Banánköztársaság
Magyarország nem kapja olcsóbban az orosz gázt, nem épülhet LNG-terminál Komáromban
Vlagyimir Putyin állításával szemben Magyarország januárban nem a piaci ár ötödét, hanem pontosan a piaci árat fizette az orosz gázért.
Számítások szerint úgy tűnik, hogy nem kedvezményt, hanem haladékot kapott Magyarország.
Vlagyimir Putyin állításával szemben Magyarország januárban nem a piaci ár ötödét, hanem pontosan a piaci árat fizette az orosz gázért – derítette ki a Népszava a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által most frissített, januári adatok alapján.
Vlagyimir Putyin Orbán Viktor február 1-i moszkvai „békemissziója” nyitányaként bejelentette: Magyarország a piaci árnál ötször (helyesebben: ötödéért, a szerk.) olcsóbban kapja tőlük a gázt.
Mindezt nem könnyű ellenőrizni, ugyanis ahogyan a Népszava felidézi: az új, kétoldalú magyar-orosz gázszerződés tavaly szeptemberi megkötésekor a felek titkosították a megállapodást, így az aktuális magyar tarifákat és annak kiszámítási képletét is.
A lap kutatása szerint a januárban a központi magyar gáznagykereskedő a KSH-nál terajoule-ban megadott gázmennyiségből kiindulva szinte fillérre az irányadó, ttf nevű holland tőzsde árát, ezer köbméterenként átlag 861 eurót fizethetett a gázért. A lehetséges becslési pontatlanságok ellenére a Népszava szerint bizton állítható, hogy
Putyin februárban valótlanságot állított
Hozzáteszik: májustól decemberig még nőtt az olló Magyarország orosz gázára és az irányadó tőzsde között, a mi javunkra. Egész odáig, hogy decemberben a különbség meghaladta az ötven százalékot, ennél többre azonban sosem rúgott.
Míg 2021 áprilisa előtt az oroszok a tőzsdei árnál többet kértek Magyarországtól a gázért, azt követően az arány megfordult. A lap szerint furán hat, hogy januárban tarifánk gyakorlatilag visszaemelkedett a tőzsdei szintre. Számításaik szerint két hónapos elcsúsztatással Magyarország orosz gáztarifájának íve már szinte résmentesen követi a holland tőzsdei árat.
Így valószínűsíthető, hogy
az orosz fél nem kedvezménnyel, csupán két hónap haladékkal vasalja be tőlünk a tőzsdei árat.
Litvánia bejelentette, hogy felhagyott az orosz gáz importjával
Litvánia bejelentette, hogy az ország április 1-je óta egyáltalán nem importál gázt Oroszországból – írta meg az ország energiaügyi minisztériumának szombati közlése alapján a Telex.
Az ország gázellátását cseppfolyósított földgázzal oldják meg, az ottani terminált üzemeltető Klaipedos Nafta közlése alapján havonta három szállítmány érkezik majd Klaipėdába, ami a tervek szerint ki is elégíti majd az ottani igényeket. Ha extra gázra lesz szükség, Lettország és Lengyelország felől oldják majd meg a beszerzést.
Dainius Kreivys energiaügyi miniszter rámutatott: Litvánia az első olyan, Gazprom által kiszolgált uniós ország, amely függetlenné tudott válni az orosz gáztól. Ezt a kitartó energiapolitikának és a jókor meghozott infrastrukturális döntéseknek köszönhetik, mondta.
Nem épülhet LNG-terminál Komáromban
Uniós támogatásból a szlovák kormány egy LNG-terminál megépítését tervezi a Dunán.
A hírrel kapcsolatban az elmúlt napokban egy szlovák kereskedelmi csatorna riportjában tévesen elhangzott az az információ is, hogy Pozsony mellett Komáromban is megépül egy cseppfolyós gáz tárolására alkalmas állomás.
Egy helyi polgári társulás azonnal petíciót indított, hogy megakadályozza a terminál telepítését a városban, ám kiderült, teljesen okafogyott a tiltakozás, mivel
egy ilyen beruházást Komárom területrendezési terve nem engedélyez, ráadásul a Közkikötő Rt. (Verejné prístavy, a.s.) sem ide tervezi a terminál megépítését, hanem Pozsonyba
– derült ki a Komárom polgármestere által tartott sajtótájékoztatón, amelyen Keszegh Béla ismertette a város álláspontját.
A polgármester hozzátette, mivel a komáromi kikötő nem tartozik a városhoz, ezért kikérte az azt tulajdonló részvénytársaság álláspontját is. Ács Zoltán, a Közkikötő vezérigazgatója hivatalos levélben válaszolt az LNG-terminál kiépítésével kapcsolatos megkeresésére.
A” Közkikötő nem tervezi LNG-terminál telepítését a komáromi kikötőbe. Jelenleg uniós források felhasználásával a pozsonyi teherkikötőbe tervezünk egy ilyen állomást, pillanatnyilag a környezeti hatástanulmányokat végzik.”
Forrás: Infostart.hu/Felvidek.ma/RTL.hu/Telex.hu
Szerző
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
Pingback: Az oroszok már a Groupama Aréna VIP-páholyában vannak - Városi Kurír
Pingback: Nem igaz, hogy 20 LNG-tanker annyi üzemanyagot fogyaszt egy út során, mint amennyit a világ összes autója egy év alatt - Városi Kurír