Connect with us

Budapesti hétköznapok

A néma Operaházban csak a büfé lesz hangos – Sztrájkolnak a művészek

opera
Megosztás

A hétfői egyeztetés nem hozott eredményt, így kedd este hat órától, a Don Giovanni előadásának kezdetétől sztrájkba lépnek az Operaház dolgozói – írta a Népszava. A büfé, a ruhatár nyitvatartására külön nem tértek ki.

A mód még kérdéses

A tervezett munkabeszüntetés oka, hogy

„a munkáltatónál kezdeményezett, jelenleg is folyó kollektív munkaügyi vitában foglalt követeléseinket a 2024. évre vonatkozó bérmegállapodás, valamint a Kollektív Szerződés megkötésének vonatkozásában a munkáltató nem hajlandó teljesíteni”

Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke azt mondta,

lehetséges, hogy elmarad az előadás, de az is lehet, hogy csúszik a kezdés egy vagy másfél órát, minden a dolgozók hozzáállásán múlik.

Úgy saccolt, hogy

a zenekart, énekkart és a műszakot beleértve 100-200 fő érintett a Don Giovanni kapcsán a sztrájkban, de azt nem tudja, közülük hányan fogják valóban beszüntetni a munkát, csak reméli: minél többen.

Azt azért érdekes elképzelni, hogy amennyiben csak a fél énekkar és néhány zenész sztrájkol, akkor miként szól a mű!

Az intézmény úgy reagált,

nem számolnak a kedd esti előadás elmaradásával.

A szakszervezetek már tavaly is igyekeztek érvényesíteni követeléseiket az Ókovács Szilveszter vezette Operaházban

Ezután a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára, Szentmártoni János írásba adta, hogy

„a Magyar Állami Operaház mint munkáltató folyamatosan megszegte a hatályos Munka törvénykönyvben meghatározott konzultációra vonatkozó rendelkezéseket, azaz a törvény szabályait megszegve járt el a szakszervezettel, illetve az általa képviselt dolgozókkal szemben”.

A szakszervezetek követelései közül a béremelésben és a kollektív szerződésben azóta sem született megállapodás.

A kollégák azt kétségtelenül joggal vetik fel, hogy a legnagyobb aktivitást, nézőszámot, saját bevételt, előadást, produkciót felmutató, a legnagyobb nemzetközi beágyazottsággal bíró és a legnagyobb értékű ingatlanvagyont felelősen kezelő intézmény legalább a budapesti átlagkeresethez zárkózzon fel, foghassa be az Aldi és a Lidl bolti eladóinak bérét, és legalább a kulturális szférában kapja meg újra az őt, általa pedig az intézményt a közvélekedésben is megillető helyet

írta Ókovács Csák János miniszternek, hozzátéve,

„ha sikerül az Aldi-Lidl szintjére hozni az átlagfizetést, egy ötvenéves, a magyar muzsikusok krémjéhez tartozó zenekari művész bruttó 550 ezer forintot kereshetne”.

Ókovács: „ez arcpirító”

Ahogy arról 2023 novemberében beszámoltunk, Sztrájkfelhívást adott ki a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete. November 9-i közleményükben azt írják, hogy a munkáltató, vagyis Ókovács Szilveszter a jelenleg is folyó kollektív munkaügyi vitában foglalt követeléseiket nem hajlandó teljesíteni, sem az egyeztető tárgyalásokon részt venni. A sztrájkot december elsejével hirdették meg.

„Mielőtt a balsajtó alig leplezett kárörömmel megírja, kirakom én magam: összesen 70%-os (!) azonnali béremelési követeléssel folyamatos sztrájkot hirdetett két külsős, nyugdíjas szakszervezeti elnökünk. December elsejétől, ami azért szép, mert a követelés arcpirító, lehetetlen (mintegy 5 mrd Ft lenne “csak”, de honnan?), és a teljes hónap el van adva gyakorlatilag, hisz 52.000 nézőnk váltott jegyet az év legfrekventáltabb színházi időszakára…”

– kezdte akkor Ókovács Szilveszter arcátlan hangnemű bejegyzését közösségi oldalán.

Szerző