Látszólag dermesztő magasságba szöktek a benzinárak. Pedig nem. Az olvasó talán nem is emlékszik, de 2010-2014 között az olaj világpiaci ára jellemzően akkora, vagy magasabb volt, mint most. Amikor ezeket a sorokat írom, az olaj irányadó globális hordónkénti ára 100 dollár alá csökkent, ami az egy évtizeddel ezelőtti átlagszint alatti.
Hogy is van ez?
A kutaknál most 480 forintot látunk, de ott van feltüntetve a piaci ár is, konkrétan 800 forint körül. Hogy is van ez? Hát úgy, hogy a forint árfolyama lett pocsék.
Elszoktunk a piaci viszonyoktól, s csak a kormány hamis énekét hallgattuk az elmúlt években. Kiváltképp az ún. rezsicsökkentésről. Már akkor mondtam, hogy
a rizsát kéne csökkenteni,
mert ami történt 2013-ban, az jószerivel egy sima árbefagyasztás volt, olyannyira, hogy amikor az elmúlt évtized második felében az olajárak megzuhantak,
a magyar fogyasztó rendre többet fizetett a naftáért, mint amennyit piaci viszonyok között kellett volna.
Mára ez megfordult ugyan, de
a mostani látszólagos veszteség semmi a MOL bő 5 éven át bezsebelt extraprofitjához képest.
Gulyás alig ragadott Kormányinfó-mikrofont, de a kommentelők már formában vannak!
Nem rezsicsökkentés, hanem árbefagyasztás
Ami tehát a kezdetekkor pár hónapig valóban rezsicsökkentésnek tűnhetett, az utána évekig a piaci szint feletti árbefagyasztás volt, s aminek mostani múlásával inkább rezsirobbanásról kellene beszéljünk.
A kormány lassan kezd kifarolni a parasztvakításból, és beindította a fűnyírót.
Háztartásonkénti átlagfogyasztásra redukálta a ma éppen kedvezményes árakat, mintha minden család átlagos lenne. Talán okosabb lett volna az egyes családok létszámával is súlyozni a számításokat, ugyanis a mostani számok a nagyobb családokon ütnek hatalmasat. Ahol a gyerekek miatt naponta kétszer-háromszor is jár a mosógép, ott bizony nem lesz elég a havi 210 kilowattórányi olcsóbb áram.
A rezsirobbanás azokon is hatalmasat üt, akik a korszerű, az ún. hőszivattyús fűtő-hűtő rendszerekkel váltották ki a gázt, ám most nem konvertálhatják át az áramra a kieső gázfogyasztásuk révén elvileg elérhető előnyöket.
A rezsirobbanás első áldozatai tehát azok, akik védelméről folyamatosan papolt a kormány, illetve azok, akik zöldítették az energiafogyasztásukat.
Kevés kormány tud ilyen bődületes böszmeségeket elkövetni.
Gyurcsány végre dörzsölheti a markát, hogy Orbán nála is nagyobb idióta módjára kormányoz.
Orbán: az unió szankciós javaslata atombomba, ha elfogadják, vége a rezsicsökkentésnek
Kapcsolódó
Pingback: Dilettánsok profi díjazással - Kormánydöntések a színfalak mögött | Városi Kurír