Banánköztársaság
A Parlamentben mindennaposak a hazudozások – mondja a DK képviselője
Dolgozott belgyógyászként, kardiológusként, de nem szakvizsgázott belőlük. Szakvizsgája egészségügyi szervezésből, valamint katona- és katasztrófa orvostanból van. Leningrádban, a mai Szent Péterváron volt egy vezérkari egészségügyi akadémiája, amit szintén elvégzett.
Sorolom, dr. László Imre. Súlyemelő ifjúsági válogatottként, 1965-ben nyomásból világcsúcsot állított be. Hosszú évekig a Magyar Súlyemelő Szövetség elnöke volt. Dolgozott belgyógyászként, kardiológusként, de nem szakvizsgázott belőlük. Szakvizsgája egészségügyi szervezésből, valamint katona- és katasztrófa orvostanból van. Leningrádban, a mai Szent Péterváron volt egy vezérkari egészségügyi akadémiája, amit szintén elvégzett.
Aztán szerzett még egy diplomát a Közgázon, egészségügyi menedzser szakon. 29 esztendőn át, egészen 2001-ig katonaorvos volt, különböző beosztásokban. Utoljára – egészen addig, míg nyugállományba nem kérte magát – a Központi Honvéd Kórház főigazgatójaként dolgozott, majd – már nyugállományban – a Szent Imre Kórház igazgató főorvosa volt, amíg az Orbán-kormány le nem cserélte egy „csapattagra”. Munkáját – még a menesztés előtt – a főváros Pro Urbe díjával is elismerték.
Reménytelennek tűnő küzdelem
Az egészségügyet jobbá tenni, s harcolni ezért, olyan munka, amelyet képtelenség abbahagyni, akármennyire is igyekszik azt az emberrel nem szimpatizáló politika megakadályozni. Így tehát dr. László Imre napjainkban a Demokratikus Koalíció egészségügyi kabinetjének vezetőjeként, és – a választások óta – országgyűlési képviselőjeként folytatja az igencsak reménytelennek tűnő küzdelmet.
Rögtön adódott is a kérdés, hogy vajon milyen érzés hirtelen parlamenti honatyának lenni.
– Érdekes világ. Amikor először léptem át az Országház küszöbét, bevallom, igencsak megilletődött voltam. De nagyon hamar – az első felszólalásomat követően – rá kellett jönnöm: itt mindennapos a hazudozás, a mellébeszélés.
Gyomorforgató megszólalások
– És a tavaszi választás óta hány felszólalását követően kellett ezt megtapasztalnia?
– Tizenkétszer kértem szót.
– Az nem kevés!
– Főleg, ha arra gondolunk, akad nem egy olyan fideszes képviselő, aki már több mint négy esztendeje ül a parlamentben és még egyszer sem szólalt föl. De az országgyűlési megszólalások jó része is meglehetősen gyomorforgató. Rendszeresek a lejáratónak szánt megjegyzések, személyeskedések. S bevallom, túl azon, hogy a mondandóm mindig naprakész, aktuális, elégtétel számomra, ha a rosszindulatú, sértő szövegekről elmondhatom a véleményem, és cáfolhatom a tartalmukat.
Ezt nemrégiben Rétvári államtitkár „érdemelte ki”. Amikor a kórházak alulfinanszírozásáról, és az ebből fakadó kórházi adósságról beszéltem, azt vágta a fejemhez, hogy én is felelőtlenül gazdálkodtam, egymilliárdos adóssággal hagytam ott a Szent Imre Kórházat – ami nem igaz.
Naiv kérdés
– A Szent Imre Kórházat egykor csak „halálgyárként” emlegették a betegek – de még az orvosok is. Az Ön nevéhez komoly változtatások fűződnek. Mit tett ezért?
– Csak azt, amit minden egészségügyi intézményben meg kell tenni: régióban kell gondolkodni, mert csak így lehet magas szintű ellátást, megfelelő műszerezettséget biztosítani. Ezen túl, kapott a kórház 2010-ben egy új épületszárnyat és helikopter-leszállót. A modern, jól felszerelt új épület hat szintes, légkondicionált, fürdőszobákkal bőven ellátott volt, összesen 180 ággyal. A rekonstrukcióhoz az intézmény 2007-ben, saját forrásból 400 milliós hozzájárulást vállalt, amiből 264 milliót 2010-ig be is fizetett. Ezt a vállalást azért tudtuk megtenni, mert 2007-ben a kórháznak jelentős megtakarítása volt. Pontosan ezért 50 milliót jutalomként ki is oszthattunk a dolgozóknak – és ellentétben a mai szokásokkal – ebből a pénzből magamnak egyetlen fillért sem utaltattam. 2001 és 2010 között saját erőből közel egymilliárdot költöttünk műszerezettségre. Az új épület átadásakor azonban egyértelművé vált, hogy a kórház maximális bevételét meghatározó teljesítményvolumen-korlát nem teszi lehetővé annak fenntartását és működtetését. Hiába kértük annak módosítását, kérésünk süket fülekre talált. Ebből lett az intézmény 2011-es átadásakor 400 milliós és nem egymilliárdos adósság.
– Ha ilyen modern, jól felszerelt a Szent Imre Kórház, akkor miért nem bővítik szuperkórházzá, ahelyett, hogy egy másikat építenének a közelében, ráadásul egy pusztaság közepén,nehezen megközelíthető helyen?
– Elnézést a minősítésért, de ez nagyon naiv kérdés! A Szent Imre szuperkórházzá alakítása 30 milliárdba kerülne, míg a közeli prérin építendő 300 milliárdot kóstál. Nos, akkor melyik beruházási keretből lehet többet zsebre tenni?!
Micsoda különbség!
– Miután most már mindkettőt ismeri – a politikusi és az orvosi/kórházi munkát egyaránt –, ha most dönthetne, melyiket választaná?
– Mindenképpen a kórházi munkát folytatnám, nem a politikusit Nagy nosztalgiával gondolok a gyógyításra. Ám ma már nem tehetném meg, hogy gyógyító orvos legyek, hiszen évtizedek estek kik aktív gyógyítás nélkül az életemből. Igyekeznék minél többet javítani a betegek ápolásának körülményein. Mert ami ma van, arról jobb nem is beszélni! Mindenki tud jónéhány elborzasztó történetet ezzel kapcsolatban. Nagyon nehéz egy alulfinanszírozott rendszerben működőképes kórházat „csinálni”. Csak egy példa: nálunk egy ember egészségügyi ellátására évente 420 dollár jut, míg Ausztriában több mint 2 ezer. De van olyan állam – például Ohio –, ahol az összeg eléri a 6 ezret. Ma már olyan szintű a globalizáció, hogy ugyanazokat a műszereket használjuk, ugyanazokat a gyógyszereket adjuk a betegnek, mint Amerikában. És mégis: micsoda különbség!
– Akkor változatlanul tartja magát ahhoz az idézethez, amelyet annak idején a Szent Imre Kórházban, az irodája falán láttam? A századokkal ezelőtt élt orvos-teológus – Friedrich Oetinger – írta, és miután nekem nagyon tetszett a mondat, feljegyeztem magamnak és eltettem. Így szólt: „Adassék nékem annyi lelkierő, hogy mindazt elfogadjam, amin változtatni nem tudok, és bátorság ahhoz, hogy mindazt megváltoztassam, amire képes vagyok, és bölcsesség ahhoz, hogy el ne tévedjek közöttük.”
– Talán annyit tennék hozzá, hogy amit az adott politika miatt nem tudok megváltoztatni, az csakis időszakosan lehet igaz, és harcolni kell, hogy ez az idő minél rövidebb legyen.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek