőteljes dezinflációt indítottak be”
– fogalmazott Matolcsy György, megjegyezve, hogy ennek eredményeképpen a 2023. januári, 25,7 százalékos csúcshoz augusztusra 16,4 százalékra mérséklődött.
Friss
- Fülöp Attila közszolga Magyar Péternek: „képviselői látogatására a jövőben nem tartunk igényt, és nem biztosítunk rá lehetőséget”
- Harcba száll a Jobbik a mandátumért Óbudán – Programalapú kampány a cél
- Cáfolhatatlannak tűnő dokumentumokat hozott nyilvánosságra a Bloomberg arról, hogy Putyin politikai gyilkosságokat rendelt meg
- Szanyi Tibor: ahová a pénz megy, ott zajlik a politika
- Tűzhalál Komárom-Esztergom megyében
- Hadházy: én hülye vonattal akartam hazamenni Szekszárdra – Késő esti fagyoskodás Kelenföldön – Frissítve!
- Orbán Trumpra várva: „…Már csak két hónap, és akkor hirtelen be fog köszönteni a hajnal…”
- Asztrológusunk már tudja, melyik 3 csillagjegynek lesz csodás karácsonya – Téged érdekel?
- Rácz András: úgy tűnik, hogy Orbán Balázs doktorija egy beosztottja gépén készült
- Nemzetek Ligája: török-magyar osztályozó – Bizakodjunk, hogy nem ez lesz az új Mohács