Kerítésen innen
Milyen a „tipikus” Fidesz-támogató? Hát ilyen!
A tipikus Fidesz–szavazó erősen jobboldali és inkább konzervatív beállítódású. A Fideszt támogatók átlagéletkora 45 év, relatív többségük szakmunkásképzőt végzett, illetve majd kétharmaduk kisebb városokban vagy községekben él.
Van olyan, hogy „tipikus”?
Az IDEA Intézet pártpreferencia-kutatására 2020. június 27. és június 30. között került sor.
A teljes, választókorú felnőtt népesség körében a kormánypártok támogatottsága 34 százalék, a biztos szavazó pártválasztóknál pedig 50 százalék. Az előző hónaphoz képest mindkét rétegben hibahatáron belüli (1–2%) a növekmény mértéke. Miután 2020 februárjához, az utolsó koronavírus előtti méréshez képest négy adatfelvétel lezajlott, így több hónapnyi összevetésben látható, hogy milyen hatása volt a kormányzópárt választottságára a járvány első szakaszának kezelése. A Fidesz támogatottsága a teljes népességen belül 4, a biztos szavazó pártot választók körében pedig 3 százalékponttal növekedett. Míg az előbbi hibahatáron túli, az utóbbi azon belüli növekményt jelent.
Összességében tehát a Fidesz a koronavírus-járvány kezelését pozitív szaldóval zárta.
A szavazótábor
Fontos, hogy 2020. június végén, a 2018–2022-es ciklus majd közepén – amikor általában a legalacsonyabb szokott lenni a kormányzópárt támogatottsága – milyen jellemzőkkel bír a „tipikus” Fidesz-szavazó. A következőkben a Fidesz szavazótáborán belül vizsgálták meg az ideológiai és a szociodemográfiai jellemzőket.
A tipikus Fidesz–szavazó erősen jobboldali és inkább konzervatív beállítódású. A Fideszt támogatók 91 százaléka ugyanis önmagát inkább vagy teljesen jobboldalinak tartja, háromnegyedük pedig inkább vagy egyértelműen konzervatív.
Baloldali gondolkodású tehát alig-alig található a táboron belül, ugyanakkor magukat inkább liberálisnak vallók egyötödnyien vannak.
A Fidesz talán legnagyobb előnye a többi párthoz képest
a magas szavazatmegtartó és szavazatszerző képesség. A megkérdezett saját bevallásuk szerint ugyanis a jelenlegi Fidesz-szavazók 55 százaléka szavazott 2018. április 8-án a pártszövetség listájára. 10 százaléknyian érkeztek a Jobbik támogatói közül, további 10 százaléknyian a bal–liberális ellenzékből rekrutálódtak, és minden ötödik jelenlegi Fidesz támogató vagy nem szavazott 2018 áprilisában, vagy nem tudta/akarta megmondani, hogy kire szavazott. Tehát nemcsak más pártoktól szerzett szavazókat, de képes volt új szavazókat is megszólítani.
A tipikus Fidesz-szavazó harmadik fontos tulajdonsága a nagyfokú elköteleződés,
a párt mögötti kiállás. Az ún. ellenszenv–rokonszenv index esetében a Fideszt magasra (az 1–5 skálán bőven 3 pont fölé), míg a két vezető ellenzéki pártot alacsonyra, vagy nagyon alacsonyra értékelték. Ez az erős polarizáció kijelöli a párt körvonalait, a támogatói körből való kilépés ezért túl nagy lépést, túl nagy belső feszültséget eredményezne.
Végül a Fideszt támogatók átlagéletkora 45 év, relatív többségük szakmunkásképzőt végzett, illetve majd kétharmaduk kisebb városokban vagy községekben él.
Ellenzéki támogatottságok
Az ellenzéken belül a teljes, választókorú népességet vizsgálva, egy most vasárnap esedékes országgyűlési választáson a Demokratikus Koalíció 12 százalékot (+1%), a biztos szavazó pártválasztókon belül pedig 18 százalékot (+1%) kapna. Június végén a Momentum Mozgalom az előbbi körben 7 százalékon áll (–), utóbbiak 10 százaléka szavazna (-1%) a pártra.
A ciklus közepén tehát a legnépszerűbb ellenzéki párt a DK.
Emlékeztetőül, a 2018-as országgyűlési választáson a DK éppen az 5 százalékos belépési küszöböt elérve (5,38%) jutott be a parlamentbe, és igaz a Momentum 3 százalékot ért el.
Jobbik, MSZP: 5-5%
2020 júliusában még két azonos támogatottságú ellenzéki párt jutna be a parlamentbe. A Jobbik és az MSZP a teljes népességbeli támogatottsága egyaránt 5%–5%, míg a biztos szavazó pártválasztók körében mindkét párt 6 százalékon áll. A Jobbik esetében ez jelentéktelen, -1 százalékpontnyi támogatottság-csökkenés, míg a Magyar Szocialista Párt tartja előző hónapi választottságát. A kisebb parlamenti pártok közül az LMP az előző hónapival megegyező, 2%-ot szerezne a teljes népesség és a biztos szavazó pártot választók között egyaránt. A Párbeszéd az előbbi csoportban 1, az utóbbiban 2 százalékot szerezne.
A parlamenten kívüli erők
közül a Magyar Kétfarkú Kutyapárt mindkét választói rétegben 2–2 százalékon áll, míg a Mi Hazánk Mozgalom a teljes népesség 1, a biztos szavazó pártot választók 2 százalékát tudhatja maga mögött.
Módszertan
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2020. május 27 – május 31. között vette fel közösségi média alapú kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus tekintetében. Az 2000 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb +/- 2,2 százalékpont.
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
- Nagy Ervin: tisztelettel kérdezem, Hankó úr, maguk gyengeelméjűek?
Gusztos István
2020.07.13 17:40 at 17:40
A tipikus fideszes nem jobboldali, végképp nem konzervatív, és persze nem is keresztény… Igaz, zsidónak se mondanám…