Ez a nap
DK: nincs ok arra, hogy a kormány mondja meg, ki és mit kutathat az MTA-n
A Demokratikus Koalíció (DK) tiltakozik a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kivéreztetése és a magyar tudományos hálózat szétverése ellen.
A Demokratikus Koalíció (DK) tiltakozik a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kivéreztetése és a magyar tudományos hálózat szétverése ellen.
Se garancia, se magyarázat
Niedermüller Péter, a párt alelnöke és európai parlamenti képviselője vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján az MTA és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) között létrejött megállapodásra reagált, amely szerint az MTA kutatóintézet-hálózata egyben marad, de 2020. január 1-je után az akadémia szervezetén kívül működik majd.
A politikus szerint a megállapodás problémás, mert nincs rá garancia, hogy az intézethálózat a leválasztás után is egyben maradhat, és egyébként arra sincs magyarázat, miért kell egyáltalán leválasztani a kutatóintézeteket.
Ha a leválasztás tényleg megtörténik, akkor az MTA elveszíti annak a lehetőségét, hogy az intézethálózaton belül kapcsolatot tartson a kutatókkal, ez pedig a teljes tudományos életet átalakítja – tette hozzá.
A kormány mondja meg, ki és mit kutathat
Leszögezte, a DK azért is tiltakozik az MTA kivéreztetése ellen, mert a magyar tudomány nemzetközileg is elismert, nincs ok arra, hogy a kormány mondja meg, ki és mit kutathat.
A tudomány önálló, autonóm világ, amibe nem szabad beavatkozni, a megállapodással szétverik a magyar tudományos életet – jelentette ki.
Kitért arra is, hogy 2021-től az Európai Unió (EU) a kutatásra és innovációra szánt forrásokat már nem a kormányokon keresztül osztja szét, hanem egyes projekteknek, tudományos műhelyeknek, intézményeknek adja majd, ezért a miniszter célja a kutatóhálózat leválasztásával az is, hogy a kormányzat később is hozzáférjen az EU-s pénzekhez.
A kormány tehát megpróbálja „lenyúlni” a tudományos kutatásokra szánt európai pénzeket, és azokat kormányközeli emberekhez juttatni – mondta az ellenzéki politikus.
A DK ezért követeli, hogy Palkovics László, az ITM minisztere azonnal állítsa le a tárgyalássorozatot, a kormány pedig alakítson ki egy átfogó, tudósokkal, szakszervezetekkel és ellenzéki pártokkal közösen létrehozott tudománypolitikai koncepciót.
A tudománynak önállónak és függetlennek kell maradnia
A párt emellett minden eszközzel megpróbálja felhívni az EU figyelmét arra, hogy a kormány gátolja a tudomány önállóságát és függetlenségét – fűzte hozzá Niedermüller Péter.
A politikus a március 15-ei közös ellenzéki tüntetésre vonatkozó kérdésre azt mondta, a megemlékezésen a kormány politikájával szembenálló teljes magyar ellenzék jelen lesz, így nem csak pártok, hanem civil szervezetek és szakszervezetek is.
A közös kiállással azt szeretnék kifejezni, hogy van egy másik Magyarország, egy demokratikus, európai Magyarország, amelynek képviselői tudják, mit akarnak, első lépésként pedig visszaveszik az ünnepet.
(Forrás: MTI)
https://varosikurir.hu/ugy-tunik-palkovics-a-nyero-az-mta-n-kivul-maradhat-egyben-a-kutatointezet-halozat/
Szerző
Friss
- Ha Orbán Viktor megjelenik a Magyar Tudományos Akadémián, tiltakozásul a résztvevők számottevő része elhagyja a termet
- ‘Nincs hova hátrálni’ – Élőben az Erzsébet hídról – Frissítve a rendőrség reakciójával!
- Gáspár Győző tengelyt akasztott Magyar Péterrel
- Szintet lépett az Újpest-Fradi gyűlölködés? – Ismét meggyalázták Benedek Tibor vízilabdázó emlékfalát
- A javak jellegének megváltozása
- ‘Mintha-ország’, ahol bevesszük, hogy a Louvre és a mellette álló bevásárlóközpont „rokon-helyek’
- Szkeptikusok társasága: elstartolt a ‘Laposföld’-kampány
- Ha egyszer Orbán Viktor valamit akar, annak úgy kell lenni – Lenyomták Gödöllőt is
- Horoszkóp-bubusok: ez nem áprilisi tréfa!
- ‘Sulyok Tamás ma végleg elvesztette köztársasági elnök jellegét’ – Aki esetleg nem tudná, Ő a magyar köztársasági elnök