Connect with us

Kerítésen innen

Jászai Gellért csalhatatlan orra ezúttal is kiszagolta a tutit – már, ha hiszünk az ilyesmiben….

Jászai Gellért csalhatatlan orra ezúttal is kiszagolta a tutit - már, ha hiszünk az ilyesmiben....
Megosztás

Jászai Gellért vezetésszervező, üzletember. A 100 leggazdagabb magyar 2023-ban megjelent listáján 90 milliárd forintos vagyonával Magyarország 16. leggazdagabbjaként tartották számon. A Befolyás-barométer 2023-as top 50-es listáján a 18. helyen szerepelt.

Befolyásos személy: „aki egy-egy ügy érdekében közvetlenül vagy közvetve több pénzt és/vagy erőforrást tud megmozgatni másoknál”

Hirdetményt tett közzé a Liszt Ferenc repülőtér légiirányítását ellátó állami cég, a HungaroControl drónfelderítő rendszer beszerzésére. A léginavigációs szolgálat (ANSP) vegyes, fixen telepített, illetve mobil rendszerben gondolkodik –  derül ki az ajánlati felhívásból. Az nem újdonság, hogy a HungaroControl drónfelderítő rendszer telepítésén gondolkodik, hiszen már öt éve arra panaszkodtak, hogy a légiforgalmat egyre jobban zavarják a drónok, ezért ilyen rendszer beszerzésén gondolkodnak, a repülésbiztonság érdekében. A tárgyalásos eljárásra a jelentkezési határidő augusztus 15-e, és nyilván több cég több terméke is szóba jöhet.

Érdekesség, hogy alig pár hónapja, tavaly októberben hasonló profilú, új cég jelent meg a piacon azzal, hogy drónvédelmi vállalkozást alapított a 4iG.

A RAC Antidrone Zrt.-ben résztulajdonos a 4iG, továbbá a 4iG csoporthoz tartozó Rotors & Cams Zrt., valamint Jászai Gellért magántőkealapja, az iG TECH. A társaság

“autonóm repülésre képes eszközök ellen kínál légtérellenőrző és légtérvédelmi megoldásokat az ipari, közlekedési, a védelmi és civil szférának”.

A beszerzés két részre oszlik. A fix rendszernek képesnek kell lennie “a nem együttműködő, pilóta nélküli légijárművek, drónok megfigyelésére”, észlelésére “18 km-es hatótávolságon belül, 360 fokban”, a NATO osztályozás alapján a 2 kg-nál kisebb drónoktól egészen a 20 kg-nál nagyobbakig. Több radar telephellyel számolnak, és mindegyiknek képesnek kell lennie egyszerre legalább 200 cél követésére oly módon, hogy 95 százalékos hatékonysággal tudja a drónokat azonosítani és megkülönböztetni például repülőgépektől, helikopterektől és más egyéb repülő tárgyakról, madaraktól. A beszerzés másik része a mobil rendszer, amely ugyanezt tudná hordozható kivitelben. A felhívásból kiderül, hogy a rendszernek csak azonosítani kell tudnia a drónokat, de leszállásra kényszeríteni, megsemmisíteni nem.

Csak úgy….

Februárban lett nyilvános, hogy a 4iG csoport önálló vállalatba szervezi űr- és technológiai portfólióját, és megalapítja a 4iG Space and Technology Zrt-t – írta akkor a Forbes.

A 4iG S&T Zrt. az űripar- és műholdfejlesztés, dróngyártás, drónvédelem és a védelmi digitalizáció területén tevékenykedik majd.

Emellett a csoport előzetes megállapodás alapján 45 százalékos tulajdonrésszel vásárolhatja be magát a legnagyobb űrmérnökséggel rendelkező Remred Technológia Fejlesztő Zrt.-be. A cég többek között szállít az Európai Űrügynökségnek (ESA), a NASA-nak és a Japán Űrügynökségnek (JAXA) is. Emellett a Remred idén tavasszal tervez űrtechnológiai központot kiépíteni Martonvásáron, ahol űrrendszereket, műholdakat gyártanának és tesztelnének. A 13. leggazdagabb magyar, Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó 4iG Nyrt. leányvállalata, az Antenna Hungária Zrt. 2023 elején a Magyar Állammal közösen vitte véghez a magyar távközlés történetének egyik legjelentősebb vállalatfelvásárlását, mikor 51-49 százalékos tulajdoni arányban felvásárolták a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt.-t.

A 4iG Nyrt. volt az a szerencsés vállalat is, amely épp két nappal azelőtt alapított drónvédelmi technológiai társaságot, hogy a kormány rendeletben hatalmazta fel a honvédelmi minisztert, hogy drónelhárítási rendszer telepítésére és működtetésére kötelezhessen minisztériumokat, központi állami szerveket és bármilyen magyarországi céget.

(A nyitókép illusztráció!)

Szerző