Connect with us

Kerítésen innen

Közlöny szól róla: elveszi a kormány Pakstól a Paksi Atomerőművet – Tetszettek volna jól ikszelni?

Közlöny van róla: Orbán Viktor szabadon spacírozhat a Sándor palotába ki-be
Megosztás

Különleges gazdasági övezetté nyilvánítja a kormány a Paksi Atomerőmű területét, ami ezzel Paks városától a Tolna Vármegyei Önkormányzathoz kerül át – derül ki a szerda esti közlönyből. Az erőmű évi hatmilliárdos iparűzési adója ezzel a várostól szintén a vármegyéhez kerül.

Ezt a döntést nagyon-nagyon nehéz nem összefüggésbe hozni azzal, hogy a júniusi önkormányzati választáson a paksiak a fideszes jelölt helyett sok év után ellenzéki polgármestert választottak meg.

Megmondták, megtették….

A rendeletben a kormány az

„Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel”

kihirdetett vészhelyzetre hivatkozva jelöli ki Paks város területén a különleges gazdasági övezetet, majd felsorolja, mely helyrajzi számú ingatlanok tartoznak majd az övezetbe.

A gazdasági övezetbe tartozó önkormányzati ingatlanokat (pl. utakat) ezzel a Tolna Vármegyei Önkormányzat tulajdonába sorolják át.

A paksi fejlesztés megvalósításához szükséges beruházást a kormány ezzel együtt nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánították.

Ezzel a paksi erőmű hatósági ügyei nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyekké sorolódnak át.

(Itt emlékeztetünk Lázát János áprilisi szavaira:

„Amennyiben a Fidesz-KDNP pártszövetség megnyeri a választásokat, garantálják az ország polgárainak, hogy békében fognak élni és pénzhez jutnak a kormányzati munkát támogató, a kabinettel együttműködő helyi közösségek.” „fel kell venni a kesztyűt, ezt a választást alulról, alázattal kell és lehet megnyerni”.)

Erődemonstráció

A rendelet azt is meghatározza, hogy a különleges gazdasági övezet helyi adóinak:

  • 62,5 százalékát Tolna vármegye;
  • 37,5 százalékát Bács-Kiskun vármegye kapja.

A pénz 3 százalékát az önkormányzatok saját magukra, 17 százalékát saját fejlesztéseikre költhetik, a maradékból a környező településeket kell fejleszteni. Megadják azt is, mi számít a beruházással „közvetlenebbül érintett településnek”, itt egy rendkívül hosszú lista van Tolna és Bács-Kiskun megyei településekről.

A kormány döntése nem előzmény nélküli, Kalocsa fideszes polgármestere ugyanis már azután elkezdett lobbizni az erőmű pénzéért, hogy Paks június 9-én az ellenzéki Heringes Ágnest választotta polgármesterré. Heringes akkor azt mondta:

már a kampányban azzal fenyegették a paksiakat, hogy elveszik tőlük az erőművet, ha nem jól szavaznak.

VIA Telex

Ceglédi olvasat

„Ez iszonyúan méltatlan és egyben ostoba dolog. És kivételesen nem is a stílust illető kérdésekkel jövök, hogy mennyire pitiáner bosszú ez a paksiak döntése miatt.

Nem is a demokratikus szempontokat hozom. Hanem hogy a Fidesz, a NER egyik alapvető működési elvével megy szembe az, ahogy máris odavertek a baltával. Mire gondolok? Orbán Viktor hatalmának egyik fontos eleme, hogy nincsenek azt veszélyeztető, politikailag releváns autonóm szereplők. Értsük jól: ez nem egy cselédsort jelent, ez nem passzív homokzsákok tömegét jelenti. Nem az a jó rendszernek, aki minden papírt felküld, és elheverve várja, hogy visszajöjjön a láttam. A rendszernek sokkal jobb Szeged és Székesfehérvár, potens, pozitív, saját lábon álló városok, legyen akár rendíthetetlen ellenzéki vezetése az egyiknek, de országos ambíció nélkül, vagy akár olyan kormánypárti a másikban, aki időről-időre jelzi, hogy ő elébb fehérvári, és csak aztán fideszes.

Aki képes működtetni a városát, és nem indul meg a kormányfő ellen se kint, se bent, azt hagyják dolgozni. Eddig így nézett ki a formula.”

Szerző