Kerítésen innen
Orbán, a hős honvédő – vagy mégsem? – Jófejségnek álcázott fegyverletétel

Emlékeznek még a minden Fidesz-csapból folyó „Brüsszelezésre”, amit az EP választás előtt hónapokban a Fidesz-kommunikáció lenyomott? Nem tudott úgy kinyílni egy rügy, amelyről ne úgy számoltak volna be, hogy a vége odakanyarodjon, hogy „bezzeg Brüsszel”! Hétfő óta, mintha elvágták volna. Ezt erősítette a csütörtöki Kormányinfó is.

Gyurcsány Ferenc szerint végre tiszta vizet kell önteni a pohárba, mert
aki szélsőséges nacionalista, populista, az ne maszkírozza magát demokratának.
Mégsem lesz közigazgatási bíróság!
Gulyás Gergely csütörtökön bejelentette, hogy mivel rengeteg nemzetközi támadás érte a kormányt miatta, bizonytalan időre felfüggesztik a közigazgatási bíróságok létrehozását. A kritika tárgya a bírói függetlenség korlátozása volt (a közigazgatási bírók kinevezésében igen nagy szerep jutott volna Trócsányi László igazságügy-miniszternek, aki a Fidesz EP-listáját vezette, és Orbán uniós biztosnak is őt jelöli). Az ilyesmire pedig elég érzékeny az unió: nemcsak Lengyelországnak, de Romániának is engednie kellett ezzel kapcsolatban.
Sajtó-simogató
Ezzel párhuzamosan nemcsak a bíróságok, de a sajtóviszonyok miatt is rengeteg kritika érte az Orbán-kormányt, főleg a németek részéről. Ezért aztán adócsökkentésnek álcázva Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön azt is bejelentette, hogy 2022-ig nullára csökkentik a médiacégek megszűnésével fenyegető reklámadó kulcsát. A reklámadó a legjobban talán az RTL Klubnak fájt Magyarországon, amely a Bertelsman-csoport, Európa legnagyobb médiacégének tagja. A Bertelsmannak pedig nagyon jó kapcsolatai vannak a Néppárthoz, a parlamenthez és az Európai Bizottsághoz is.
A Fidesz tehát elkezdett hátrálni, annyira, hogy csak az egyik megalkuvásukat tudták valami másnak csomagolni. A reklámadóra rá lehet fogni, hogy egy nagy adócsökkentési csomag része, a különbíróságokkal kapcsolatban viszont Gulyás is elismerte: a halasztás célja, hogy javítsa az európai pozícióikat.
Fontos az is, hogy mindkét intézkedés ideiglenes:
Nehezen gondolhat másra a két intézkedés kapcsán az ember, minthogy a Fidesz kapaszkodik, hogy elkerülje a kizárását a Néppártból, és így a magyar kormány eljelentéktelenedését az európai politikában.
CEU
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter többször elmondta, a kormány nem áll az útjába annak, hogy a CEU és a bajor TUM műszaki egyetem együttműködjön, ahogy ezt korábban a kormány kifejezte többször. De szerinte a bajor jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a TUM együttműködjön a CEU-val, és így a CEU Budapesten maradva kiadhasson amerikai diplomát – ugyanis a bajor törvények ugyanolyanok, mint a magyar lex-CEU.
A hvg.hu megkérdezte Enyedi Zsolt CEU-rektorhelyettest, hogy mi a helyzet, mi ebben az igazság. Enyedi azt mondta, abszurdnak tűnik, amit Gulyás Gergely mond. A CEU és a TUM megkötött egy együttműködési tervet, kidolgozta, milyen területeken tud együttműködni a két intézmény. A labda most a kormány oldalán pattog: írásos garanciát kellene adnia, hogy a CEU továbbra is kiadhat amerikai diplomát Budapesten.
A CEU és a TUM azután állapodott meg, hogy Manfred Weber Budapesten közölte, a bajor állam megoldhatná a régóta megoldásra váró, az Európai Néppártnak olyan fontos CEU-ügyet. Úgy tudni, három katedrát finanszírozna a bajor állam a CEU-n. A CEU egy része ezzel együtt is Bécsbe költözik ősszel. Korábban a kormány azt mondta, a CEU nem fair körülmények között működik, feltételeket szabott emiatt az egyetemnek a lex-CEU-ban, de ezek megvalósulását nem volt hajlandó ellenőrizni.
A kérdés az, hogy ezeket az intézkedéseket vajon már a Néppártból, egyenesen Németországból kérték, vagy a Fidesz magánszorgalomból helyezkedik, illetve hogy fognak-e még ezenkívül is konkrét kérések érkezni, és tesz-e a Fidesz további konkrét engedményeket.
A Fidesz megnyerte ugyan a magyar választást, de az európait elvesztette
A mostani bejelentések ennek beismerése, ahogy azé is, hogy Orbán hajlandó megfizetni a néppárti tagság további árát. És lehet, hogy a számla ennél nagyobb is lesz.
Szerző
Friss
- ‘Támadás indult ellenük, együttműködés helyett igazodást vár a politika’ – véli az MTA elnöke
- Nettó 3500 forint dolgozatonként – Ennyi ‘üti a markát’ a tanároknak egy érettségi javításáért
- ‘Orbán-villa’ az olasz Varese-ben – A vityilló több, mint 1.000 négyzetméteres, a garázs ‘csak’ 256…..
- Orosz Anna lemond és nem indul többé: ‘a kulcs a rendszer bukásához, hogy mindannyian kilépjünk annak keretei közül’
- Kövér László mindent tud – ‘Királyi többesben’ beszélt széles ismeretségi köréről
- Elon Musk nyomán Ön szerint milyen nevet választana Mészáros Lőrinc, ha várost alapítana?
- Csekkold, hogy a tiéd köztük van-e: 5 csillagjegyre élete legjobb nyara vár….
- Ujhelyi István: már érzi az ország a NER-váltás ízét!
- Hej, ha én gazdasági miniszter lehetnék…!
- Szokjunk hozzá, hogy a fejünkre potyogtatnak? – Hétvégi Lendvaiságok….