Kerítésen túl
Mit lép Juncker Orbán és Handó ellen? – tudakolja az Európai Bírói Egyesület
Levelet írt Jean-Claude Juncker távozó európai bizottsági elnöknek José Igreja Matos, az Európai Bírói Egyesület (EAJ) elnöke, hogy a magyar korrupció és az igazságszolgáltatás problémái elleni, tervbe vett intézkedésekről informálódjon – értesült kedden a Népszava.
Mi a terv?
Igreja Matos a nemzetközi testület nyílt levelében emlékeztette Junckert, hogy a Sargentini-jelentés után a bizottság elindította Magyarországgal szemben a 7-es cikkes eljárást. Felidézte, hogy az EAJ áprilisban háromtagú tényfeltáró bizottságot küldött hazánkba, hogy megvizsgálják a magyarországi igazságszolgáltatás helyzetét, különös tekintettel az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és az Országos Bírói Tanács (OBT) közötti feszültségre, illetve az OBH-elnök bírói kinevezési gyakorlatára. (Ez volt az a delegáció, amelynek Handó Tünde OBH-elnök látványos prezentációt tartott, majd anélkül, hogy kérdéseikre válaszolt volna, faképnél hagyta őket.) Az EAJ delegáció májusra készítette el jelentését, amelyet Matos ugyancsak elküldött Junckernek.
A jelentés
– az EAJ elnöke szerint – bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a magyar igazságszolgáltatás rendkívül kritikus helyzetben van, függetlensége is veszélybe került. A jelentés egyebek mellett rögzíti:
- az OBH-elnök látszólag túllépte hatáskörét, amikor megakadályozta az OBT felügyeleti jogainak ellátását,
- jogellenesen beavatkozott a bírói kinevezések és előléptetések folyamatába,
- késleltette a szükséges választások ütemezését, hogy az OBT-ben megüresedett pozíciókat betöltsék.
- a magyar kormány egy különbíróságot tervez létrehozni, amely az igazságügyi tárca ellenőrzése alatt állna.
A tettek mezeje, amire végre rá kellene lépni…
José Igreja Matos levelében beszámolt arról, az EAJ idén szeptember 15-én Nurszultánban tartott ülésén a magyar küldött sajnálattal jelentette be, hogy a tényfeltáró misszió jelentésében szereplő kérdések kezelésében nem történt előrelépés:
a Magyar Bírói Egyesület eddig nem kapott visszajelzést vagy választ.
José Igreja Matos arra kérte az EB elnökét, tegyen meg minden lehetséges lépést e zavaró fejlemények megállítására, egyben választ vár Junckertől, milyen konkrét intézkedéseket akar tenni a felmerült kérdések kezelésére.
A levélről és az esetleges intézkedésekről a portál megkérdezte az EB elnökét, amire Christian Wigand szóvivő a Népszavának azt nyilatkozta:
„Megerősíthetjük, hogy megkaptuk a levelet, és a megfelelő időben válaszolni fogunk rá. Mint Ön is tudja, a jogállamiság helyzete miatt folyamatban van Magyarországgal szemben a 7. cikk szerinti eljárás. Az EU Tanács elnökségének meghívására az Európai Bizottság részt vett és felszólalt az Általános Ügyek Tanácsának szeptember 16-iki ülésén rendezett magyar meghallgatáson. A Bizottság emlékeztetett rá, hogy osztja az Európai Parlament aggodalmait, különös tekintettel a korrupcióval és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggályokra. A Bizottság továbbra is szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és meghozza a szükséges intézkedéseket a problémák megoldása érdekében. Mindenkor készséggel állunk a Tanács és a tagállamok rendelkezésére információnyújtás vagy megbeszélések céljából.”
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek
HAJDU ILONA
2019.10.23 10:13 at 10:13
NAGYON VÁRJUK A DÖNTÉST. REMÉLEM NYITOTT SZEMMEL TESZIK A DOLGUKAT,MERT NAGY A BAJ IDEHAZA
Fogarassy Sándorné
2019.10.23 17:47 at 17:47
Sajnos a törvényt nem tartják be a bírók.(Tisztelet a kivételnek) Az ítélet attól függ, ki az alperes és ki a felperes. Én a társasházunk törvényes működését nem tudom megvédeni, mert a társasház alperesi képviselete egy fideszes önkormányzati képviselő rokona, saját érdekeinek megfelelően megváltoztatta a társasház működését, ami 35 évig kifogástalanul működött. Nem tudom létezik-e olyan ügyvéd, aki nem vásárolható meg, mert már a Kúriához kell fordulnom, ahová kell ügyvéd.