Connect with us

Kerítésen innen

Beismerés: Kárász Róbert mégis igazgató lesz a közmédiánál

Megosztás

Most mondja meg, aki érti: mire volt ez jó? Miért kellett kikérnie magának a feltételezését is annak, hogy az ATV levetett műsorvezetőjét -Kárász Róbertet- vezető poszt várta a közmédiában, amikor a hír igaz? Ciki lenne Kárász személyét felvállalni, vagy még nem bólintott rá az „illetékes elvtárs” az alkalmazására, vagy egyáltalán: csak?

Megosztás

Most mondja meg, aki érti: mire volt ez jó? Miért kellett kikérnie magának a feltételezését is annak, hogy az ATV levetett műsorvezetőjét –Kárász Róbertet- vezető poszt várta a közmédiában, amikor a hír igaz? Ciki lenne Kárász személyét felvállalni, vagy még nem bólintott rá az „illetékes elvtárs” az alkalmazására, vagy egyáltalán: csak?

MTVA sajtóirodája cáfolt, majd a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. -ami persze egész más!?- beismert

Ahogy arról beszámoltunk, szombaton reppent fel a hír, hogy Kárász Róbert az MTVA kötelékében folytatja, amit az ATV-nél abbahagyott, méghozzá vezető pozícióban. A Blikk értesülését a tévést jól ismerők információi alapján írta meg, amit vasárnap hajnalban a Telex megkeresésére egyértelműen cáfolt a közmédia. A hír megjelenése után azonban az MTVA közölte: ez valótlan információ. Ekkor azt írták:

„Ezzel szemben a valóság az, hogy az MTVA semmilyen formában nem tervezi Kárász Róbert alkalmazását.”

Ők mindannyian az Ön pénzéből vigéckednek!

Hétfőn a Media1.hu a hirado.hu-n talált egy írást, amelyben többek között az szerepel:

„2023. január 1-jétől a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szervezeti felépítése részben átalakul. A korábbi négy helyett két igazgató látja el a tartalmi feladatokat. Az egyik a tartalomszolgáltatási igazgató, akinek feladata a műsorok – évi kb. 3 millió perc – megrendelése és elfogadása lesz. Ezt a feladatot Tóth István Zoltán látja majd el.

A másik a tartalmak fejlesztésével foglalkozik, hogy új műsorfolyamok kidolgozására kerüljön sor a közszolgálati felületeken. Egy kis létszámú kreatív stáb jön létre, amely egyes projekteknél kiegészül majd külsős szakemberekkel. Ennek a stábnak lesz a vezetője Kárász Róbert. Mindebből világosan látszik, hogy nem az MTVA alkalmaz, és az is, hogy a téridő görbítésére semmi szükség nincs, ha a balliberális világban nemcsak gyűlölködni, hanem hitelesen tájékoztatni szeretnének

– fogalmaznak az írásban, amiben azt is elmagyarázták a nagyérdeműnek, hogy

És fölösleges azon erőlködni, hogy mindezt miért nem írtuk le előbb? Jó okunk volt erre. Tíz év gyűlölködése és hazudozása nem teszi könnyűvé a kommunikációt azokkal, akiket amúgy nem érdekli a valóság. Így legalább bemutathattuk a magyar balliberális média működési elvét, a valóság görbítését. Mondhatnánk úgy is: »Így hazudtok Ti!”

Fontos? Fontatlan?

A Media1 emlékeztet, hogy a közmédia műsorait az MTVA gyártja, a Duna Médiaszolgáltató pedig (amelyet nyár óta Áder János volt sajtófőnöke, Altorjai Anita vezet) a megrendelő, Kárász tehát az utóbbinál lesz vezető pozícióban.

A közmédiáról….

A fejlett demokráciákban a közszolgálati média pártatlan, objektív, kulturálisan sokszínű és a közjó érdekében működik. Ez még akkor is így van, ha természetesen mindenhol előfordulnak hibák és sehol nincs tökéletes rendszer. Közép-Európában azonban hagyományosan nagyobb a politikai beavatkozás szerepe, a közszolgálati média itt nem tölti be a pártatlan és független műsorszolgáltatás szerepét – írta az Átlátszó.

A nemzetközi összehasonlításból kiderült, hogy a közszolgálati média helyzete Magyarországon különösen rossz, még a vizsgált országokhoz képest is erősebb a közmédia politikai megszállása. Ez a következőkben nyilvánult meg.

  • A közmédia szervezeti felépítése átláthatatlan, a felelősségi viszonyok nem egyértelműek, a pénzköltés nem transzparens. Az MTVA (Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap) és a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. kettőse olyan rendszert alakított ki a magyar közmédiában, ami lényegében lehetetlenné teszi az intézmény működésének ellenőrzését.
  • Sajátos módon a közszolgálati média erősen túlfinanszírozott, a vizsgált országokban ezzel szemben inkább a pénzhiány a jellemző. Az MTVA-nak juttatott összegek látványosan növekednek, a bőkezű költségvetési források nyilvánvalóan növelik a közmédia lojalitását a jelenlegi kormánypártok felé.
  • Nem szokatlan, hogy a televíziócsatornák és a rádióadók ugyanahhoz az intézményhez tartoznak (ez Szlovákiában is így van), azonban a magyarországi helyzet annyiban rendkívüli, hogy a hírügynökség is a közszolgálati média része.
  • A politikai nyomásgyakorlás egyértelmű és ez már intézményesült is. A vizsgált országokban inkább jellemző, hogy a szerkesztők próbálnak ellenállni a nyomásgyakorlásnak, Magyarországon kifejezetten jellemző a politikai elfogultság. A Szabad Európa oldalán megjelent kiszivárogtatott hangfelvétel is bizonyítja, hogy a szerkesztőségi irányelv egyértelműen a kormánypárti kommunikáció képviselete. Nálunk a közszolgálati média tájékoztatás helyett tulajdonképpen politikai kommunikációs feladatot lát el.
  • Magyarországon a közszolgálati rádióadók aránylag népszerűek, a televíziós csatornák azonban nem (ebben hasonlít pl. Romániához). A közmédiának kifejezetten alacsony a presztízse, sokak számára a propaganda szinonimája lett.

A teljes jelentést itt találja. Mindez forintosítva: 2021-ben az MTVA költségvetése 117,7 milliárd, azaz 117.700 millió, vagy, ha úgy jobban átlátható: 117.700.000.000 közforint volt. 

Szerző