Connect with us

Kerítésen innen

Mit lép Orbán? Csehország után Románia is kilép a budapesti székhelyű orosz bankból

Megosztás

Csehország után Románia is kilép a budapesti székhelyű, orosz többségi tulajdonú Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB) az orosz-ukrán háború miatt – írja az adevarul.ro. Az orosz befolyás alatt álló NBB-nek kilenc volt, vagy jelenlegi szocialista ország a tagja, amelyeket pénteken a szintén tag Csehország szólított fel a szervezetből való kilépésre – számolt be a Reuters  nyomán a Telex.

Megosztás

Csehország után Románia is kilép a budapesti székhelyű, orosz többségi tulajdonú Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB) az orosz-ukrán háború miatt – írja az adevarul.ro. Az orosz befolyás alatt álló NBB-nek kilenc volt, vagy jelenlegi szocialista ország a tagja, amelyeket pénteken a szintén tag Csehország szólított fel a szervezetből való kilépésre – számolt be a Reuters  nyomán a Telex.

Most viszont a román kormány maga közölte, hogy

az NBB-ből való kilépést lehetővé tévő eljárást kezdeményeznek.

Az NBB-t 1970-ben hozták létre a KGST-országok gazdasági fejlődésének előre mozdításáért,

akkor a keleti blokk minden országa tag volt még. A rendszerváltás után a szervezet veszített jelentőségéből és az Európai Unión belüli tagok egymás után léptek ki.

2012-ben Vlagyimir Putyin orosz elnök élesztette újjá az egykori kommunista blokk intézményét Moszkvában, 2015-ben pedig Magyarország is visszalépett a szervezetbe.

A Nemzetközi Beruházási Bank 2019-ben, amerikai tiltakozás ellenére tette át a székhelyét Moszkvából Budapestre. Akkor a legnagyobb kritikát a bank alkalmazottainak és vendégeinek szavatolt diplomáciai mentesség váltotta ki, ami szakértők szerint alkalmat adhatott orosz ügynökök, kémek beutazására Magyarországra, ezzel a schengeni övezetbe. Ezért is nevezték sokan már akkor

„kémbanknak” az NBB-t, a pénzintézet azonban többször is tagadta ezt a vádat.

A szervezetben Oroszországnak van a legnagyobb részesedése, Magyarország pedig a második legnagyobb tulajdonos

Csehország és Románia kilépésével az oroszoknak 50 százalék felettire fog növekedni a részesedése.

A szintén tag Lengyelországról, Szlovákiáról és Bulgáriáról egyelőre nem tudni, hogy tervezik-e a kilépést. Magyarország elvileg támogat minden Oroszország elleni közös uniós és más nyugati szankciót, de hogy az NBB-ből való kilépésbe belemenne-e az Orbán-kormány, egyelőre kérdéses. Ahogyan az is, hogy a kormány által ingyen biztosított budapesti irodaépületeit, azok biztosítását, valamint egy sor előjogot és sok pénzügyi szabály alól való mentességet – visszavonna-e a kabinet.

Az NBB budapesti székházát tavaly áprilisban Varga Mihály pénzügyminiszter adta át, augusztusban pedig Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Szijjártó Péterrel tekintette meg az épületet.

Az Egységben Magyarországért szombaton Oroszország Ukrajna elleni agressziója miatt azonnali szankciókat követelt a magyar kormánytól, ezek között pedig az NBB kiutasítása is szerepelt.

Háttér….

2019. februári cikkünkből….

Nem fizetnek adót, ha kell, magyar állam bérel nekik irodát vagy újít fel épületeket. Székházukba rendőr sem léphet be, minden vezetőjük diplomáciai mentességet élvez: ez csak néhány kedvezmény azok közül, amivel a fővárosba a csábítják az orosz Nemzetközi Beruházási Bankot.

Egy orosz többségi tulajdonú bank (47%) úgy kap a magyar kormánytól korlátlan felhatalmazást magyarországi tevékenységre, hogy lényegében kivonják a hazai jogalkalmazás és rendőrségi kontroll alól. Azt mondják, ez normális.

Bodnár Zoltán szerint

…ennek a banknak a jegyzett tőkéje 2 milliárd euró – a luxemburgi székhelyű Európai Beruházási Bank jegyzett tőkéje 100 milliárd euró – egy szabad szemmel nem látható intézmény. Nem csak nemzetközi kontextusban, hanem a magyar bankrendszer elemeihez hasonlítva is. Az EBB mérleg főösszege 380 milliárd forint, a az OTP hasonló mérőszámának 2,5 %-a. A futottak még kategóriába tartozik.

Megjegyezte, hogy

attól, hogy az EBB idejön, a maga kis motyójával, ettől Budapest még nem lesz közép-kelet Európai pénzügyi központ. Ennek tényleg az égvilágon semmi jelentősége nincs.

Mindenki szabadon jöhet-mehet?

Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő véleménye:

…akiket ők meghívnak szabadon mozoghatnak az Európai Unió területén. Semmilyen vizsgálat alá nem vehetik. (…) Kicsit olyan, mintha ez egy követség lenne. (…) Oroszország stratégiáját ismerve azt kell mondja, hogy ez egyfajta rés a pajzson. Ide tudnak érkezni olyan emberek, akiknek nagyon fontos, hogy szabadon tudjanak mozogni és őket senki ne ellenőrizhesse.

Hozzá tette, hogy

ez a bank lehetőség arra, hogy könnyebben tudják – annál ahogy eddig is tették – a hírszerzési munkát végezni. Utánamentem és a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága nem kapott semmiféle tájékoztatást. (…) Ez egy olyan mértékű valami, – nem festem az ördögöt a falra – amiről az illetékes vezetőknek illet volna tájékoztatást kapniuk.

A pénz útját kell követni…

Mi az, amit ez a bank finanszírozni fog? Mire fogják igénybe venni? Kik lesznek a partnereik? (…) Mivel azok az ellenőrzőszervek, amelyek a Magyarországon működő bankokat ellenőrizhetik (…) ennél a banknál nem működik.

A teljes beszélgetés itt nézhető meg. Hogy mik is pontosan, amiket a magyar kormány beígért az orosz banknak? Olvassa el az alábbi cikkben!

 

Mit lép Orbán? Csehország után Románia is kilép a budapesti székhelyű orosz bankból

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Meleg József

    2022.03.01 09:03 at 09:03

    A KGST mér régen megszűnt, akkor minek van még Budapesten olyan bank aminek a működését fenntartását a Magyar emberek pénzén tartanak fenn! A kormánynak nincs pénze! Az országnak van, azon belül a pénz amivel a kormány gazdálkodik a nép akaratával egyetértésben kell felhasználni. A kormány eszköze a népnek, természetesen csak ott ahol működik a népi demokrácia !

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük