Connect with us

Banánköztársaság

„Sikertörténet” és „kudarc, lebőgés” – Jelzők Orbán berlini vendégszereplése kapcsán

Megosztás

Tipikus példája Orbán berlini látogatásának értékelése arra, hogy egyazon történetnek minimum két oldala van. Azt, hogy ki melyiket tartja igaznak függ az Orbánhoz és a magyar kormányhoz való viszonyán, a realitásértelmezésen és attól, hogy a közpénzből fenntartott hazai propagandagépezet éppen mennyi pénzt áldoz annak sulykolására, amit elültetni kíván szigorúan „kerítésen belül”.

"Sikertörténet" és "kudarc, lebőgés" - Jelzők Orbán berlini vendégszereplése kapcsán
Megosztás

Tipikus példája Orbán berlini látogatásának értékelése arra, hogy egyazon történetnek minimum két oldala van. Azt, hogy ki melyiket tartja igaznak függ az Orbánhoz és a magyar kormányhoz való viszonyán, a realitásértelmezésen és attól, hogy a közpénzből fenntartott hazai propagandagépezet éppen mennyi pénzt áldoz annak sulykolására, amit elültetni kíván szigorúan „kerítésen belül”.

Kormánypropaganda

Orbán Viktor németországi sikeréről közöl cikket a Mandiner. A lap a német Die Tagespost tudósítását idézi, amely a magyar miniszterelnök szabadságérzetét és Magyarország érdekeiért vívott harcát méltatja.

Orbán Viktort magyar Asterixnek nevezte a Die Tagespost berlini beszéde után, aki „megvédi gall faluját”, azaz Magyarországot minden olyan szabadságkorlátozástól, amellyel a gonosz brüsszeli „rómaiak” fenyegetik.

A német lap szerzője szerint Orbán sikere varázsereje a hangsúlyos magyar szabadságérzet – vagy ahogy ő maga fogalmazott: ez a szabadságérzet hazája nemzeti identitásának lényege. Azt akarja, hogy gyermekei elmondhassák, a szüleik generációja harcolt és megvédte ezt a magyar szabadságot. Azt is hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök kiábrándította szenvedélyes kritikusait és lelkes rajongóit is,

„kiderült ugyanis, hogy nem az európai jobboldali populisták nagyapja, aki politikailag a maga javára akarja alakítani a kontinenst, és nem is a keresztény-nyugati csapatok parancsnoka, aki arra vár, hogy csatába induljon az összeurópai kultúrharcban. Orbán Viktor inkább azt szögezi le, hogy amikor a genderizmus és a multikulturalizmus ellen harcol, akkor azt elsősorban Magyarországért teszi.”

Szent-Iványi István olvasata

„Orbán Viktor berlini látogatása finoman szólva sem volt egy sikertörténet. A kancellárral folytatott találkozójáról kevés információ szivárgott ki, de a német sajtó szerint éles nézetkülönbségek, kemény vita jellemezte a közel két órás megbeszélést. Beszédes körülmény, hegy nem tartottak sajtótájékoztatót a találkozó után, mindkét fél nagyon takarékoskodott a tájékoztatással, elmaradt a szokásos győzelmi jelentés és Orbán közvetlenül a megbeszélés után azt mondta, hogy

Scholz is és ő is él még. Ez azért sokat elárul a tárgyalás feszült hangulatáról.

Utána Orbán a német gazdaság keleti csoportjának vezetőivel találkozott

Beszéde kiábrándító benyomást tett a jelenlévőkre. A szokásos sikerpropaganda a döbbenetes torzításokkal, nagyotmondással (mi vagyunk a világ ötödik legfejlettebb high-tech országa stb.) a jelen helyzetben különösen visszás.

A német résztvevők nyíltan szembesítették őt a kényelmetlen igazsággal: úgy érzik, hogy a sikertöténet befejeződőben van, diszkriminációt érzékelnek, nem nézik őket szívesen nálunk, van aki a távozásról gondolkodik, nincs jogbiztonság, bírálták a kormány szankciók elleni hangulatkeltését stb. Úgy tűnt számukra, hogy

Orbán nem az a felelős vezető, aki teljes mértékben tisztában van országának súlyos helyzetével és világos elképzeléssel rendelkezik a problémák megoldására. Sokkal inkább olyan benyomást tett, mint egy valóságtagadó képzelgő, aki délibábokat kerget. Szinte mindegy, hogy hisz is benne vagy csak a hallgatóságával szeretné elhitetni ezt a propagandisztikus vágyképet.

Másnap a Cicero és a Berliner Zeitung sajtórendezvényén vett részt. Nem vállalt nagy kockázatot, a németországi baráti sajtó támogató környezetében volt, az egykori kelet-berlini Berliner Zeitung Stasi múlttal rendelkező szerkesztői nem vonták kínpadra, de így is meghökkentő ellentmondásoktól hemzsegett a kinyilatkoztatása. Azt azért nehéz nevetés nélkül kibírni, amikor arról beszél, hogy ő utolsó csepp véréig Ukrajna mellett áll. Primitív szankciókról beszél, de azt nem árulja el, hogy mi lenne az a nem primítiv, de a jelenleginél sokkal hatékonyabb szankció , amivel ő is egyetért (bár valójában az ún. „primitív szankciókkal” is eddig mindig egyetértett). Kijelentette, hogy öt nem érdekli Putyin, miközben emlékszünk még rá, hogy korábban mindig a kölcsönös tiszteletről és bizalomról beszélt és és legutóbbi moszkvai útján meleg szavakkal méltatta a 12 baráti találkozóját az orosz diktátorral. Ezeket azóta egyszer sem vonta vissza.

A hab a tortán az Union Berlin stadionjában tett látogatás volt, ahol Schäfer András válogatott labdarugóval találkozott

Ez normál esetben aligha lenne hírértékű esemény, ám mégis jókora botrány kerekedett az ügyből.

A klub kénytelen volt elhatárolódni, mondván , hogy ők nem hívták és nem is találkoztak vele, nekik semmi közük nem volt az Orbán látogatáshoz. A szurkolók tombolnak, mert úgy érzik, hogy a klub értékrendjével Orbán Viktor látogatása nem fér össze.

Itt tartunk: még az általa annyira kedvelt futballvilágban is elutasítják őt és ebből az egyébként tényleg ártalmatlan ügyből is botrány kerekedett. Bizony szomorú a miniszterelnök berlini látogatásának mérlege, abban az országban, amely számunkra még mindig az első számú gazdasági partner. Nem kellene levonni a tanulságokat?

FRISS!

Szerző